První rychlodobíjecí stanice v Brně nabije elektromobil do 20 minut

 

Řidiči elektromobilů v okolí jihomoravské metropole se mohou těšit na pohodlnější cestování. Koncem ledna totiž otevřel energetický gigant ČEZ ve spolupráci s AAA Auto první rychlodobíjecí stanici v Brně. Další stanice na jihu Moravy se chystají.

Do budoucna plánuje ČEZ postavení jedné dobíjecí stanice na každých 50 až 60 kilometrů cesty. 

Projekt Elektromobilita ČEZ v současnosti provozuje 41 veřejných dobíjecích stanic (z toho 7 rychlodobíjecích), kde mají majitelé elektromobilů možnost doplnit energii pro své miláčky před další cestou.

Nová brněnská „dobíječka“ umožní uživatelům elektromobilů nabít 80 % kapacity baterie za pouhých 20 minut. Do konce léta by společnost ČEZ chtěla v jihomoravské metropoli zprovoznit ještě další dvě dobíjecí stanice.

AAA Auto má zálusk na trh s ojetými elektromobily

Spolupráce ČEZ a AAA Auto postavením první rychlonabíjecí stanice v Brně ani zdaleka nekončí. AAA Auto plánuje totiž zprovoznit dobíjecí stanice na většině svých poboček. Společnost si vydobyla přední místo na trhu s ojetými automobily, ale chce se také stát i největším obchodníkem s ojetými elektrickými vozy.

Najděte si levného dodavatele elektřiny Srovnat nové ceníky 2015

Elektromobily v ČR v číslech

  • V roce 2013 bylo u nás zapsáno 37 nových elektrických vozů. Loni už zaregistrovali dokonce 222 nových elektromobilů.
  • Kdyby každý z těchto více než 200 elektromobilů najel ročně 15 000 km, tak při průměrné spotřebě 15 kWh/100km bude k jejich dobíjení potřeba 500 tisíc kWh elektřiny ročně (tolik spotřebuje za stejnou dobu zhruba 140 českých domácností).
  • V roce 2014 byly nejprodávanějšími značkami v ČR Volkswagen (76 kusů), BMW (70), Nissan (32) a Tesla (20).
  • Podle studie konzultantské společnosti Roland Berger by každé páté nové auto u nás mělo do roku 2030 jezdit na elektřinu.
  • Dohromady české silnice brázdí přibližně 600 elektromobilů. Koncem roku 2015 by celkový počet měl pokořit hranici 1 000 vozů na elektrický pohon.
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1