Půjčka ihned je náplastí, kterou bolí odtrhnout

 

„Po měsíci práce pak jeden den utrácet. Postupně stát se sochou běžícího muže,“ rapuje Kato, vlastním jménem Adam Svatoš, ve slavný pecce od Prago Union s názvem Myšlenkovej pochod. Jenže co s tím, když je výplata pryč a do další chybí ještě několik dní. Kdo zaplatí jídlo, benzín nebo nájem? Na to myslí nebankovní instituce, co nabízí lidem v podobných potížích půjčky ihned, které možná znáte jako půjčky před výplatou. Láká vás první půjčka zdarma a bez poplatků? Proč se jí raději vyhnout?

Půjčka ihned 

S finanční gramotností je to v České republice již dlouhodobě na štíru, ale snad každý, kdo uvidí text „první půjčka zdarma a bez poplatků", si řekne, že tu něco smrdí. A ono smrdí. Pořádně. Je to med nastražený nebankovními institucemi, co doufají, že se na něj chytí všechny kolem poletující včelky. Spousta lidí žije bohužel od výplaty k výplatě a peněz nemá nazbyt. Když se pak rozbije auto, pračka nebo praskne potrubí, zjistí, že jim chybí prostředky na zaplacení. Ti šťastnější se obrátí na rodinu či přátele, ale kam se obrátí ti ostatní?

Jako jednoduché řešení se jeví tzv. půjčka ihned. Jedná se o úvěr s krátkou dobou splatnosti, obvykle nastavenou na 30 dnů. Proto se také půjčce jinak říká „před výplatou“. Zdarma a bez poplatků je totiž, pokud ji zvládnete splatit z příští mzdy. Jinak...

Největší pozor si dávejte na tzv. „soukromé investory“. Často se jedná o prachobyčejné podvodníky. Najděte si na internetu jméno člověka, který vás oslovil, zda se neobjevuje na nějaké černé listině. Pozorujte jeho vystupování a chování. Za žádných okolností nedávejte nikomu peníze předem.

Kláry manžel rozváží ve své dodávce materiály na stavby, zatímco ona se doma stará o miminko. Poslední měsíc se mu bohužel moc nedařilo, ale po víkendu ho čeká velký kšeft. V pátek večer ho Klára poprosila, aby dojel do obchodu malé pro plínky. Když se pokusil auto nastartovat, zjistil, že se dodávka ani nehne. Okamžitě zavolal svému kamarádovi, který se na vše přijel ochotně podívat. Auto mu prý dokáže opravit do pondělí, ale bude to stát 5 tisíc. On i Klára už takhle počítají každou korunu a náhlý výdaj je zaskočil nepřipravené. Kdyby vyšel manželovi kšeft, měli by peníze do tří týdnů. Bez auta ale nic nezmůžou a kamarád si zase nemůže dovolit opravit auto v dílně načerno. Co s tím?

Shánět rychle peníze v pátek večer není žádná výhra. Někdy se ovšem člověk do takové situace prostě dostane. Spolkne hrdost a obvolá všechny známé a kamarády. Pokud ani u nich nepochodí, zkusí možná zavolat do banky. Ta už je zavřená, nebo by půjčku vyřešila nejdříve v pondělí. Na internetu i v televizi nás pořád bombardují reklamy na nebankovní půjčky. Že vypadají lákavě, o tom není pochyb. Každý by rád věřil tomu, že kdyby potřeboval, tak mu někdo půjčí bez úroků a rovnou na ruku. Jenže je v tom tak trochu háček.

 

Úvěruschopnost je schopnost klienta splatit bez problémů úvěr. Pro banky je to v případě poskytování úvěrů absolutně zásadní informace. Kvůli tomu požadují po žadatelích doložení příjmů a sledují jejich platební morálku.

 

Zadarmo ani kuře nehrabe. Existuje důvod, proč nebankovní instituce půjčují bez ptaní a hned. Na rozdíl od bank se dostatečně nezajímají o úvěruschopnost klienta. Nebo tedy zajímají, vždyť jejich cílová skupina jsou lidé, kteří si z nějakého důvodu u banky půjčku vzít nemohou. Celý jejich byznys je totiž postavený na tom, že dlužník nestihne z nějakého důvodu zaplatit a bude muset „vysolit" pořádně ostré poplatky. Ty už položily spousty lidí na lopatky. Těm, co se podaří půjčku skutečně během měsíce zaplatit, se zdá vše jako férová dohoda. Že se mohlo něco náhodou stát a mohli být mezi těmi, kteří si sáhli kvůli úvěru na dno, je ani nenapadne. Možná dokonce napíší kladný komentář instituci na webové stránky. Čímž motivují další, aby si vzali také úvěr.

peníze hned na ruku 

Nebankovky spoléhají na to, že se k nim tito bývalí klienti vrátí a tentokrát už to úplně zadarmo nebude. Jakmile se na ně obrátí znovu s důvěrou fair play, dostanou úvěr s neuvěřitelným úrokem a RPSN. Stačilo pár minut na internetu a našli jsme půjčky, kde RPSN dosahovalo klidně až 2 000 % a úroková sazba, která zde nebyla uvedena, měla hodnotu 150 %. Že je to šílené? Ano. Přesto tyto společnosti profitují a na tom našem malém rybníčku se jim daří moc dobře. 

RPSN = roční procentní sazba nákladů. Když to přeložíme do češtiny, jedná se o procento z dlužné částky, které vydáte za všechny s úvěrem spojené náklady za jeden rok. Například poplatky za vedení, správu a případné pojištění. Umožňuje velmi přesně zhodnotit výhodnost či nevýhodnost konkrétního úvěru a slouží k exaktnímu srovnání půjček.

 

Nejmenovaná nebankovní instituce nabízí půjčku 10 000 Kč na 3 měsíce s měsíční splátkou 5 333 Kč. Spotřebitel tedy dohromady zaplatí 16 000 Kč. RPSN se rovná 1 791 %. Ve srovnání k tomu bankovní instituce nabízí stejnou částku s měsíční splátkou 3 417 Kč. RPSN je pouhých 16,07 % a klient zaplatí dohromady 10 251 Kč.

 

Klára našla na internetu nebankovní instituci, co nabízela peníze do pěti minut. Manželovi se to nelíbilo, ale jiné východisko neviděl. Dvojice se tedy rozhodla zariskovat a úvěr si vzít. Za čtvrt hodiny už volali kamarádovi, aby přijel dodávku opravit. Vše šlo jako po másle a Klára se radovala, že se podařilo problém jednoduše vyřešit. Manžel v pondělí odjel v dodávce za prací a Klára půjčku hodila za hlavu. 

 

Nad čím se zamyslet, než si zažádáte o půjčku

  • Skutečně půjčku potřebujete? Jedná-li se o úvěr, který utopíte v dovolené nebo za dárky k Vánocům, tak ho rozhodně nemusíte uzavírat. Vždy je lepší žít bez dluhů.

  • Nedá se situace řešit jinak? Někdy se zdá, že to prostě musíte udělat. Klára s manželem z příkladu si ale půjčku ve skutečnosti vzít nemuseli. Přišli by sice o peníze z jednoho kšeftu, ale nedostali by se do dluhové pasti. Kdyby Kláry manžel raději kšeft nevzal a našel si krátkou brigádu, kde by si vydělal na opravu auta, půjčku by si brát nemuseli. 

  • U koho si půjčujete? Znáte instituci, načetli jste si zkušenosti jiných klientů, máte představu o jejím etickém kodexu a ostatních nabízených službách? Raději si nejdříve srovnejte online půjčky a najděte pro sebe nejvhodnější možnost, než si vzít úvěr u první společnosti, na kterou narazíte.

  • Půjčujete si správný obnos? Nikdy si neberte více, než kolik skutečně potřebujete.

  • Dokážete půjčku splácet? Ujistěte se, že nebudete mít problémy s měsíčními splátkami. Neberte si úvěr kvůli předchozí půjčce. Pokud jste nemohli splácet první, s největší pravděpodobností nebudete schopni splácet další. Raději zkuste konsolidovat, můžete ušetřit na měsíčních splátkách až 50 %. 

  • Jaké je RPSN a úroková míra? Víte, o kolik přeplatíte původní půjčenou částku? Znáte sankce za pozdní splácení? Stát se další nepředvídatelná událost, budete mít stále možnost dluh bez problémů splácet? Nebudou vám peníze chybět jinde?

  • Rozumíte všemu ve smlouvě? Smlouva by měla obsahovat tyto údaje: výše půjčky, úroky, RPSN, výše měsíční splátky, o jaký typ půjčky se jedná, za jakých okolností začnou naskakovat sankce atd. Vy byste před podpisem měli všemu rozumět a instituce, která vám smlouvu předložila, by měla být ochotná a schopná vše vysvětlit.

O tři týdny později chtěla Klára úvěr zaplatit z manželovy výplaty. Ta ovšem nikde nebyla. Zaměstnavatel se zpozdil s platbou, ale prý se to do týdne vyřeší. Nevyřešilo. Klára zkusila zastavit půlku domácnosti, včetně kočárku pro miminko, ale stejně se dostala jen na 3 000 Kč. Jelikož se páru nepodařilo splatit půjčku ve stanoveném termínu, začaly postupně naskakovat obrovské penále. Karolína zpanikařila a vzala si další půjčku, aby se vyhla kupícím se sankcím za nesplácení prvního úvěru. Dvojice se dostala do dluhové spirály, kterou nakonec musela řešit insolvencí. 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 8