3/4/2024, Sandra Skorkovská, Ušetřeno.cz

Topení plynem nebo tuhým palivem?

Stavíte rodinný domek, nebo jen plánujete jeho rekonstrukci? V případě, že hledáte nový způsob vytápění, máte hned několik možností. Většinou ale budete zvažovat, zda zvolit plyn nebo tuhá paliva. Poradíme vám s výběrem vhodného způsobu topení.

Tuhá paliva

Existují dva základní typy tuhých paliv, a to uhlí a biomasa. Topení uhlím ustupuje v poslední době do pozadí, především co se domácností týče. Oproti tomu biomasa (kam spadá mimo jiné i dřevo) se stává čím dál tím populárnější. Po zvýšení cen uhlí se proto stále více lidí obrací k tradičnímu topení dřevem

I přestože je biomasa ekologičtější způsob vytápění v porovnání s uhlím, pokud by došlo k masovému využívání tohoto zdroje, velmi rychle by se vyčerpal. Na druhou stranu velkou výhodou uhlí je právě jeho cena, která je nižší než u plynu. Ani obsluha není příliš náročná – u lepších modelů kotlů se doplňování do zásobníku provádí jedenkrát za den nebo dva.

Plyn

Vytápění zemním plynem rovněž poskytuje nesporné výhody. Oproti tuhým palivům má vyšší energetický obsah. Vysoká výhřevnost tedy umožňuje rychlé a ekologické spalování, při němž se do vzduchu dostane jen minimum škodlivých zplodin. Plynové kotle jsou navíc nejjednodušší na obsluhu a umožňují pohodlnou regulaci teploty. Pro mnoho lidí tak topení plynem znamená vyšší komfort.

Kolik stojí plyn?

Podle čeho vybrat optimální způsob vytápění?

Hlavní faktory, které bychom při výběru způsobu vytápění měli zvážit, jsou jednak počáteční investice do topného zřízení, jednak následné náklady na provoz. 

V případě dřeva, je cena značně individuální a odvíjí se od toho, odkud dřevo odebíráte. Ve většině případů ale za dřevo zaplatíme méně než za plyn. Ceny plynu jsou ale stále nižší v porovnání s cenami elektřiny.

Hlavní nebo doplňkový zdroj vytápění?

Především u kamen si musíme rozmyslet, zda budou hlavním zdrojem tepla, nebo pouze doplňkovým. Pokud budou zdrojem hlavním, je nutné koupit kamna s teplovodním výměníkem, který se napojí na tepelné rozvody. Velmi oblíbené ale bývají krby a kamna převážně jako přídavný zdroj vytápění a sloužící zároveň jako doplněk interiéru.

Nezávazné srovnání ceníků plynu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.