Bezkontaktní karty ulehčují život. Vytlačí platbu hotovostí?

 

Žhavou novinku při placení za zboží a služby si Češi rychle oblíbili. Akluálně je skoro každá třetí platba kartou provedena bezkontaktně. Existují skrytá úskalí při bezkontaktních platbách, na které bychom si měli dát pozor? V jakých situacích nám naopak bezkontaktní karty usnadňují život? 

bezkontaktní platební kartyS bezkontaktními kartami můžete platit i v haléřích. Nejnižší útrata v ČR byla 0,01 Kč. 

Od roku 2011, kdy bezkontaktní karty začaly vydávat první dvě průkopnické banky (Citibank a Česká spořitelna), se tyto karty v peněženkách zákazníků začaly množit jako houby po dešti. Jinak velmi konzervativní čeští spotřebitelé si na technologickou novinku rychle zvykli. V současnosti 43 % všech platebních karet umí vyseknout při nákupu „bezkontaktní trik“.

Jak funguje bezkontaktní platební karta?

Dlouhé fronty v supermarketu, pomalé pokladní a navíc ještě zákazník před vámi chce použít platební kartu, takže to znamená, že v řadě ztvrdnete ještě o něco déle. Pocit beznaděje ale vystřídá nadšení, když zjistíte, že nakupující platí bezkontaktní kartou. Do pár sekund se ozve pípnutí a na řadu se okamžitě dostává další zákazník.

Který běžný účet je nejvýhodnější? Zjistit

Použití bezkontaktní karty totiž trvá pouhých 5 sekund, což je asi šestkrát méně než s klasickou platební kartou. Hravě to překoná i počítání hotovosti a vracení drobných nazpět. Při platbě bezkontaktní kartou do limitu 500 Kč totiž nemusíte ani zadávat PIN. Navíc kartu nemusíte vsunovat do platebního terminálu, takže ji není nutné pracně vytahovat z peněženky.

Co když obchodník nemá terminál na bezkontaktní karty?

Cyklus výměny běžných platebních karet i terminálů za bezkontaktní trvá asi 3 roky. Když vám vyprší platnost karty, většina českých bank vám automaticky nabídne novou kartou s bezkontaktní technologií. Pokud nechce čekat, ale platit „raketovou“ rychlostí v obchodech již dnes, mnoho bank nabízí i výměnu zdarma. U některých finančních institucí si za používání této novinky připlatíte (například u Zuno bank 80 Kč, ČSOB 250 Kč nebo 350 Kč u Ery poštovní spořitelny).

Bezkontaktní karty

Výhody
  • + Snadná a rychlá platba
  • + Rychlá obsluha u pokladny, zkrácení čekání ve frontě
  • + Komfort při nakupování. Nemusíte kartu dávat z ruky
  • + Menší potřeba hotovosti v obchodech -˃ nižší riziko krádeží
  • + Méně prostoru pro šedou ekonomiku a úniky daní
Nevýhody
  • - Průměrně utratíme vyšší částky než v hotovosti (i když klasickými „kontaktními“ kartami utratíme více než bezkontaktními)
  • - U menších obchodníků platební kartou (zatím) nezaplatíte

Nic hrozného se ale neděje, pokud obchodník, u kterého chcete udělat útratu, nemá bezkontaktní platební terminál. Bezkontaktní karta totiž neztrácí vlastnosti běžné platební karty, takže ji můžete použít i postaru. V nabídce větších českých bank chybí bezkontaktní karty u tří; Unicredit bank, Sberbank a LBBW. Každá ze zmíněné trojice ale pracuje na uvedení této novinky na trh v letošním nebo příštím roce.

Bezpečnostní hrozbu u bezkontaktních karet nafoukla média

Vstup bezkontaktních karet do stojatých vod českého bankovního rybníčku provázely články, které strašily před snadným zneužitím bezkontaktních karet. Nicméně, pravděpodobnost, že se podvodníkovi, který stojí za vámi v tlačenici, podaří čtecím zařízením zjistit údaje z karty anebo odcizit peníze, je prakticky nulová. Aby krádež byla úspěšná muselo by čtecí zařízení dosahovat obrovských rozměrů.Pro zloděje je mnohem snazší okrást vás při chvilce nepozornosti o hotovost.

TIPExistuje i možnost zakoupit speciální obal na bezkontaktní kartu, díky němuž vás žádné obavy z „bezkontaktní krádeže" trápit nemusí.
 

I kdyby se někomu podvedla podvodná transakce s vaší bezkontaktní kartou, platbu lze zpětně dohledat. Pokud klient prokáže zneužití karty, přestože dodržel bezpečnostní opatření, banka mu peníze vrátí. Faktem zůstává, že počet podvodných transakcí po zavedení bezkontaktních karet vůbec nestoupl.

Konec korupčních afér s odbavovacími systémy pro jízdenky MHD?

Jedete na dovolenou do Londýna? Od letošního roku si můžete jízdenka do londýnského metra koupit také bezkontaktní kartou. Česká města se k podobné možnosti pro městskou hromadnou dopravu zatím staví zdrženlivě. Rozšíření bezkontaktních karet mezi širokou veřejnost snad přispěje k tomu, aby se už neopakovaly veřejné zakázky na předražené odbavovací systémy jízdenek MHD, jaké zažila například Praha v případě Opencard.

Mají bezkontaktní karty i nevýhody?

Člověk, který nemusí své těžce vydělané bankovky a mince vytáhnout při placení z peněženky, utratí v průměru o 20 až 30 % více než při hotovostní platbě. Platí tady ohraná fráze: „Co oči nevidí, to srdce (nebo spíš rodinný rozpočet) nebolí.“ Naše psychologie funguje tak, že „virtuální“ peníze utrácíme s mnohem větší chutí než tištěné bankovky. Musíme si ale přiznat, že tady chyba nevězí v platebních kartách, ale spíš v lidském chování.

Bezkontaktní stejně jako ostatní platební karty úplně všude asi nikdy nepoužijete. Zejména menší obchodníci a řemeslníci stále dávají přednost platbě na dřevo. V některých případech jde ale o způsob, jak se vyhnout placení daní jako DPH za prodávané služby. Touto šedou ekonomikou pak stát přichází ročně o několik miliard korun. 

Zajímavosti

  • Česká republika má světové prvenství v průměrném počtu provedených transakcí na jednu bezkontaktní kartu.
  • Z celkového počtu 85 tisíc platebních terminálů přijímá bezkontaktní karty 31 tisíc.
  • Průměrná útrata bezkontaktní kartou v 1. čtvrtletí 2014 byla 486 Kč. U klasických kontaktních karet 873 Kč.
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 6