2/9/2021, Michaela Šámalová, Ušetřeno.cz
Co je to termínovaný vklad? Vyplatí se?
Termínovaný vklad je spořicí produkt, který má blízko klasickému spořicímu účtu, v něčem se ale také podobá stavebnímu spoření. Pokud se totiž rozhodnete úspory uložit na termínovaný vklad, musíte bance nebo spořitelnímu družstvu slíbit, že peníze necháte po určitou dobu ležet, nemůžete si je tedy vybrat. Za odměnu dostanete velmi slušný úrok zaručený po celou dobu spoření.
Výhody termínovaného vkladu
- Úrokové sazby na termínovaných vkladech jsou obvykle vyšší než na spořicích účtech.
- Stejný úrok po celou dobu spoření.
- Založení a vedení termínovaného vkladu je obvykle zdarma. Abyste si ale mohli založit termínovaný vklad u spořitelního družstva, musíte nejdřív zaplatit členský vklad.
- Vklady do 100 000 eur jsou ze zákona pojištěny.
- Není neobvyklé spoření v cizí měně, nejčastěji se setkáte s termínovanými vklady v eurech a v amerických dolarech.
- Můžete mít jednorázový nebo revolvingový termínovaný vklad.
Nevýhody termínovaného vkladu
- Peníze ukládáte na předem stanovenou dobu. Za předčasný výběr se platí sankce – buď vám nevyplatí žádný úrok, nebo zaplatíte pár procent z vybírané částky.
- Doba, na kterou si peníze ukládáte, ovlivňuje výši úrokové sazby. Pokud si například uložíte peníze na 2 roky, dostanete úrok 2,20 % ročně, pokud ale lhůtu prodloužíte na 10 let, získáte 3,20 % ročně.
- Obvykle je nutné zaplatit minimální vklad, který může dělat 1 000 Kč, nebo klidně 100 000 Kč. Záleží na typu termínovaného vkladu.
- Banky a družstva si často diktují, kolik smíte na termínovaný vklad vložit.
- Nemůžete si ukládat úspory průběžně.
- Z úroku musíte zaplatit 15% srážkovou daň.
Jaký je rozdíl mezi mezi bankovním a družstevním termínovaným vkladem?
Abyste si mohli založit termínovaný vklad u spořitelního družstva, musíte se nejdřív stát jeho členem. Při vstupu do družstva je pak nutné zaplatit vratné vstupné, takzvaný členský vklad. Ten dělá ze zákona nejméně 1 000 Kč.
Termínovaný vklad si ale můžete založit maximálně ve výši desetinásobku svého členského vkladu. Řekněme, že jste zaplatili členský vklad 10 000 Kč. U družstva si tedy smíte založit termínovaný vklad maximálně na 10 × 10 000 Kč = 100 000 Kč. Této podmínce se také říká pravidlo 1/10.
Členský vklad dostanete zpátky, až se rozhodnete z družstva odejít. Úrok se na něj nevztahuje, ale hodnota vkladu se zvyšuje a snižuje podle toho, jestli zrovna družstvo vydělává nebo naopak. Pokud družstvo zkrachuje, nedostanete zpět nic.
U banky žádný členský vklad platit nebudete.
Termínovaný vklad nebo jiný spořicí produkt?
Alternativou k termínovanému vkladu je spořicí účet, na kterém sice dostanete menší úrok, můžete ale peníze vybrat kdykoliv bez sankcí.
Dalším oblíbeným spořicím produktem je stavební spoření. Největší výhodou takzvaného stavebka je každoroční odměna od státu ve výši až 2 000 Kč. Úspory si ale smíte bez sankcí vybrat až po 6 letech.
Srovnejte si termínované vklady