Mladí lidé mění mobily jako ponožky

 

Svůj první telefon dostávají děti nejčastěji mezi 8. a 10. rokem. Ve 12 letech už používá vlastní mobil drtivá většina teenagerů (90 %). Kolik z nich zázrak s tlačítky téměř nedá z ruky?

mobilní telefonVíce než tři čtvrtiny mladých si neodpustí ťukání do mobilu ani během rande. 

Náctiletí (tedy mladí do 19 let) své telefony milují. Jejich používáním tráví i několik hodin denně – jsou ve spojení s ostatními, surfují na internetu, poslouchají hudbu nebo hrají hry. Přístroje střídají velmi často.

Skoro 40 % teenagerů už používá svůj 5. mobil

Výjimkou nejsou ani teenageři, kteří již stihli vystřídat 5 a více různých modelů mobilních telefonů. Z průzkumu, který zpracovala agentura NMS Marker Research pro SAZKAmobil, vyplývá, že jen 1 % teenagerů stále využívá svůj první telefon. Pouhá 4 % dotazovaných mají teprve druhý model mobilního telefonu, 22 % třetí, 34 % čtvrtý a největší části mladých (38 %) už pod rukama prošlo 5 a více různých modelů.

"Svůj první telefon mladí dostávají nejčastěji někdy mezi 8 a 10 rokem života, dříve se tak děje jen sporadicky – zhruba v 8 % případů. Naopak ve 12 letech již mobil používá celých 90 % dětí.”

- Jan Schmiedhammer, ředitel SAZKAmobilu

Předplacené karty mají dvě pětiny puberťáků

Vede posílání SMS a volání, necelá polovina mladých má předplacenou kartu. Co se svým mobilním přístrojem mladí nejčastěji provádějí? Vede posílání SMS/MMS (95 %), pak následuje volání (94 %), přehrávání hudby (88 %), fotoaparát/video (85 %), internet (85 %), aplikace (81 %), sociální sítě (72 %), hry (70 %) a e-mail (64 %).

TIP

Přemýšlíte o vhodném tarifu pro vaše dítě?

 

 

„Zatímco paušál využívá 53 % náctiletých, 43 % dotazovaných zůstává u kreditu. Předplacenou kartu přitom mladí volí nejčastěji proto, že mají předem daný rozpočet na mobil nebo se nechtějí vázat smlouvou,“ doplňuje Schmiedhammer.

20 % teenagerů se neodlepí od mobilu ani po 3 hodinách denně

Šokující zjištění se týká času stráveného využíváním mobilních telefonů. Množství času, které náctiletí stráví ve společnosti svého mobilního přístroje, se velmi liší.

Rádi byste snížili své účty za telefon?Chci ušetřit

Zatímco někteří teenageři na mobilu denně tráví zhruba do 60 minut (39 %), další se pohybují v rozmezí 61-180 minut (20 %) a jsou i tací, kteří bez výčitek „mobilují“ i více než 180 minut za den (18 %).

Rozchod přes SMS není nic výjimečného

Ve světle těchto čísel asi nepřekvapí, že se od základů mění dosavadní komunikační zvyklosti. Například celých 41 % dotazovaných již využilo mobil (SMS, volání, sociální síť) k ukončení vztahu se svým partnerem.

Další zajímavosti z průzkumu:

  • Asi 4 % náctiletých disponují jak paušálem, tak předplacenou kartou
  • Ze statistik je patrná snaha některých náctiletých o osamostatnění. Zatímco 70 % mladých hradí výdaje za mobil rodiče, 7 % z nich se na platbách alespoň podílí a celých 22 % si vše platí samo.
  • 55 % teenagerů raději volá, než posílá zprávy.
  • 39 % teenagerů raději posílá SMS zprávy, než využívá instant messengery (WhatsApp, Viber, FB Messegner apod.)
  • Jen 23 % dotazovaných odkládá mobil alespoň během rande.
  • Telefon je pro mnohé náctileté také nedílnou součástí školní výuky. Během vyučování jej nepoužívá jen 26 % respondentů. Zbylí dotazovaní surfují na internetu/sociálních sítích (57 %), komunikují s kamarády (54 %) nebo mobil využívají k dohledávání informací (47 %).
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1
 

 
Oblíbení mobilní operátoři