Bez hesla i antiviru: Třetina Čechů nechrání mobil před zloději dat

 

Kybernetickým zločincům napospas nechá svůj chytrý mobil nebo tablet mnoho Čechů, i když v něm mají citlivá data (např. k osobnímu bankovnictví). Co všechno podle celosvětového průzkumu podceňujeme?

Antivirus do mobiluV mobilních zařízeních často necháváme více osobních dat než v počítači. 

Počítač bez hesla ani instalace antivirových programů nechá málokdo. Podobnou péči ale mnoho českých uživatelů nevěnuje svým mobilům a tabletům. Přestože i tady číhá stejné nebezpečí, že ztratí citlivá finanční data.

Mobilní malware? Nemluvte na mě čínsky

Konkrétně 46 %, nemá žádné, nebo jen velmi okrajové znalosti o škodlivých programech pro mobilní zařízení (mobilní malware). Vyplývá to z průzkumu Kaspersky Lab a B2B International, který oslovil přes jedenáct tisíc uživatelů ve 23 zemích včetně Česka.

Bez hesla zůstává třetina mobilů a polovina tabletů u nás

Podle studie čeští uživatelé chrání antivirovým řešením jen 53 % svých chytrých telefonů s Androidem a 58 % tabletů s Androidem. 36 % českých respondentů z řad uživatelů chytrých telefonů a dokonce 50 % uživatelů tabletů nechrání své zařízení ani pouhým heslem.

Čísla o neznalosti malwaru útočícího na mobilní zařízení v České republice (46 %) při porovnání s celosvětovým průměrem (28 %) nevyznívají příliš optimisticky. Tedy pokud si zrovna nevybíráte budoucí povolání a neláká vás slibná kariéra mobilního hackera.

Po čem kybernetičtí zločinci touží?

Přitom celosvětová čísla ukazují, že na mobilech a tabletech uchováváme stále více osobních dat. 18 % nechráněných chytrých telefonů s Androidem obsahuje přesně to, po čem kybernetičtí zločinci prahnou – PIN kódy platebních karet, hesla do internetového bankovnictví a další finanční data. 24 % zařízení uchovává hesla k účtům na sociálních sítích, osobním a pracovním e-mailům, VPN a další údaje.

Skoncujte s drahými účty za telefonNajít levný tarif

A ačkoli je nechrání ani heslem, ukládají na ně uživatelé osobní e-maily (49 %), pracovní e-maily (18 %) a „data, která nechtějí, aby kdokoli viděl“ (10 %).

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2
 

 
Oblíbení mobilní operátoři