10/14/2024, Petra Maříková, Ušetřeno.cz
Tornádo v ČR: Jak proti němu zabezpečit dům?
Tornádo v ČR jsme ještě nedávno nikdo nečekali a nikdy by nás nenapadlo se na něj nějak připravovat. Bohužel v souvislosti se současnými extrémními výkyvy počasí si musíme zvyknout, že i ve střední Evropě se budou tornáda objevovat častěji. Jak se na něj připravit a jak se proti tornádu pojistit?
Co je to tornádo?
Když se řekne tornádo, určitě si každý vzpomene na snímky větrného trychtýře s chobotem sahajícím k zemi, který nekompromisně ničí všechno, co mu stojí v cestě.
Tornádo je definováno jako prudce rotující větrný vír, který se alespoň jednou dotkne země a má silný ničivý účinek.
Jak vznikne tornádo?
K jeho vzniku je potřeba souhra více okolností, ale základem je vždy bouře, pod jejímž jádrem tornádo vznikne.
Na normální bouři vznikají slabá tornáda, která se na našem území objevovala odjakživa. Jejich síla ale není natolik velká a jsou pro nás zaměnitelná s běžnou silnou bouří doprovázenou vichřicí.
Stále častěji však slýcháme o specifických bouřích, tzv. supercelách, což jsou mimořádně silné konvekční bouře, které rotují kolem své vertikální osy. A právě na supercely se vážou velká a silná ničivá tornáda.
Ve chvíli, kdy se v bouřkovém oblaku střetne teplý vzduch stoupající vzhůru a studený vzduch, která klesá dolů, vytvoří se rotující sloupec vzduchu. Jakmile se dotkne země a zahájí svou hrozivou cestu, mluvíme o tornádu.
Jak postupuje, funguje vlastně jako obrovský vysavač, který nasává vzduch od země a je při tom schopný převrátit těžká auta, vytrhávat stromy a ničit domy.
Srovnání pojištění majetku – poskytuje Top-Pojištění.cz
Síla tornáda
K popisu síly tornáda se používá Fujitova stupnice se stupni F0 až F5.
Tornádo označené jako FO má rychlost větru v rozmezí 105–137 km/h a způsobuje jen menší škody (shodí vám komín, zláme větve stromů nebo odnese ze střechy pár tašek).
Naproti tomu nejsilnější tornádo F5 se vyznačuje rychlostí větru nad 322 km/h a zanechá za sebou doslova zpustošenou zemi – stavby srovná se zemí, auta odhazuje jako hračky a stromy vytrhává i s kořeny.
Případy tornáda v ČR
Menší tornáda nejsou nijak výjimečná ani na našem území. Průměrně u nás meteorologové zaznamenají tři až pět tornád ročně, jedná se však o tornáda slabší o síle F0 a F1.
To ale neznamená, že by se nevyskytla i tornáda větší. Řádění jednoho velkého tornáda popisuje dokonce už Kosmova kronika česká.
V posledních letech se větší tornádo objevilo v roce 2004 v Litovli, v roce 2008 na Chrudimsku nebo roku 2013 v Krnově. Nic z toho nás však nepřipravilo na zkázu, ke které došlo v červnu 2021 na jižní Moravě.
Dosud největší tornádo v ČR
Ten den, 24. června 2021, zpočátku nic nenasvědčovalo tomu, že přijde přírodní katastrofa. Během odpoledne se ale na východním okraji Alp začaly formovat supercely a postupně byla vydaná výstraha před silnými bouřemi a přívalovým deštěm pro Dolní Rakousko a jižní Moravu.
Nic jiného než nepříjemnou bouřku ovšem nikdo nečekal. Supercela, na které se zformovalo tornádo, postupovala směrem k Břeclavi, kde po sedmé hodině večer vznikl vzdušný vír a dotkl se země.
Silné tornádo proletělo pásem dlouhým 26 km a širokým okolo půl kilometru, než zaniklo. V cestě mu stály obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice, Lužice a Hodonín (zejména části Pánov a Bažantnice). Apokalypsa skončila u Ratíškovic.
Podle odborníků se jednalo o tornádo o síle F4 a tomu odpovídaly i dalekosáhlé škody – šest lidí přišlo o život, desítky dalších byly zraněny, počet poškozených domů vyšplhal na pro nás neuvěřitelných 1 600, zničeny byly jak rodinné domy, tak veřejné budovy (školy, kostely, domovy pro seniory, zdravotní střediska, stadion).
Na místě zůstaly desítky zdemolovaných aut a zpustošená krajina plná polámaných stromů.
Nejvíce zasažené obce si prožily několik dnů trvající blackout, kdy byly zcela bez proudu, plynu, mobilního signálu a byla přerušena veškerá doprava.
Celkové škody dosáhly výše 15 miliard Kč. Ihned po události se zvedla obrovská vlna solidarity, kdy poškozené obce podpořili lidé z celé republiky finančně i osobní pomocí na místě.
Do pomoci se zapojily různé charitativní organizace, firmy i stát. Také banky a úvěrové společnosti nabídly pomoc jižní Moravě. I v současnosti stále ještě pokračují práce na obnově poškozených obcí.
Škody evidované pojišťovnami
Po prvotním šoku bylo nutné vyřešit zejména otázku bydlení. Obyvatelé postižených obcí se museli přesunout do náhradního ubytování a začali se zajímat o opravu svých domovů.
Pojišťovnám byly nahlášeny škody v hodnotě 6,5 miliard Kč.
Bohužel se ukázalo, že ani to pojištěným mnohdy zdaleka nestačilo, protože velké množství klientů mělo špatně nastavenou pojistku nebo byly nemovitosti podpojištěny. Řada lidí neměla žádné pojištění a zůstala tak odkázaná jen na pomoc ostatních.
Po tornádu vám proplatí škodu na majetku pojišťovna
Obrovské škody po tornádu a složité shánění peněz na jejich likvidaci ukázaly nutnost mít sjednané pojištění majetku.
Stále více lidí si uvědomuje, že i nás se mohou týkat rozsáhlé přírodní katastrofy, před kterými není vždy možné svůj majetek uchránit. Správně nastavené pojištění vám může výrazně pomoct při následných opravách nebo stavbě nového domu.
Je možné pojistit se proti tornádu?
Speciální pojištění proti tornádu pojišťovny nenabízejí, ale nemusíte se ničeho obávat. Stačí, aby v pojištění nemovitosti proti živlům bylo zahrnuto pojištění proti vichřici.
Vichřice je totiž definovaná jako vítr o minimální rychlosti 75 km/h, takže i nejslabší tornádo tuto hranici přesahuje. Pokud by riziko vichřice nebylo zahrnuto v základní variantě krytí rizik, zvolte rozšířenou variantu.
Podívejte se také, na co si při sjednávání pojištění dát pozor, abyste v případě škody získali adekvátní odškodnění.
Vyvarujte se podpojištění majetku
Nestačí jen sjednat pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti a dál si ho už nevšímat. Pojištění je nutné pravidelně aktualizovat a nastavovat podle aktuální ceny nemovitosti.
Jen tak zabráníte podpojištění nemovitosti a nedostanete se do problémů jako řada lidí postižených tornádem, kteří až následně zjistili, že suma vyplacená pojišťovnou podle zastaralé smlouvy už zdaleka neodpovídá hodnotě jejich domu.
Před sjednáním pojištění se podívejte, jaký je rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a domácnosti.
Pro výběr pojištění majetku můžete využít kalkulaci majetku na webu Top-Pojištění.cz. Stačí zadat jen pár údajů a naši specialisté vám připraví nabídku na míru.
Srovnání pojištění majetku – poskytuje Top-Pojištění.cz
Jak zabezpečit dům proti tornádu?
Je vůbec možné zabezpečit dům tak, aby ho tornádo neohrozilo? Je nutné říct, že u silných tornád v podstatě nemáte šanci zabránit škodám.
Když střechy létají vzduchem a převrací se auta, nepomůže vám žádné z předběžných opatření. V takové situaci je jedinou možností být správně pojištěn, abyste měli za co dům znovu vybudovat.
V případě slabších tornád se už může vyplatit dodržovat některá pravidla, která škody zmírní:
- pravidelně kontrolujte střechu a komín a opravujte uvolněné střešní tašky,
- pořiďte si pevné okenice,
- květináče a okrasné truhlíky mějte zabezpečené a pevně připevněné,
- udržujte okolí domu – nenechávejte volně ležet hromadu prken, ostříhané větve apod.,
- stromy okolo domu prořezávejte s ohledem na to, aby mezi větvemi mohl volně proudit vzduch,
- u garáže zesilte vrata.
Když se blíží tornádo, už toho moc nenaděláte. Tornáda je velmi těžké předpovědět, takže pravděpodobně budete mít na reakci jen chvíli.
Co dělat těsně před příchodem tornáda:
- ukliďte ze zahrady a okolí domu všechny ležící a volně stojící předměty (zahradní nábytek, kola, hračky),
- auto zavřete do garáže nebo postavte dál od stromů a budov,
- zavřete okenice nebo zatáhněte rolety,
- schovejte se uvnitř budovy v nejnižším patře, ještě lépe ve sklepě,
- za nejbezpečnější místa v domě se považují ta uprostřed domu, daleko od oken (ideálně v místnosti bez oken, jako je koupelna, šatna, chodba),
- chránit se můžete ve vaně, pod těžkým stolem apod., kde si zakryjete hlavu.
Co dělat s vozidly poškozenými tornádem?
Automobily jsou obecně před přírodními živly chráněny ještě méně než domy. Jejich poškození, či spíše zničení, tornádem je bohužel velmi pravděpodobné. Proto je dobré myslet včas i na pojištění vozidla.
Pojišťovny nabízejí dvě možnosti, jak si pojistit auto proti živelním pohromám (spadají sem škody způsobené například krupobitím, bleskem, vichřicí, tornádem, povodní, záplavou, pádem stromu nebo sesuvem sněhu):
- První možnost je sjednat si havarijní pojištění, které kryje škody způsobené přírodním živlem.
- Další možností je využít připojištění živelní události k povinnému ručení (nezapomeňte, že samotné povinné ručení nestačí, z toho se škody způsobené přírodními živly nehradí).
Pokud nemáte havarijní pojištění či sháníte výhodnější povinné ručení, podívejte se na naše srovnání autopojištění online.
Srovnejte si autopojištění online
Co dělat po tornádu
- Samozřejmě bezprostředně po odeznění tornáda je zapotřebí volat záchranáře, zachovat klid a poskytnout první pomoc zraněným.
- Následně myslete i na to, abyste zdokumentovali škodu pro pojišťovnu a mohli co nejdříve nahlásit pojistnou událost.
- Pokud je to možné, měli byste si pořídit fotky a videa svého zničeného majetku. Při pořizování fotodokumentace myslete na svou bezpečnost, nechoďte do pater, neprolézejte sutiny. Využijte při focení raději možnost přiblížení a zůstaňte na bezpečném místě.
- Zavolejte do své pojišťovny a nahlaste jim událost, následně dostanete instrukce, jak postupovat dál. Obecně se v případě pojistné události čeká na technika a likvidátora a do té doby se škody neodstraňují. Ovšem při rozsáhlejších kalamitách je možné začít hned po nafocení s odstraňováním škod tak, aby nedošlo k dalším.
Čím dříve událost nahlásíte, tím dřív dojde k jejímu řešení a tím dřív například obdržíte zálohu.
Pokud ještě pojištění majetku nemáte, můžete si nechat nezávazně srovnat pojištění od našich specialistů a získat nabídku přímo na míru vašim potřebám.
Srovnání pojištění majetku – poskytuje Top-Pojištění.cz