10/14/2024, Tomáš Keramidas, Ušetřeno.cz

Škrticí klapka: Co to je a jak funguje?

Nenápadná součástka motoru, která dokáže motoristy pořádně potrápit. Řeč je o škrticí klapce. Kde ji v motoru najdeme a k čemu v autě slouží? Jak poznáme, že je s ní něco v nepořádku a jak problémům s klapkou co nejlépe předcházet? To vše se dozvíte v našem článku.

Škrticí klapka

Co to je škrticí klapka?

Škrticí klapka je součástí motoru automobilu. Její hlavní funkcí je regulace množství nasávaného paliva. Díky tomu je prakticky možné motor ovládat. To se děje za pomocí plynového pedálu.

Škrticí klapku najdeme jak u benzínových (zážehových), tak i u dieselových (vznětových) motorů. 

Jak funguje škrticí klapka?

Škrticí klapka je spojena s plynovým pedálem. Po zmáčknutí pedálu se klapka otevře a dojde tak k přísunu vzduchu a také paliva. Dříve se toto propojení provádělo pouze a jen mechanicky, s novými technologiemi přišlo i spojení elektronické. 

V případě mechanického systému je mezi pedálem a škrticí klapkou natažené lanko. Pokud je škrticí klapka ovládána elektronicky, tak řídicí jednotka automobilu vyšle signál, který klapku otevře.

Potřebujete pojistit svůj vůz?

Jak se projeví, že je něco špatně se škrticí klapkou?

U škrticí klapky bývá obecně největší potíž s jejím zanesením. 

U mechanické klapky se může uvolnit lanko, které spojuje pedál a právě škrticí klapku. Pokud se poškodí elektronika vozu, může zase špatně fungovat elektronická škrticí klapka.

Jaké jsou konkrétní projevy toho, že je se škrticí klapkou něco v nepořádku? Motor většinou nereaguje na přidání plynu tak, jak by měl. Může mít také nepravidelný chod, typické je kolísání otáček a automobil může mít špatné rozjezdy. Může se i rozsvítit kontrolka motoru.

To, že se skutečně jedná o špatnou škrticí klapku, vám potvrdí váš automechanik, nebo se zjistí příčina v rámci pravidelné STK.

Napadá vás v souvislosti s čtením tohoto článku, zda máte svoje vozidlo správně pojištěné? Zcela určitě musíte mít sjednané povinné ručení, to nám určuje zákon. Může se ale stát, že za povinné ručení přeplácíte. Jak si najít to pro sebe nejlepší? Zkuste naši kalkulačku autopojištění

Nezapomínejte ani na dostatečné limity a neorientujte se pouze podle ceny.

Jak poruchám škrticí klapky předejít?

Pravidelné čištění škrticí klapky je nejlepší způsob, jak předejít jejímu poškození. Obecně se doporučuje tuto součástku čistit asi po 20 až 30 tisících kilometrech. Bohužel se jedná o často poruchovou část motoru, takže ani její pravidelné čištění vám nezaručí, že vám vydrží po celou dobu životnosti vašeho vozu.

Jak správně čistit škrticí klapku?

Škrticí klapku vám vyčistí téměř v každém autoservisu. Pokud si nejste čistěním klapky svépomocí jistí, tak doporučujeme se poradit s odborníkem.

Nicméně jak z předchozího odstavce vyplývá – škrticí klapka se dá vyčistit i v domácích podmínkách. Nejprve je však potřeba samotnou klapku najít. Nachází se v sacím potrubí mezi vzduchovým filtrem a sacím kolektorem. K vyčištění je často potřeba tyto součásti rozebrat. V takovém případě je nutné dbát přesných pokynů výrobce.

Čištění škrticí klapky se pak provádí speciálním prostředkem, který je k tomu určený. Čistič škrticí klapky se nanese na samotnou klapku a nechá se působit. Poté se kartáčem nebo hadrem odstraní zbytky nečistot. 

No a potom už jen stačí škrticí klapku umístit zpět do motoru. Samozřejmostí musí být pečlivá kontrola, že je vše namontováno správně a nikde nedochází k úniku vzduchu.

Pojištění je základ

O povinném ručení jsme se už zmínili. Nyní se pojďme podívat i na druhý typ autopojištění, tedy havarijní pojištění. To bývá často podceňované, jelikož jeho sjednání je na rozdíl od povinného ručení dobrovolné.

Přitom vám může toto pojištění výrazně finančně ulevit, pokud vám škodu na vozidle způsobí živelní události, vandalové atd.

Hledáte havarijní pojištění? Tak zavítejte do naší online kalkulačky. Do ní zadáte požadované parametry a zobrazí se vám přehledné srovnání dostupných nabídek. Z těch si už jen stačí vybrat tu nejvýhodnější a pak hurá na cesty!

Hledáte havarijní pojištění?

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.