Děti a mobily: Kdy telefon pořídit? A jaký paušál k němu vybrat? Známe odpovědi!

 

Slýcháte od své ratolesti nářky, že bez mobilu už prostě nemůže žít? Nebo vám zatvrzele tvrdí, že je úplně „out“, protože telefon mají ve třídě už všichni? Možná váháte, jestli už je na pořízení mobilního telefonu ten správný čas. Vyměknout, nebo stanovit věkovou hranici, přes kterou nejede vlak? Nelehké rozhodování vám možná usnadní výsledky našeho průzkumu, v němž jsme se 1 500 respondentů zeptali, jaký je ideální věk pro pořízení prvního telefonu.

dědi si hrají s mobilními telefonyZvažujete, jestli je váš potomek zralý na mobilní telefon? Zeptali jsme se dalších rodičů. 

Dvě třetiny rodičů se domnívají, že by dítě svůj první telefon mělo dostat při nástupu na základní školu, případně až na jejím druhém stupni. Do mateřské školy mobil nepatří, shodli se respondenti, dítěti mladšímu 6 let by ho pořídila jen 4 % účastníků průzkumu. 

38 % lidí považuje za ideální věk pro zakoupení mobilu pro dítě 8 až 10 let, 26 % respondentů věří, že svůj první mobil by mělo dítě dostat při nástupu do první třídy a pětina rodičů by počkala do doby, než potomek nastoupí na druhý stupeň základní školy, tedy do doby, než mu bude 11 až 15 let. 9 % dotázaných by své ratolesti mobil pořídila až k 15. narozeninám.

TIP

Víme, co vás zajímá:

 

Mobil v rukou dítěte může být i rizikem

Ten, kdo zvažuje, že svému potomkovi pořídí mobilní telefon, by měl před samotnou koupí zohlednit všechna pro a proti. Telefon může být účinným nástrojem rodičovské kontroly, pokud dítě například dojíždí do školy nebo navštěvuje nejrůznější kroužky. Jestliže se dostane do úzkých, ztratí se nebo se ocitne v jakékoliv nepříjemné či nebezpečné situaci, může si přivolat pomoc.

Dítě se se díky mobilu, který rozhodně nepředstavuje nijak nízkou investici, naučí zodpovědnosti a péči o hodnotnou věc. Stejně tak si také uvědomí, že služby operátora nejsou zadarmo, a to především, pokud využívá SIM kartu s předplaceným kreditem, který mu mizí před očima. Pokud to dítě s voláním a posíláním přežene, pak se zkrátka musí omezit.

„Dnešní děti sice ohromují starší generaci svojí schopností ovládat tablety už ve věku 3 let, někdy i dříve, ale hrát hry či sledovat pohádky není totéž, co telefonovat, tedy aktivně a vědomě komunikovat s člověkem na druhé straně linky. Rodiče si naštěstí tento rozdíl v drtivé většině případů uvědomují."

- Ondřej Nacke, specialista na telekomunikace z portálu Ušetřeno.cz

Telefon s sebou ovšem nese i jistá negativa. Jaká? Dítě může trávit hypnotizováním přístroje více času, než by se rodičům zamlouvalo, závislost na moderních technologiích způsobující odtržení od reality ostatně v posledních letech plní ordinace dětských psychologů.

Vlastnictví mobilního telefonu také v dětském kolektivu představuje určitou prestiž, a tak se děti mohou trumfovat, kdo z nich má nejvýkonnější a nejdražší mobil. Ty, které mají obyčejnější model, případně telefon vůbec nevlastní, se mohou snadno stát terčem posměchu a ústrků. Jejich rodiče pak musí odolávat tlaku a neopodstatněnému žadonění o lepší přístroj.

 
Kterou předplacenou kartu vybrat? Podívejte se na náš přehled.

holčička s dárkem pod vánočním stromečkemMobilem pod stromečkem potomka určitě neurazí. Nsatal už ale ten správný čas? 

Odborníci s výsledky souhlasí

Experti, kteří se zabývají dětským vývojem a psychikou se domnívají, že vhodný věk pro pořízení mobilu se skutečně pohybuje okolo 8 až 10 let, vždy ale záleží na vyspělosti daného dítěte a konkrétní situaci. Posouzení těchto faktorů pochopitelně zůstává na rodičích.

„Správný věk pro pořízení prvního mobilu dítěti je přibližně 8 až 10 let. Je to však velmi individuální. Záleží na soudnosti dítěte a jeho schopnostech vnímat sociální vazby s okolím. Chlapci ve věku 6 až 8 let sice bývají při ovládání telefonu technicky o něco zručnější než děvčata, na druhou stranu dívky jsou v tomto věku době sociálně vyspělejší, a tedy zralejší pro aktivní telefonickou komunikaci. Chtějí-li mít rodiče jistotu, že jejich dítě plně pochopí principy a pravidla používání mobilního telefonu, doporučuji spíše vyčkat na pozdější věk než se unáhlit."

- PhDr. Petr Beroušek, dětský psycholog

Jaký tarif vybrat? Nebo dát přednost předplacence?

U nejmladších uživatelů mobilu se vyplatí uvažovat o pořízení předplacené karty. Díky ní budete mít vy i dítě přehled o útratě. Omezený kredit jednak zabrání tomu, aby váš potomek provolal tisíce, ale prospěje i samotnému dítěti, které si díky němu uvědomí, že se za volání musí platit.

Staršímu studentovi se spíše vyplatí pořídit některý z tarifů pro mladé, které zpravidla zahrnují volné minuty i SMS a také porci dat, kterou v dnešní době ocení každý teenager. Starší a rozumnější potomek by měl být schopný se do parametrů paušálu vejít. Pokud přeci jen přečerpá, můžete se s ním výchovně dohodnout, že vám částku nad rámec tarifu, případně její část, uhradí z kapesného nebo třeba výplaty z brigády.

 
Bude pro vás lepším řešením tarif? Mrkněte, co vám aktuálně můžeme nabídnout!

PŘEHLED TARIFŮ PRO MLADÉ:

O2

  • [:kůl:]

120 volných minut do všech sítí (3,50 Kč / min. po vyčerpání volných minut), neomezené SMS do O2 (do ostatních sítí 1,50 Kč), balíček s 200 MB dat. CENA: 299 Kč

  • [:kůl:] data 2 GB

120 volných minut do všech sítí (3,50 Kč / min. po vyčerpání volných minut), neomezené SMS do O2 (do ostatních sítí 1,50 Kč), balíček s 2 GB dat. CENA: 499 Kč

T-Mobile

  • S námi pro mladé

Neomezené volání na čísla T-Mobile, 120 volných minut do ostatních sítí (3,50 Kč / min. po vyčerpání volných minut), neomezené SMS do všech sítí, balíček se 700 MB dat. CENA: 399 Kč

Vodafone

  • Tarif 26

600 volných minut do všech sítí (5,03 Kč / min. po vyčerpání volných minut), neomezené SMS do všech sítí, balíček se 1,2 GB dat. CENA: 494 Kč

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 15
 

 
Oblíbení mobilní operátoři