Nadvláda mobilů: Češi se loučí s budíky i levnými foťáky

 

Kvůli mobilním telefonům postupně upadají v zapomnění předměty, které Češi byli zvyklí léta používat. Nastává soumrak klasických budíků a bledě jsou na tom i foťáky. Pokud však jde o plánování času, zůstávají Češi věrní papíru – klasické diáře se zatím úpadku zuby nehty brání.

mobil, chytrý telefon, technologieChytré telefony nabourávají zažité pořádky. 

Doby, kdy jsme mobily využívali pouze k volání a posílání SMS zpráv, jsou z dnešního pohledu pravěkem. Čím jsou telefony chytřejší, tím více nám zasahují do života. Pro mnohé se stávají nepostradatelnou kanceláří, která se pohodlně vejde do kapsy.

Z šetření našeho portálu, kterého se zúčastnilo 600 respondentů, vyplynulo, že stále sofistikovanější a lépe vybavené mobilní telefony z českých domácností často vytlačují pomocníky, bez nichž bychom se v minulosti neobešli. 

Pojďme si představit pětici věcí, které bývaly běžnou součástí našeho života, ale teď se nad nimi kvůli chytrým telefonům stahují mračna.

 

Mobilní historie

První komerčně provozovanou mobilní síť na našem území spustila společnost Eurotel 12. září 1991. Ve stejný den na trh vstoupil mobilní telefon Nokia MD59, který vážil přes 4 kilogramy a jeho pořizovací cena přesahovala astronomických 60 tisíc korun.

 

Budík jako fosilie

Budí vás ráno nezaměnitelné drnčení klasického budíku? Tak to jste výjimka, téměř 80 procent lidí totiž vstává za pomoci mobilu. Polovina z těch, kteří upřednostňují modernější formu buzení, navíc uvedla, že tradiční budík vůbec nevlastní. Pro Čechy, kteří ho stále mají, se tak budík stává spíš lapačem prachu. Proto je celkem dobře možné, že následující generace budou budík považovat za historický artefakt.

Hodinky jen na ozdobu

O moc lépe než budík na tom nejsou ani hodinky. I když je na zápěstí pořád nosí dost lidí, fungují spíš jako módní doplněk, čas na nich pravidelně kontroluje jen málokdo. I v této oblasti totiž dominuje mobilní telefon, 62 procent lidí zjišťuje, kolik je hodin, primárně díky svému kapesnímu elektronickému příteli. Zvykli jsme si na mobil spoléhat do té míry, že nás může zachvátit panika, když se nám nenadále vybije.

Platíte za telefon víc, než byste chtěli? Najděte správný tarif!

Foťák? Ten nemáme!

Mobilní telefon bez foťáku představuje v dnešní době raritu. Průzkum ukázal, že 9 z 10 Čechů fotí nejčastěji právě mobilem. Třetina z nich přitom klasický fotoaparát vlastní, ale takřka ho nepoužívá, desetina dotazovaných ho pak nemá vůbec. Strmý pád popularity zažívají hlavně levné kompaktní foťáky, zákazníci naopak investují do nákladnějších přístrojů, které mají ve srovnání s mobily něco navíc, třeba kvalitní výměnný objektiv.

TIP

Nedáte bez mobilu ani ránu?

 

Diář bojuje ze všech sil

Mobilní hrozba visí i nad klasickými diáři, není ale tak masivní jako v předchozích případech. Průzkum odhalil, že více než polovina respondentů preferuje při organizování času starý dobrý papír.  Důležitá data a termíny si do mobilu ukládá pouze necelá čtvrtina dotazovaných, dalších 28 procent využívá elektronický kalendář s možností synchronizace do telefonů a dalších zařízení.

Plamenné debaty utne Google

Chytré telefony nás nepřipravují jen o hmotné statky, ale také o zážitky. Tak schválně – vzpomenete si, kdy jste se naposledy s přáteli dostali k zajímavé otázce, která následně podnítila plamennou debatu? Dříve takový názorový spor mohl vyústit v zajímavou a zábavnou diskuzi plnou emocí. Dnes podobné debaty, jak potvrdily tři čtvrtiny respondentů, zpravidla končí tím, že někdo z přítomných odpověď zkrátka vygooglí

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 12
 

 
Oblíbení mobilní operátoři