Zatrhne ČTÚ jednostranné změny smluv od operátorů?

 

Současná praxe operátorů, kdy jednostranně mění zákaznické smlouvy, jak se jim zamane, odporuje občanskému zákoníku. Poukázal na to regulátor trhu. Co se bude muset změnit?

vysílací sloupOperátoři musí současné smlouvy upravit. 

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) si posvítil na smlouvy mobilních operátorů uzavírané se zákazníky po novelizaci Zákona o elektronických komunikacích. Ta jim totiž dala volné ruce k tomu, aby jednostranně měnili zákaznické smlouvy.

Navíc pokud operátor neusoudí, že se jedná o podstatnou změnu smlouvy, nemusí o ní spotřebitele nějak zvlášť informovat. Postačí krátká zmínka na jeho webu.

Konec operátorské zvůle, nebo mnoho povyku pro nic?

ČTÚ si ale všimnul, že operátoři na něco zapomněli. Podle nového občanského zákoníku totiž musí být ve smlouvě jasně napsáno, které věci se mohou jednostranně měnit, z jakých důvodů a v jakém rozsahu. Takový text zatím u všech operátorů chybí. ČTÚ proto vyzval telekomunikační firmy, aby výčet případů pro jednostranné změny doplnili.

Skoncujte s drahými účty za telefonNajít levný tarif

Optimisté doufají, že díky námitkám regulátora se výrazně smrskne prostor pro provádění změn ve smlouvách bez vědomí zákazníků.

Pesimisté ale malují čerta na zeď. Předvídají, že operátoři jen kosmeticky upraví formulaci smluv. Do právních kliček zaobalí to, že mohou ve smlouvách měnit v podstatě všechno a nic se nezmění. Na tahu jsou teď operátoři. Uvidíme, jak po kritice od ČTÚ upraví své smluvní podmínky.

TIP

Přesvědčte se, že změna operátora je hračka:

 
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 4
 

 
Oblíbení mobilní operátoři