Není virtuál jako virtuál: Obyčejný prodejce × skutečný operátor

 

Příchod virtuálních operátorů zásadně změnil mobilní svět. Jenže jednotliví virtuálové se liší jako den a noc. Jedni se tváří jako nová společnost, ve skutečnosti ale pouze přeprodávají služby velkých operátorů. Jiní se o zákazníky dokáží postarat od A do Z. Kdo je nejlepší virtuální operátor?

Není virtuální operátor jako virtuální operátorS jakým operátorem vlastně volám a komu platím? 

Rok 2013 se stal pro české zákazníky přelomovým. Virtuální operátoři vtrhli na český trh jako velká voda. Srazili ceny a získali si srdce mnoha zákazníků. Statistiky hovoří o tom, že provozují více než milion aktivních SIM karet. Aktuálně své služby nabízí několik desítek operátorů. Přečtěte si, čím se jednotlivé společnosti liší.

Kdo jen přeprodává služby jiných?

Brandový operátor:

  • Těží ze své značky a z důvěry zákazníků.
  • Přeprodává služby zavedených operátorů.
  • Zákazník smlouvu uzavírá s klasickým operátorem.
 

Čtete Blesk, odebíráte energii od RWE? Pravděpodobně jste se setkali s nabídkou na výhodné volání. Právě tyto firmy si založily svá virtuální dvojčata. Zajišťují pouze prodej SIM karet, reklamu a marketing. O samotné zákazníky, fakturace, provoz mobilní sítě a všechny ostatní služby se stará ale někdo jiný. Vše je v režii klasických velkých operátorů O2, T-Mobile nebo Vodafone.

Virtuálního operátor, který pouze přeprodává služby dominantních společností, se označuje jako brandový. Jak ho poznáte? Podívejte se do obchodních podmínek. Tam najdete zmínku, s kým vlastně smlouvu uzavíráte.

Tyto všeobecné podmínky (dále jen „Všeobecné podmínky“) tvoří součást smlouvy o poskytování služeb elektronických komunikací a služeb souvisejících poskytovaných pod obchodní značkou RWE Mobil (dále jen „Smlouva“ nebo „Účastnická smlouva“), kterou jste Vy (dále též jen „Účastník“) uzavřel/a se společností T-Mobile Czech Republic a. s.

Všeobecné obchodní podmínky RWE Mobil

Podle společnosti O2 využívá tento model spolupráce 24 % alternativních operátorů v Evropě. Operátoři cílí na spokojené zákazníky, kteří důvěřují zavedené značce. Proto vznikají operátoři, kteří jsou navázaní na konkrétní noviny (Blesk mobil) či dodavatele energií (RWE mobil) nebo obchodníka. Dokonce existují i operátoři, kteří cílí na relativně malé cílové skupiny, například fanoušky sportovního klubu.

Extrémním případem jsou alternativní operátoři jako Kaktus (T-Mobile) a zaniklý Gorila mobil (O2). Tyto projekty se pouze jako virtuálové tváří. Ve skutečnosti je přímo provozují velcí operátoři.

TIP

Seznam virtuálních operátorů

Ztrácíte se v záplavě společností? Podívejte se na seznam virtuálních operátorů, kteří u nás poskytují své služby. Prozradíme vám, kdo využívá jakou síť a kolik mají zákazníků.

 

 

Kdo hraje sám za sebe?

Komplexní virtuální operátor:

  • Nabízí vlastní tarify a služby.
  • Stará se o zákazníka i technickou stránku.
  • Od hostitele si pronajímá jen mobilní síť.
 

Kdo touží po skutečné změně a chce utéct od dominantních operátorů, musí lovit v rybníku, kde plavou tzv. komplexní virtuální operátoři. Nejedná se o žádného prostředníka, ale o plnohodnotného operátora. Lidé podepisují smlouvu přímo s virtuálním operátorem, nikoli se společnostmi T-Mobile, O2 nebo Vodafone.

Komplexní virtuální operátor má přímý vztah s koncovým zákazníkem. Nabízí vlastní tarify, které často vybočují z běžné nabídky. Třeba u GOMobil si lze nastavit tarif na míru s neomezeným Facebookem. SAZKAmobil nabízí 1 000 volných minut do všech sítí a hru o stotisícový jackpot. Fayn zase láká na kombinované mobilní a internetové volání.

Který virtuální operátor je nejvýhodnější? Srovnat ceny tarifů

Kdo je nejlepší virtuální operátor?

Na otázku, zda je lepší využít služeb brandového nebo komplexního virtuálního operátora, si musíte odpovědět sami. Někdo se rozhoduje podle sympatií (nebo spíše nesympatií) ke konkrétní značce, jiní rozumí chladné řeči čísel.

Pokud patříte mezi ty, kteří chtějí ušetřit a hledají nejlevnější tarif, vyzkoušejte naše srovnání mobilních tarifů. Získáte tak přehled o veřejných i neveřejných nabídkách operátorů.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 9
 

 
Oblíbení mobilní operátoři