10/8/2024, Martin Sítek, Ušetřeno.cz

Revize komínu: Kdy je potřeba a kolik stojí?

Revize komínu je důležitým bezpečnostním opatřením, které by nemělo být podceňováno. Správná údržba komínových systémů je klíčová pro prevenci požárů a ochranu zdraví. Tento článek vám přiblíží, kdy je revize komínu potřeba, jak často se provádí, kolik stojí, co hrozí při jejím zanedbání a jaké mohou být postihy za nedodržení povinností.

Revize komínu

Kdy je potřeba revize komínu?

Revize nebo kontrola komínu je nutná hned v několika případech, které se mohou týkat každého majitele nemovitosti. Provádí se dle vyhlášky č. 34/2016 Sb., o čištění, kontrole a revizi spalinové cesty, a to až na výjimky jedenkrát za rok nebo při určitém zásahu do komína.

Je nutné si ale uvědomit rozdíl mezi revizí a kontrolou. Zatímco kontrola komína je ze zákona nutná v pravidelných intervalech, u revize jde jen o některé případy. Pokud například přecházíte na jiný způsob vytápění, pak se vás bude pravděpodobně týkat revize komínů na tuhá paliva nebo revize komínů plynových kotlů.

Najděte si nejlepšího dodavatele plynu

Příklady revize komínu

  • Před uvedením nového spotřebiče do provozu. Kdykoli instalujete nový kotel, krb či jiný spotřebič na tuhá, kapalná či plynná paliva, je potřeba provést revizi komínu, aby se zajistilo, že je systém odvodu spalin v pořádku.
  • Před připojením spotřebiče paliv do nepoužívaného komína.
  • Při zásadní rekonstrukci komínového systému. Pokud provádíte stavební úpravy, které ovlivňují komín, např. přistavujete nové patro nebo měníte typ paliva, je revize nezbytná.
  • Po požáru nebo jiné mimořádné události. V případě požáru, výbuchu nebo jiného neobvyklého jevu je revize důležitá k zajištění bezpečnosti komínu a předejití dalším nehodám.

Jak často se provádí kontrola komínu?

Podle zákona je povinností každého majitele či uživatele komínu zajistit jeho pravidelnou kontrolu a čištění. U některých způsobů vytápění jsou ale lhůty jiné: 

  • Dvakrát ročně byste měli provést kontrolu komínů u vytápění na tuhá paliva
  • Jednou za rok se provádí kontrola komínů u plynových kotlů, s výjimkou kondenzačního kotle, kde je možná kontrola jednou za dva roky. 
  • Kotle na kapalná paliva musí být kontrolována také jednou ročně.

Lhůty pro kontrolu komínu

Typ vytápěníLhůta pro kontrolu
Kotel na tuhá paliva2× ročně
Klasický plynový kotel1× ročně
Plynový kondenzační kotel1× za 2 roky
Kotel na kapalná paliva1× ročně

Zdroj: www.cez.cz, aktuální k 6. 10. 2024.

Cena za revizi komínu

Cena kontroly a revize se odvíjí od vynaložené práce (počet kontrolovaných komínů, případné čištění apod.), ale také se liší podle regionu a poskytovatele služeb. Za kontrolu komínu obvykle zaplatíte 500 až 2000 korun, u revize si připlatíte – bude vás stát cca 2 000 až 3 000 korun.

Před každou kontrolou je potřeba se domluvit s pracovníkem dostatečně dopředu. Ideálně několik týdnů před topnou sezónou, abyste měli jistotu, že se kontrola stihne včas a vy nebudete mít potíže hned první den, kdy si chcete doma přitopit.

Najděte si nejlepšího dodavatele plynu

Co hrozí, když se podcení revize komínu?

Podcenění revize komínu může mít velmi závažné následky, nemusí se tedy jednat pouze o nepříjemnou pokutu.

Rizika zanedbané revize komínu:

  • Požár. Zanesený nebo poškozený komín je jednou z hlavních příčin požárů v domácnostech. Nespálené zbytky paliva mohou způsobit vznícení sazí, což vede k požáru.
  • Únik spalin. Nedostatečně udržovaný komín může způsobit únik nebezpečných spalin, zejména oxidu uhelnatého.
  • Nízká účinnost topení. Pokud není komín správně udržován, může se snížit jeho tah, což vede k neefektivnímu spalování paliva a vyšším nákladům na vytápění. Pokuty za nedodržení povinností

Pokud majitel domu nebo provozovatel nezajistí povinnou revizi či kontrolu komínu, hrozí mu pokuty od příslušných úřadů. Ty mohou být v případě zjištění porušení zákonných povinností uloženy až do výše 10 000 korun pro fyzické osoby a 100 000 korun pro právnické osoby nebo podnikatele.

Navíc v případě požáru, který by byl způsoben zanedbanou údržbou komínu, může pojišťovna odmítnout plnění škod, což by pro každou domácnost bylo finančně extrémně náročné.

Jak si pojistit domácnost před požárem?

Vznik požáru je nenadálý a může mít pro vaši domácnost i nemovitost zcela fatální následky. Předpokládejme, že komíny kontrolujete dle zákona, ale to ještě neznamená, že jste před požárem dostatečně chráněni. Pokud už přece jen vznikne a vy nebudete mít zajištěné kvalitní pojištění domácnosti a nemovitosti, nemůže vám žádná pojišťovna vyplatit finanční pomoc na řešení následků. Vše byste pak platili z vlastní kapsy.

Proto je vhodné si sjednat kvalitní pojištění, a to tak, aby vaše domácnost nebyla podpojištěná nebo nadpojištěná. Ke srovnání nabídek na trhu využijte zdarma náš vlastní srovnávač pojištění majetku, který vám ukáže, za kolik pojištění domácnosti pořídíte a který dodavatel by pro vás byl ten nejlepší.

Potřebujete si pojistit domácnost? Srovnání poskytuje Top-Pojištění.cz

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.