Pět aplikací na cesty, které skutečně využijete

 

Na dovolenou se sice často vyrážíme „odpojit od mobilů a počítačů, ale využít občas nějakou tu aplikaci se vyplatí. Zjednoduší to život, uchrání před omyly, ušetří peníze. Které aplikace by vám podle nás před cestou neměly v telefonu chybět?

Dívka s kufrem opřená o plot.I když se jedete na dovolenou "odpojit", jsou aplikace, které se vám budou hodit. 

Samozřejmě, že aplikací, které by se vám na dovolené mohly alespoň jednou hodit, byste našli desítky a mohli byste si s nimi zaplnit telefon až po okraj. Ale je pár takových, které podle nás využijete opakovaně prakticky na každém výletě.

Zaměřili jsme se na aplikace, které jsou dostupné pro operační systémy Android a iOS. Pro Windows, pokud není k dispozici, jsme se snažili doporučit alternativu (ale přiznáváme se bez mučení, že vyzkoušené je nemáme).

 
Nepoužíváte aplikace, protože máte drahá data nebo málo dat?
  • Aladin - Tak co, zmokneme? Nezmokneme?

Aplikace s přesnou předpovědí počasí je základ každého zdařilého výletu. Aladin je oficiální aplikací Českého hydrometeorologického ústavu a je určena všechny, kdo od předpovědi počasí očekávají o něco víc než jen ikonku mráčku nebo sluníčka. Informuje přehledně o teplotách, vlhkosti, tlaku i síle větru a samozřejmě o srážkách v České republice. „Je to prostě klasika, když vyrážím na kolo, brusle nebo se chystám být déle venku, kouknu na Aladin a vidím, jestli se blíží dešťové mraky. Včas se tak můžu připravit na případnou průtrž mračen. Mám vyzkoušeno, že jejich předpovědi opravdu vycházejí,“ hodnotí aplikaci její pravidelný uživatel a náš kolega Olda.

Kde stáhnete: Android, iOS. Pro Windows Phone není aplikace dostupná, ale poslouží aplikace Počasí.

  • Tip navíc - pro fajnšmekry a nadšence
    Pro meteorologické nadšence máme ještě tip na aplikaci Blitzortung Lighting Monitor (Android, iOS). Je to radar blesků, takže v aplikaci můžete sledovat, kde se zrovna blýská. Ne, že by vám to venku v bouřce jakkoli pomohlo, ale v suchu ve světnici je zajímavé sledovat, jak to všude bliká, když je bouřka hodně blízko.

Bouřkové mraky se zapadajícím sluncem.Sledovat bouřku můžete z okna i na displeji telefonu. 

  • Pumpdroid/iPumpuj - Natankovat teď nebo až na další?

Taky se vám stalo, že vezmete plnou, načež je to hned u další benzínky levnější? Tak právě tenhle problém pro cesty po Česku řeší aplikace Pumpdroid (na iOS pod názvem iPumpuj), díky které zjistíte, kde jsou aktuálně nejlevnější ceny nafty, benzínu i LPG. Částka za paliva je obvykle nezanedbatelnou položkou ve výletovém rozpočtu, a tak je fajn ušetřit při každém čerpání pár korun. U každého údaje vidíte i datum poslední aktualizace a vzdálenost ke konkrétním benzínkám. Příjemnou funkcí je možnost přepnout do režimu mapy, která vás k vybrané benzínce i snadno dovede.

Kde stáhnete: Android, iOS. Pro Windows Phone existuje podobná aplikace mBenzin.cz

Volkswagen minivan v zapadajícím slunci.Někdy si benzínku vybrat nemůžeme. Ale když ano, je dobré vybrat tu nejlevnější. 

  • Dlužníček/Settle Up - Kdo platil to a kdo zas tohle?

Takže benzín platil řidič Honza, ale ty zmrzliny na benzínce jste vzali kartou vy, Jana pak udělala hromadný nákup, ale Pepa za všechny zaplatil večer pivo. A tak je to celý výlet a spočítat na konci má dáti dal je nad lidské síly. Navíc se u toho pohádáte. Proto si příště nechte pomoct od aplikace. Dlužníček (pro iOS a Windows ji najdete pod jménem Settle Up) geniálně řeší přesně tenhle problém. Zadáte jména členů vaší skupiny, ke kterým pak evidujete jednotlivé výdaje, dluhy apod. Zbytek vyřeší aplikace.

Kde stáhnete: Android, iOS, Windows

TIP

Jedete do zahraničí? Pak by vás mohlo zajímat:

 
  • Překladač Google - No comprendo, Ich verstehe nicht...

Taky jste si už někdy omylem v zahraničí objednali dezert místo hlavního jídla, nebo vám na stole přistála miska nadívaného čehosi, co jste fakt nečekali? Tak pak znáte to utrpení výběru z jídelního lístku v jazyce, ze kterého neumíte ani slovo. Naštěstí pro cesty do zahraničí existuje tahle praktická aplikace, která jazykovou bariéru pomůže překonat. Podle tvůrců umí při přístupu k internetu překládat mezi 103 jazyky, offline pak mezi 52 (počty jsme ale neověřovali). Příjemná funkce je překlad z fotoaparátu, kdy stačí nápis či text vyfotit a aplikace ho za vás přeloží, nebo rozpoznání ručně psaného textu. Aplikace samozřejmě není neomylná a překlady jsou někdy dost kostrbaté. Ale pro základní orientaci to bohatě postačí a vy si tak už nikdy neobjednáte vývar z kuřecích pařátů (pokud na něj tedy nebudete mít skutečně chuť).

Kde stáhnete: Android, iOS, Windows (aplikaci najdete pod názvem Translator Pro Free)

Žabí stehýnka na talíři.Možná to je dobré. Ale když čekáte steak, tak vás to nepotěší. 

  • Pohlednice online

České poště se dá vytknout ledacos, ale popravdě tahle aplikace od nich je celkem povedená. Jde o to, že díky aplikaci vytvoříte pohlednici z vlastní fotografie, napíšete text pozdravu a rovnou ji z aplikace odešlete. Pošta pak zajistí tisk a doručení pohlednice do schránky adresáta. Vy za službu zaplatíte kartou, převodem nebo voucherem. Odesílat můžete z ciziny i ze zahraničí. Taková pohlednice sice nemá vůni dálek, ale zas na ní vaše babička najde právě ty svoje nejmilejší a to se počítá. Kromě pozdravů z cest můžete aplikaci využít i k posílání osobních přání.

Kde stáhnete: Android, iOS. Pro Windows existuje aplikace Postcard on the Run (pouze v angličtině).

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 7
 

 
Oblíbení mobilní operátoři