8/27/2024, Petra Maříková, Ušetřeno.cz

Seznamte se s výhodami loftového bytu

Loftové byty bývaly spojeny s bohémskou kulturou New Yorku v 60. letech 20. století. Poskytovaly netradiční a atraktivní bydlení, a tak se brzy přenesly přes Londýn i na náš kontinent. Zaujal vás loftový byt a chcete vědět, jaký má výhody a nevýhody oproti jiným bytům?

Loftový byt

Co je loftový byt?

Jedná se o byty, které vznikají v budovách původně určených k jiným účelům než bydlení, nejčastěji jde o bývalé tovární haly nebo skladiště. 

Charakteristický je pro ně velkorysý prostor, vysoké stropy, velká okna, spousta světla a přiznané stavební prvky (cihly, stropní konstrukce, trámy a sloupy) nebo potrubí, radiátory, vzduchotechnika a podobně.

Historie loftů se začala psát ve chvíli, kdy v New Yorku přesídlily továrny z centra města na periferii a velké haly osiřely. Záhy se jich ujali místní umělci a bohémové a rozhodli se vytvořit si z nich originální ateliéry spojené s bydlením. 

Jejich cílem nebylo předělat prostor na typický byt, ale vytěžit z haly maximum, aniž by se rozdělila na malé místnůstky nebo přestavěla na samostatná patra.

Původně byly loftové byty levné, ale to už dávno neplatí. Dnes jsou všude ceněné jako nestandardní bydlení a ve všech světových metropolích patří do kategorie luxusních a drahých bytů.

Potřebujete na loftový byt získat hypotéku?

Jak vypadá klasický loftový byt?

Dodnes je pro lofty charakteristický industriální styl. Čím se vyznačuje?

  • Cihlové nebo betonové stěny se nepřekrývají malbou, 
  • trubky se neschovávají za lišty, 
  • z materiálů se nejvíce využívá kov, sklo, dřevo a beton,
  • oblíbená barevnost je bílá, šedá, černá, hnědá a béžová.

Loftové byty jsou zalité světlem z velkých oken a vysoké otevřené prostory působí vzdušně a velkoryse.

Neobvyklá výška stropů se v loftech využívá ke stavbě galerií a otevřených pater. Častým řešením je umístění ložnic a pracoven na vyvýšené galerie, zatímco rozlehlé přízemí slouží jako obývák, jídelna a kuchyně.

Kde si pořídit loftový byt?

Už z charakteristiky loftového bytu vyplývá, že se s nimi můžete setkat zejména ve větších městech, kde se začaly nevyužívané průmyslové objekty přestavovat na bydlení. Na loftové byty se někdy přestavují i rozlehlé nevyužívané půdy a prostory pod střechou.

U nás se jedná stále spíše o novinku, přestavby továren na lofty se začaly šířit až od roku 2000 a nepřekvapí, že první loftové byty se objevily v Praze.

Loftové byty najdete často ve velmi žádaných lokalitách v centrech měst.

Výhody loftového bytu

  • Velká užitná plocha – jedná se obvykle o velké byty s rozlohou nad 100 m², ale dnes se vytváří lofty už i v menších prostorách, kdy se pojmem loft označují spíše byty s horním otevřeným patrem.
  • Vysoké stropy – stropy o výšce 5 a více metrů vám zaručují, že si můžete vyhrát s patrem a nebudete se bouchat hlavou o strop. V menších loftech si pořídíte nad hlavou nejspíš jen místo ke spaní se šatnou. Velké lofty ale přímo vybízejí k budování různých vyvýšených spacích koutů, pracoven, knihoven či míst pro relaxování.
  • Atypický prostor – loft vám dá ohromný prostor pro kreativitu, ve spolupráci s bytovým architektem se můžete doslova vyřádit. Výsledkem může být velmi originální a individuální bydlení.
  • Snadná změna – otevřený prostor v sobě nemá tolik dané jednoznačnosti jako byt rozdělený na tradiční místnosti. Je jednodušší změnit dispozici a přizpůsobit byt momentálním potřebám.
  • Genius loci – lofty se nachází na místech s historií a mají osobitou atmosféru.
  • Atraktivní lokalita – lofty vznikají ve vyhledávaných městských čtvrtích.
  • Investice do budoucnosti – loftové byty patří k oblíbeným a stále je o ně zájem. Lofty je možné i výhodně pronajímat a pokud byste je chtěli v budoucnu prodat, nebudete na nich tratit.

Nevýhody loftového bytu

  • Otevřený prostor – sice dává pocit větší svobody, ale na druhou stranu zde může být problém se soukromím. Potřebu soukromého prostoru je pak nutné naplnit promyšleným sestavením nábytku a vytvořit v bytě alespoň různá samostatná zákoutí a klidové zóny.
  • Složitější vytápění – vysoký prostor se hůře vytápí a je potřeba počítat s vyšší spotřebou energie (a vyšší cenou za elektřinu) na vytápění. Dalším problém může způsobit stoupající teplý vzduch. V patrech, kde se obvykle spí, se teplý vzduch pak hromadí, zatímco dole vám je zima. Zajímejte se již při koupi bytu, jakým způsobem je řešené topení. A pořiďte si kvalitní okna, kterými nebude teplo unikat.
  • Osvětlení bytu – velká okna přes den propouští někdy až příliš mnoho světla, zvlášť v letních měsících. Je tedy nutné vhodně promyslet jejich zastínění. Večer může být naopak problém prostor osvětlit, závěsné lustry stačit nebudou. Loftový byt potřebuje hodně doplňkových svítidel, lamp a bodového osvětlení. 
  • Přílišný ruch – neexistence oddělených pokojů může limitovat větší rodinu v jejích aktivitách. Členové se více vzájemně ruší a je třeba větší ohleduplnost a tolerance. Pro bezdětný pár je situace obvykle jednodušší, ale i tak je nutné počítat s tím, že někdy bude jeden chtít jít dřív spát nebo bude nemocný a bude potřebovat klid.
  • Cena – loftové byty mají často výrazně vyšší cenu než klasické, právě pro jejich punc luxusu.

Cena a financování loftového bytu

Loftové byty často vznikají v kompletně zrekonstruovaných areálech s veškerým potřebným vybavením. Zajištěna jsou parkovací stání, součástí bývá upravený venkovní prostor nejen okolo komplexu, ale i uvnitř areálu, doplněný zelení, relaxačními prvky, případně kavárnami či obchůdky. 

Střechy areálů jsou využívány jako terasa, mnohdy nechybí bazén nebo wellness centrum. V areálech funguje recepce. 

Vyšší pořizovací cena loftového bytu je pak samozřejmostí. I u méně velkoryse pojatých loftů je potřeba počítat s vyšší cenou.

Loftový byt je možné financovat prostřednictvím hypotéky. Můžete si vzít hypotéku na byt, ale i na rekonstrukci, pokud byste se rozhodli vybudovat si loftový byt sami, například z půdy.

Pro rychlou představu využijte naši hypoteční kalkulačku, kde snadno zjistíte, jakou můžete získat úrokovou sazbu a s jakou výší splátky můžete počítat (podle délky splácení hypotéky a délky fixace). S výběrem a sjednáním hypotéky vám rádi pomohou naši specialisté.

S koupí bytu vám může pomoct Průvodce hypotékou.

Porovnejte si nabídky hypoték online.

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.