4/13/2023, Sandra Skorkovská, Ušetřeno.cz

NÁVOD: Jak na bezpečné placení kartou přes internet?

Češi v posledních letech podlehli nákupům po internetu. Přestávají se také zdráhat platit kartou přes internet. Je skutečně bezpečné?

Jen málokteré zboží či službu není možné objednat přes internet. Od sendvičovače přes nákup rohlíků až po adrenalinový zážitek – na síti najdete zkrátka všechno. Ostatně o tom svědčí i fakt, že více než 90 % internetové populace už někdy něco přes internet koupilo. 

Jenže co bezpečnost při placení v e-shopech? Obzvlášť placení kartou přes internetové platební brány může vyvolat v některých lidech podezření, že se o zabezpečený systém nejedná. Jsou obavy opodstatněné? Nikoliv, když se držíte několika jednoduchých zásad. Přinášíme 5 tipů, jak na bezpečné online platby.

Která kreditní karta je nejvýhodnější?

1. Vybírejte prověřené obchodníky

Věnujte pozornost samotnému výběru obchodníka. Zjistěte si co nejvíce podrobností na jeho webových stránkách a hledejte zkušenosti jiných nakupujících. Je vhodné nakupovat v internetových obchodech, které mají certifikát Asociace pro elektronickou komerci (APEK).

2. Hledejte loga 3D Secure

Vybírejte důvěryhodné obchodníky, kteří podporují standard bezpečnosti při placení v internetových obchodech 3D Secure. Tím výrazně snížíte riziko zneužití své platební karty. Jedná se o nejvyšší zabezpečení online plateb. 

Přenos údajů do banky je zakódovaný – to znamená, že vaše data jsou naprosto v bezpečí. Veškeré údaje totiž zadáváte vaší bance, nikoli samotnému obchodníkovi.

Jak poznáte, že obchodník využívá zabezpečený 3D Secure systém? Hledejte na jeho stránkách loga MasterCard SecureCode nebo Verified by VISA.

3. Hlídejte podobu webové stránky

K jednoduché kontrole bezpečnosti při placení kartou přes internet pomůže i pohled na webovou adresu platební brány. Ta by měla mít na začátku https://. V takovém případě máte jistotu, že probíhá šifrovaná komunikace – to znamená, že svá data poskytujete obchodníkovi v zabezpečené podobě.

Naopak je vhodné se vyhýbat nezabezpečeným přenosům dat. Poznáte je podle toho, že adresa webové stránky začíná http://.

TIP: V adresním řádku by neměl chybět ani zámeček

Bezpečné obchodníky poznáte i podle zámečku v adresním řádku. Ten značí, že je komunikace šifrována SSL certifikátem. Představuje další prvek zabezpečení.

Která kreditní karta je nejvýhodnější?

4. Snižte si limit pro internetové platby

Vhodným preventivním opatřením proti obavám ze zneužití platební karty je nastavit si nízké limity pro platby na internetu. Snadno to zvládnete ve svém internetovém bankovnictví či na infolince vaší banky.

Udělali jste dražší objednávku? Podle potřeby si můžete transakční limity kdykoliv jednorázově navýšit na dostatečnou výši a následně je zase snížit na původní částku.

5. Zpětně si kontrolujte své platby

Platba kartou online je vždy zaznamenána ve vaší transakční historii. Můžete si tak ve svém internetovém bankovnictví snadno zkontrolovat, zda byla skutečně odeslána a nenastala „na cestě“ nějaká neočekávaná chyba.

Výhodou navíc je, že platbu kartou můžete poměrně jednoduše reklamovat – třeba ve chvíli, kdy se vám platba odešle omylem dvakrát. Běžně k tomu nedochází, ale třeba zrovna vy budete jeden případ ze sta. Dobří obchodníci vaši stížnost prozkoumají a obvykle bez prodlení vyřeší. V případě problémů pomůže ale i banka.

Pro připomenutí: Co se obvykle zadává při platbě kartou online?

  • Číslo karty = 16místné číslo na přední straně karty.
  • Platnost karty = datum, do kdy je karta platná; bývá ve formátu měsíc/rok.
  • CVV/CVC2 kód = 3místné číslo na zadní straně karty vedle podpisového vzoru.

Najděte si výhodnou kreditní kartu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.