DVB-T2: Existují alternativy k DVB-T2?

 

Pokud Vaše televize DVB-T2 neumí (a vy si kvůli přechodu na DVB-T2 nechcete kupovat nový televizor ani set-top box), ale nehodláte se vzdát svých oblíbených pořadů, nabízí se vám hned několik náhradních řešení. Dívat se na televizi totiž můžete i přes satelit, kabelovku nebo IPTV. Jen koncesionářské poplatky budete muset hradit i nadále.

dvbt2 alternativy 

Jaká náhradní řešení se nabízejí a jaké mají výhody?

Alternativy k DVB-T2 existují, nejsou však nutně levnější či kompatibilní s vaším zařízením. Pokud skutečně nechcete přejít na nový standard pozemního televizního vysílání a poohlížíte se po jiné cestě, v tomto článku se dočtete, jaké jsou vaše možnosti a na kolik vás přibližně vyjdou.

IPTV: Televize přes internet

Pro sledování IPTV potřebujete buď aplikaci do televizoru (pozor, není dostupná pro všechny televizory a také ji nenabízí každá IPTV), nebo set-top box, který datovým kabelem připojíte do internetové zásuvky anebo do modemu. Obvykle ho dostanete přímo od provozovatele. Set-top box současně zapojíte do televizoru a samozřejmě i do elektrické sítě. U aplikace i set-top boxu vás jistě potěší, že na nich nemusíte nic nastavovat, a že vám nabídnou více funkcí než běžná televize. Jednou z nich je třeba možnost sledovat zpětně už odvysílané pořady. Většina operátorů nabízí pro IPTV velmi široký výběr stanic, které přes pozemní anténu nechytnete. Navíc si můžete sestavit svůj vlastní televizní program.

Výhody a nevýhody IPTV

 • Pořízení IPTV vás nebude stát balík.
 • Získáte výrazně rozšířenou nabídku programů včetně tematických a placených stanic.
 • Svou IPTV naladíte i po přestěhování na jinou adresu a budete přijímat stejné stanice jako na staré adrese.
 • Jistě oceníte funkci zpětného shlédnutí (Time Shift).
 • Budete si moci objednávat a přehrávat filmy z domácí videopůjčovny - tzv. video na přání (VoD).
 • Většina poskytovatelů nabízí v ceně balíčku sledování televize nejen na televizoru, ale také na mobilu, tabletu a notebooku.
 • Musíte mít rychlé a stabilní internetové připojení, jinak se vám bude TV vysílání zasekávat.
 • Při sledování IPTV se vám může zpomalit internet – pokud například máte internet s rychlostí 20 Mbit/s a budete přes IPTV sledovat pořady v HD kvalitě (cca 12 Mbit/s), na surfování po internetu už vám pak zbude jenom 5 až 8 Mbit/s.
 • IPTV běží vždy pouze na jednom televizoru, takže pokud jich máte doma více, je zapotřebí pro každý zakoupit set-top box nebo aplikaci do televizoru.

Mezi poskytovatele IPTV patří například O2 TV, T- Mobile TV, Kuki, Nordic Telecom, DIGI TV, Sledování TV nebo Lepší TV.

Kolik to stojí?

IPTV si můžete užívat už od 100 Kč měsíčně. Vedle toho je ale třeba přičíst jednorázové náklady na pořízení nebo instalaci speciálního set-top boxu a modemu, což vás přijde až na 2 500 korun. Tato částka se ale zvýší, pokud máte doma více televizorů, na kterých chcete mít IPTV. A samozřejmě musíte hradit koncesionářské poplatky. Pokud se tedy rozhodnete pořídit si domů IPTV, bude se vám hodit naše online porovnání IPTV, kde najdete nabídky jednotlivých poskytovatelů pěkně pohromadě. Zjistíte, kdo vám nabídne kolik kanálů a jaké, který poskytovatel vám umožní zpětné přehrávání a po dobu kolika dní, zkrátka vše, co vás zajímá. Anebo se rovnou zeptáte našich specialistů. Poté se snadno rozhodnete, které řešení je pro vás nejideálnější.

Bude to fungovat na mé staré televizi?

Varianta s aplikací funguje pouze na chytrých televizorech (tzv. smart TV), které si umí nainstalovat aplikaci podobně jako třeba tablet. Pokud nemáte smart TV, pak je řešením set-top box, který k televizi připojíte pomocí HDMI kabelu.

Kdy vypnou DVB-T ve vaší obci?Zjistit víc

Satelitní televize

Tato alternativa k pozemnímu DVB-T2 vysílání se hodí pro ty z vás, kteří si potrpíte na super kvalitní obraz, ale nemáte doma dostatečně silný a stabilní internet. Jen si k tomu musíte pořídit několik zařízení. Prvním z nich je satelitní anténa (parabola), přes kterou budete přijímat televizní signál pomocí umělých družic na oběžné dráze. Satelitní signál z paraboly převede do vašeho televizoru digitální set-top box se satelitním tunerem, do kterého zapojíte kabel z paraboly. Tenhle set-top box by v sobě měl mít zabudovaný i dekodér a čtečku dekódovacích karet, abyste mohli přijímat i placené stanice. K televizoru ho připojíte kabelem SCART nebo HDMI a samozřejmě je také nutné zapojit ho do elektrické sítě. Některé novější televizory umí připojit kabel od paraboly napřímo bez set-top boxu, dekódovací karta se pak také vkládá přímo do televizoru. Odpadá tak jedna krabička, kterou byste jinak museli mít v zásuvce, a také namísto několika ovladačů vám bude na všechno stačit pouze jeden jediný. Instalaci satelitní antény a propojení celého systému je určitě lepší svěřit profesionální firmě. Často i sami poskytovatelé satelitních programů nabízejí své techniky, kteří si umí poradit s každou situací.  

Výhody a nevýhody satelitní televize

 • Satelitní TV má 100% pokrytí po celé ČR.
 • Budete mít super kvalitní obraz.
 • Budete přijímat neplacené české i zahraniční televizní stanice.
 • I po přestěhování na jinou adresu naladíte satelitní TV na stejnou parabolu (jen si ji musíte odmontovat a vzít s sebou) a budete přijímat stejné stanice jako na staré adrese.
 • Instalace zařízení není zrovna jednoduchá, obzvlášť paraboly.
 • Je náchylná na změny počasí – při intenzivních bouřkách a deštích se satelitní příjem může zhoršit.
 • Pro příjem některých českých programů musíte mít uzavřenou smlouvu na placené služby, protože na rozdíl od pozemního vysílání jsou pro to satelitní zakódované.

Mezi poskytovatele satelitního vysílání patří například Skylink, Nová DIGI TVT- Mobile TV a freeSAT.

Kolik to stojí?

Televizor nebo set-top box se satelitním tunerem jsou dražší než přijímače pro DVB-T2. Satelitní komplet vás, včetně instalace, zapojení systému a registrace vyjde zhruba na 5 000 Kč. Pokud budete chtít sledovat i placené stanice, čekají vás měsíční poplatky řádově od 100 Kč – samozřejmě podle toho, jaké programy a v jakém počtu si vyberete. Dále musíte hradit koncesionářské poplatky.

Bude to fungovat na mé staré televizi?

Chytrá televize má často satelitní tuner nainstalovaný přímo v sobě. Pokud takový televizor nemáte, bude stačit, aby ten váš měl konektor HDMI nebo SCART. Podle typu konektoru si pak vyberete odpovídající set-top box. Vždy doporučujeme obrátit se na specializovanou firmu, nejen kvůli instalaci paraboly na vhodné místo, ale i kvůli volbě správného zapojení do vašeho televizoru.

V jakém rozlišení budou vysílat stanice?Zjistit víc

Kabelová televize

Poslední možností, jak se vyhnout přechodu na DVB-T2, je pořídit si kabelovku. Ta je sice většinou placená, ale zato velmi kvalitní a s možností volit si přesně takové programové balíčky, které nejvíce odpovídají vašim preferencím a přáním. Navíc ji provozovatelé často nabízejí společně s přivedením internetu do domácnosti, takže vlastně 2 mouchy jednou ranou. Nevýhodou je to, že k vám musí být přiveden kabel, jinak se na ni nepřipojíte. To nebývá problém u bytových nebo panelových domů, kde se na jeden kabel napojí všechny bytové jednotky. Díky tomu mají kabelové společnosti velký zájem dostat se do takového domu a nájemníci tak mají na výběr z více společností. Naopak u samostatných domů se přivedení kabelu může stát poměrně vysokou investicí. Vedle kabelové přípojky budete potřebovat také speciální modem a set-top box, který pak s televizorem propojíte přes kabely (SCART, HDMI nebo video kabely – podle modelu televizoru a set-top boxu). Určitě doporučujeme nechat celé zapojení na vyškoleném technikovi, který neodejde, dokud vše neběží tak, jak má.

Výhody a nevýhody kabelové televize

 • Budete mít k dispozici širokou škálu stanic v HD kvalitě.
 • Oceníte, jak užitečná je funkce zpětného shlédnutí (Time Shift).
 • Můžete si k základní nabídce stanic objednat pouze ty, které vás zajímají, takže nemusíte platit za pro vás „zbytečné“ programy.
 • Budete si moci objednávat a přehrávat filmy z domácí videopůjčovny - tzv. video na přání (VoD).
 • Digitální kabelovka není náchylná na změny počasí.
 • Většinou i základní programy, které jsou jinak v DVB-T2 dostupné zdarma, jsou zde zpoplatněny v základním balíčku.
 • S dostupností kabelovky může být problém v menších obcích, protože provozovatelé ji nabízejí především ve velkých a středně velkých městech.
 • Svou kabelovku nemůžete sledovat mimo domov.

Mezi poskytovatele digitálního kabelového vysílání patří společnosti Vodafone-UPC, O2 nebo SATT, nicméně ve většině regionů najdete alespoň jednoho místního operátora, který tuto službu poskytuje.

Kolik to stojí?

Měsíčně stojí kabelovka většinou více, než satelit nebo IPTV, samozřejmě záleží na volbě programů. I zde musíte platit koncesionářské poplatky. Celkové pořizovací náklady na vybavení, včetně připojení se ale pohybují jen kolem 2 000 Kč, takže pořízení je levnější než u satelitu.

Bude to fungovat na mé staré televizi?

Až na úplně výjimky ano, technik by měl být schopen zapojit kabelovku i do nejstaršího televizoru jen pomocí koaxiálního kabelu (ten, co se používá od antény). Samozřejmě, že pro sledování televize ve vyšší kvalitě je zapotřebí použít lepší technologii připojení, například HDMI kabel. Proto i u kabelovky doporučujeme obrátit se se zapojením na technika.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2