Konec plastových SIM karet? T-Mobile v příštím roce představí technologii eSIM

 

Stanou se klasické SIM karty minulostí? Podle společnosti T-Mobile se s nimi rozloučíme během následujících deseti let. Hmatatelné karty nahradí virtuální technologie eSIM. Namísto plastové kartičky, kterou je třeba manuálně vložit do mobilního přístroje, budou nové přístroje obsahovat speciální čip s profilem uživatele. T-Mobile se chystá eSIM českým klientům představit již příštím roce. 

Klasické SIM karty možná brzy zmizí.Stanou se tyto SIM karty postupem času sběratelským kouskem? 

Možná jste to sami zažili – nedočkavě jste rozbalili krabici se zbrusu novým mobilním telefonem, ale radost vám vzápětí zčeřilo zjištění, že SIM karta ze starého mobilu je pro nový přístroj příliš velká. Zprovoznění proto muselo počkat do té doby, než vám kartu ve značkové prodejně upravili na správný rozměr. Podobná zklamání se možná brzy stanou minulostí.

Druhy SIM karet

Ačkoliv rozměry chytrých telefonů narůstají, SIM karty se neustále zmenšují. V současnosti se můžete setkat s těmito formáty:Velikost SIM karet 

  • MiniSIM – rozměry 25 × 15 × 0,76 mm
  • MicroSIM – rozměry 15 × 12 × 0,76 mm
  • NanoSIM – rozměry 12,3 × 8,8 × 0,67 mm

eSIM do každého telefonu

Společnost T-Mobile oznámila, že v roce 2016 představí eSIM, vestavěnou SIM kartu. Podle telefonního operátora bude mít tato SIM karta podobu speciálního čipu a bude nedílnou součástí smartphonu.

Zkroťte vysoké účty za telefon!Najít levný tarif

Přelomová eSIM bude obsahovat informace o profilu uživatele v síti a bude možné ji naprogramovat na dálku. Uživatel mobilu se díky tomu vyhne otevírání zdířky na SIM kancelářskou sponkou (a dalšími myslitelnými a často i nečekanými nástroji), stříhání karty do menšího formátu nebo výměny SIM.  

„Konvenční plastové SIM karty se podle našeho názoru přestanou používat do deseti let, což krom jiného přinese zlepšení zákaznické zkušenosti a zvýšení spolehlivosti mobilních zařízení.“

- Vladimír Klein, technologický ředitel T-Mobile

Konec SIM karet? Do deseti let

Ačkoliv se první telefony s eSIM na trhu objeví již v průběhu příštího roku, T-Mobile očekává, že k jejich masivnímu rozšíření dojde postupně v letech 2017 a 2018. Společnost zároveň předpokládá, že k definitivnímu soumraku nad klasickými SIM kartami dojde v průběhu následujícího desetiletí.

 

INTERNET VĚCÍ označuje systém, v němž jsou elektronická zařízení v domácnosti (či jinde) bezdrátově propojena s internetem. To umožňuje jejich snadné ovládání a využívání vyspělých funkcí. Přístroje zapojené v internetu věcí se nejčastěji ovládají pomocí mobilní aplikace.

 

Nástup eSIM souvisí s procesem připojování přístrojů a následným rozvojem tzv. internetu věcí. Podle některých odhadů bude v roce 2020 připojeno až 200 miliard zařízení – týká se to automobilů, nositelné elektroniky (např. chytré hodinky), chytrých domácností a dalších oblastí.

Chytrá budoucnost

Všechny tyto produkty, které bývají ovládány prostřednictvím mobilní aplikace, vyžadují snadnou aktivaci, spravování a ovládání. A integrovaná SIM karta by to mohla umožnit.

Registrace nového přístroje na konkrétní účet je s eSIM je podle zástupců T-Mobile velmi snadná – stačí například naskenovat nebo opsat ID kód produktu a ihned poté dojde k aktivaci a propojení s dalšími připojenými produkty zákazníka.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 3
 

 
Oblíbení mobilní operátoři