10 legendárních mobilních telefonů: Zamáčkněte slzu a vzpomínejte

 

Po většině předpotopních telefonů neštěkne ani pes. Existují však modely, které psaly dějiny a lidé na ně nostalgicky vzpomínají i po letech. Měli jste čest vlastnit jednu z legend?

Mobilní dinosaurus – Motorola DynaTAC (1983)

Motorola DynaTAC | Ušetřeno.czZdroj: Wikipedia.org 

Na začátku všeho byla společnost Motorola. Po dlouhých deseti letech vývoje začala v roce 1983 prodávat první mobilní telefon. Drobeček do kapsy to rozhodně nebyl. Kvůli objemným tvarům a hmotnosti přes jedno kilo dostal všeříkající přezdívku „Cihla“. Baterie vydržela pouhých 8 hodin nebo 30 minut hovoru. Displej připomínal kalkulačku. Přesto všechno se mobil DynaTAC stal ikonou a známkou úspěchu. Kdo chtěl na Wall Street něco znamenat, musel z kapsy vytáhnout neskutečné 4 000 dolarů.

Malovaný displej – Siemens S10 (1997)

Siemens S10 | Ušetřeno.czZdroj: Gsmdb.com 

Dnes barevný displej nikoho neuchvátí, ale v roce 1997 se jednalo o přelomovou novinku. Siemens zvládl dokonce 4 barvy najednou – červenou, modrou, zelenou a bílou. Kromě barevného rozhraní si ale moc sympatií mezi lidmi S10 nezískal.

Finská legenda – Nokia 5110 (1998)

Nokia 5110 | Ušetřeno.czZdroj: Wikipedia.org 

Ačkoli na začátku mobilního věku hrála prim Motorola, postupně se do čela propracovaly mobily značky Nokia. Jedním ze stěžejních modelů je telefon s označením 5110 a jeho manažerský bratr 6110. Dostaly do vínku přehledné menu a pohodlné ovládání. Designeři si uvědomili, že majitelé telefonů chtějí o své miláčky pečovat. Šlo vyměňovat kryty nebo si zvolit pozadí displeje. Zapomenout se nesmí ani na legendárního hada.

Hubeňour ze severu – Ericsson T28 (1999)

Ericsson T28 | Ušetřeno.czZdroj: pocket-lint.com 

Sever Evropy je doslova líhniště přelomových telefonů. V době robustních zařízení působil T28 jako zjevení. Byl jeden z nejlehčích a nejmenších telefonů své doby. Posuďte sami, váha: 81 gramů, tloušťka: 15 milimetrů. Elegantní zařízení dobylo celý svět. V USA se stal dokonce nejprodávanějším telefonem své doby.

Mobil pro masy – Nokia 3210 (1999)

Nokia 3210 | Ušetřeno.czZdroj: Gsmdb.com 

Nevypadá jako telefon, který by měl změnit svět. Chybí foťák, připojení k internetu, přesto se stala Nokia 3210 bestsellerem. Vyrobilo se úctyhodných 160 milionů kusů. Čím si tento mobil všechny získal? Jednoduchým a elegantním designem, kompletně vyměnitelnými kryty. Novinkou bylo i chytré psaní textových zpráv pomocí funkce T9. Je to jedna z prvních Nokií, ze které netrčí anténa.

Skoncujte s drahými účty za telefonNajít levný tarif

Nezničitelný telefon – Nokia 3310 (2000)

Nokia 3310 | Ušetřeno.czZdroj: Wikipedia.org 

Po mimořádném úspěchu 3210 se na přelomu milénia zrodila nástupnická legenda, která neumírá. O fous se zmenšila a vypadala moderněji. Přinesla drobná technická vylepšení. Mnoho lidí považuje tento model za nezničitelný. Prodával se dlouhé čtyři roky. Nokia vychrlila do světa více než 126 milionů mobilů 3310.

Barevné šílenství – Alcatel One Touch 300 (2000)

Alcatel One Touch 300 | Ušetřeno.czZdroj: Wikipedia.org 

Mobily francouzské společnosti se odlišovaly výstředním tvarem a živými barvami. Právě pro jejich výstřednost je kupovali hlavně rodiče svým dětem. V málokteré školní třídě chyběl zářivě žlutý, hráškově zelený nebo krvavě rudý Alcatel. Navíc se v sadách s předplacenou kartou Twist a Go dal koupit za opravdu lidové peníze.

Hudební guru – Siemens SL45 (2001)

Siemens SL45 | Ušetřeno.czZdroj: Wikipedia.org 

Německý výrobce Siemens se nebojí předběhnout dobu. Drží prvenství s barevným displejem. Další zářez na pažbě přišel v roce 2001, kdy debutoval první telefon s MP3 přehrávačem a externí paměťovou kartou. Jenže přelomové telefony nemusí vždy zabodovat. Větší popularity se model SL45 nedočkal, přesto si v síni slávy své místo zaslouží.

Módní doplněk – Motorola Razr V3 (2004)

Motorola Razr V3 | Ušetřeno.czZdroj: Wikipedia.org 

Elegantní tenké véčko změnilo módní i mobilní svět. Výrobci se uvědomili, že telefon není pouhý přístroj, ale může být luxusní designový doplněk jako hodinky. Žiletka, jak se tomuto telefonu přezdívá, bořila rekordy v prodejnosti. Na dračku šel kovový sci-fi model i odvážná růžová varianta. Jedná se o nejúspěšnější véčko v historii.

Přichází doba jablečná – Apple iPhone (2007)

Apple iPhone | Ušetřeno.czZdroj: Wikipedia.org 

Není to zdaleka první chytrý telefon, ale zrod iPhone způsobil revoluci v mobilním světě. Společnost Apple přesvědčila masy, že ovládání obrazovky prstem může být příjemné a snadné. Zmizelo otravné ovládací pero, bez kterého se většina tehdejších dotykových přístrojů neobešla. Srdce uživatelů si získal internetový obchod, ze kterého se dala lehce nakupovat hudba a hry.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 10
 

 
Oblíbení mobilní operátoři