Operátoři jásají: Zrušení roamingu v EU se posunuje o pár let

 

Dva kroky dopředu, jeden zpátky. Zrušení roamingových poplatků v EU mělo přijít do Vánoc 2015. Rada EU ale zařadila zpátečku a nyní se odsouvá až někdy za rok 2018. Kolik budeme platit za používání mobilu v cizině v příštích letech?

EU - roamingÚplné odstranění roamingových poplatků v EU se rozhýbe nejdříve koncem roku 2018. 

Již loni v dubnu Evropský parlament odhlasoval zrušení roamingu v EU. Europoslanci slibovali konec drahého používání mobilní sítě v zahraničí do Vánoc 2015, ale konečný termín měl padnout až po dohodě s Radou EU. Jenže tento týden hlavy 28 členských zemí (prezidenti a premiéři), kteří tvoří Radu EU, vycouvali.

Volání a SMS jako doma pouze do určitého limitu

Co hlavy EU dohodly místo úplného zrušení roamingových plateb do konce 2015? Plán na odstranění vyšších plateb za mobil v zahraničí se odsouvá až do poloviny roku 2018. Do té doby navrhují zavést upravený cenový mechanismus.

Ušetřete za volání i SMS s výhodnějším tarifemKalkulačka tarifů

Evropané by si mohli užít volání, SMS i surfování na mobilním internetu v jiném členském státě za stejné ceny jako doma, pokud by se vešli do určitého limitu. Za překročení limitu už by evropští volající a ťukající platili další peníze navíc. 

Rada EU ale slibuje, že ceny nad limit by byly výrazně nižší než u současných roamingových služeb. Maximální velkoobchodní cena, kterou platí operátoři navzájem, určí strop pro poplatky účtované zákazníkům.

TIPVíte, kolik vás aktuálně stojí volání do zahraničí? Více se dozvíte v našem článku.
 

Přesné stanovení zmíněného limitu zatím visí ve hvězdách, tedy spíš na dohodě euroúředníků.

Propojený kontinent zatím zůstává jenom snem

O nápadu zrušení roamingu pro Evropany se v bruselských kuloárech šušká již od roku 2010, kdy ho slibovala tehdejší komisařka pro digitalizaci a nové technologie Neelie Kroesová. Myšlenka se později znovu objevila v balíčku opatření, která měla sjednotit evropský telekomunikační trh. Pro balíček se vžila přezdívka Propojený kontinent.

Současné odsunutí Propojeného kontinentu je podle slov europoslanců vítězstvím mobilních operátorů. Ti si stěžovali, že kvůli zlevnění nenajdou potřebné finance na stavbu sítí pro vysokorychlostní internet.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 4
 

 
Oblíbení mobilní operátoři