8/22/2024, Martin Sítek, Ušetřeno.cz

Odvzdušnění brzd: Jak na to?

Bez funkčních brzd není možné řídit žádné vozidlo. Ohrozit můžete nejen sebe, ale i své okolí. Údržbu brzd opravdu není radno podceňovat, pojďme si proto říct, co udělat pro to, aby byly plně funkční. Základem je totiž jejich odvzdušnění.

Odvzdušnění brzd

Proč je odvzdušnění brzd důležité?

Chcete mít jistotu, že vaše auto správně dobrzdí v případě nečekané události nebo za běžného provozu? Pak je důležité se starat o dlouhodobou životnost jeho brzd, která vám a vaší posádce zajistí bezpečí. 

Ideální je kontrolovat brzdy například před odjezdem do zahraničí, dokud máte možnost případné potíže řešit v tuzemském servisu, na který jste zvyklí. Jinak se brzdová kapalina pravidelně mění jednou za 2 až 3 roky. 

Funkční brzdy jsou také základním předpokladem pro úspěšné absolvování STK, kde se vždy kontrolují.

Srovnejte si autopojištění online

Návod na odvzdušnění brzd

Základem pro servis brzd je jejich odvzdušnění. Že je v brzdovém systému vzduch, poznáte podle toho, že brzdy při jízdě reagují jinak, než jste zvyklí, a mají například delší doběh nebo jde brzdový pedál stlačit velmi ztuha. Dalším projevem špatných brzd je únik brzdové kapaliny. 

Pojďme si přesně říct, jak odvzdušnění brzd můžete provést svépomocí, i když by bylo lepší navštívit servis, abyste měli jistotu, že jsou brzdy odvzdušněny správně. 

Za odvzdušnění brzd se neplatí nijak závratná cena. Obvykle se pohybuje do 2 000 Kč, ale záleží na cenotvorbě jednotlivých servisů. 

Co je k odvzdušnění potřeba

K odvzdušnění brzd si před celým procesem nachystejte:

  • Hydraulický zvedák, případně stojky na zvýšení podvozku
  • Brzdovou kapalinu 
  • Nádobu na starou kapalinu, která bude vytékat z brzdového okruhu
  • Textilie pro očištění ventilů a jejich vršku a případné zachycení vytékající kapaliny
  • Klíče, případně kombinačky
  • Úzkou hadičku, která se může hodit pro vytékání kapaliny

Také se vám mohou hodit náhradní díly v podobě potřebných hadiček a trubek, ale také prostředek na uvolnění zarezlých ventilů a šroubů.

Najděte si to nejlepší povinné ručení online

Příprava auta před odvzdušněním

Své auto zaparkujte tak, aby bylo co nejvíce v rovině, a zvedněte jej. Zkontrolujte, jestli brzdová kapalina neuniká, než se do odvzdušnění vůbec pustíte. 

Pro odvzdušnění se musíte dostat k systému brzd a k tomu potřebujete demontovat všechna kola. Při odvzdušnění vozu s ABS je potřeba odpojit také autobaterii.

Odvzdušnění brzd

Především je nutné dodržet pořadí odvzdušnění brzd, kdy se postupujte od zadních kol k předním. U vozu s ABS si přečtěte manuál. 

Před uvolněním ventilů je nutné do nádržky u motoru nalít novou brzdovou kapalinu. Teprve pak lehce uvolněte ventil. Pokud můžete, raději předtím na ventil nasuňte tenkou průsvitnou hadičku, která proud kapaliny nasměruje do nádobky, a navíc dobře uvidíte, v jakém stavu kapalina protéká.

V průběhu celého odvzdušnění by vám měla asistovat druhá osoba. Při odvzdušnění je totiž nutné nejen kontrolovat vytékající kapalinu, ale také šlapat na brzdový pedál a v neposlední řadě kontrolovat hladinu kapaliny v nádrži. 

Možná vás i zajímá, jestli můžete provést odvzdušnění brzd bez pomocníka. Pokud nikoho k ruce nemáte, lze provést odvzdušnění brzd kompresorem s maximálním tlakem 0,1 Mpa. Tlak nesmí být větší, aby se nádržka neroztrhla. Nemusíte tak brzdový pedál mačkat a můžete se soustředit na kapalinu. 

A jak poznáte úspěšné odvzdušnění? Tak, že se v brzdové kapalině neobjevují bublinky vzduchu a vytéká čistá. Auto také projeďte, abyste funkčnost brzd mohli vyzkoušet za jízdy.

Odvzdušnění brzd bez diagnostiky?

U systému ABS je většinou nutné provést při odvzdušnění předních kol také diagnostiku. Tu lze ale jednoduchým trikem obejít. Tím trikem je využití kompresoru, který vytlačí všechny nečistoty a vzduchové bubliny ven a doplní čistou kapalinu. 

Pokud nemáte kompresor s celou sadou na výměnu kapaliny, pak bude nutné upravit náhradní vršek k nádržce, aby byla utěsněná a zároveň do ní proudil tlak z kompresoru. Náhradní vršek by měl mít tedy stejný závit jako ten původní.  

Proces odvzdušnění je stejný jako u odvzdušnění bez kompresoru, tedy než kompresor spustíte, lehce uvolněte ventil brzdového okruhu. Ten už je pod tlakem, takže z něj kapalina začne velmi pomalu vytékat. 

Pro jistotu si zkontrolujte i pojištění

Ani sebelepší brzdy někdy nezabrání nehodě, z které se stává pojistná událost. Proto je důležité nezapomínat vedle brzd i na pojištění vozidla, zejména povinné ručení

Zkontrolujte si, jestli máte správně nastavené limity pojistného plnění; potenciální rizika vás mohou potkat při jízdě, ale také v průběhu toho, kdy je vůz zaparkovaný například na ulici. 

A pokud se vám vaše pojištění nepozdává, nelíbí se vám ani jeho cena nebo si chcete sjednat i havarijní pojistku, využijte náš online srovnávač nabídek na trhu, kde si můžete najít takové autopojištění, které bude sedět vašim potřebám. 

Sjednejte si to nejlepší havarijní pojištění online

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.