Ceny plynu: Srovnejte si dodavatele a ušetřete

Situace na trhu s plynem se aktuálně mění téměř každý den. Cena plynu 2022 ale od ledna stále stoupá. Dodavatelé plyn nakupují za vyšší a vyšší ceny. To značí, že si brzy připlatí i spotřebitelé. Přichází tak vhodná chvíle k porovnání dodavatelů a fixaci výhodné ceny.

Přejít do kalkulačky cen plynu

Kdo rozhoduje o zdražování a zlevňování plynu?

Cena plynu se skládá ze 2 složek.

Zhruba tři čtvrtiny ceny plynu určuje váš dodavatel. Jde o tzv. neregulovaná složka ceny plynu. Záleží čistě na dodavateli, kolik si bude za neregulovanou složku účtovat. Výběrem levnějšího dodavatele tak můžete značně ušetřit.

Na druhém místě stojí Energetický regulační úřad (ERÚ). S regulovaná složkou nic nenaděláte. I když změníte dodavatele, platba za regulovanou složku zůstane stejná. 

Co do ceny započítávají dodavatelé (neregulovaná složka):

  • Cenu komodity
  • Měsíční poplatky

Cena u dodavatele se může změnit kdykoli, pokud nemáte zřízenou fixaci. 

Co reguluje stát v čele s ERÚ (regulovaná složka):

  • Distribuci plynu 
  • Přepravu 
  • Činnost OTE a daně 

Regulovanou složku aktualizuje ERÚ každý rok. Tradičně na konci listopadu.

Srovnat ceny plynu 2022

Jak vám může pomoci změna dodavatele a fixace cen?

Cenu, kterou stanovuje ERÚ, bohužel nelze ovlivnit. Neregulovanou složku ale ovlivnit můžete. 

Díky srovnání ceny plynu za m3 u různých dodavatelů hned zjistíte, kde dostanete nejvýhodnější cenu. 

Abyste se vyhnuli zdlouhavému hledání a luštění nepřehledných ceníků, využijte kalkulačku cen plynu. Kalkulačka vám ukáže, jaká je nejvýhodnější cena plynu 2022 právě pro vás. A to bez čekání a s využitím těch nejaktuálnějších dat.

Jakmile najdete dodavatele s nabídkou přívětivé ceny, který vám bude vyhovovat, můžete si zažádat o smlouvu s fixací. Díky fixaci vám dodavatel během smluveného počtu let nebude moci zdražit plyn. Vaše výdaje za 1 kWh plynu se tak pohnou maximálně při změnách ze strany ERÚ.

Proč je na fixaci nejlepší čas v roce 2022?

Cena plynu na burze roste a roste. Je jen otázkou času, kdy své náklady promítnou dodavatelé do cen pro domácnosti.

Srovnat ceny plynu

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Důvodem je, že cena plynu se v jednotlivých krajích může lišit kvůli působnosti jiného distributora. Pro výpočet nejpřesnější úspory nám proto pomůže informace, kde se vaše odběrné místo nachází.

V případě, že chcete připojit odběrné místo, kde není plynoměr, pak je nutné požádat o připojení distributora podle oblasti, kde se nacházíte. Máme pro vás přehledný návod na zřízení plynové přípojky.

Pokud se chystáte přejít k levnějšímu dodavateli, je zapotřebí zjistit, kdy vám končí smlouva se současným dodavatelem. 

Smlouva na dobu neurčitou

V případě, že jste podepsali smlouvu na dobu neurčitou, můžete podat výpověď prakticky kdykoli. Jedinou podmínkou je dodržet zákonem danou výpovědní lhůtu 3 měsíce. Výpovědní lhůta se počítá od prvního dne následujícího měsíce od podání výpovědi. Po tuto dobu budete ještě odebírat dodávky od původního dodavatele.

Smlouva na dobu určitou

Pokud ovšem máte s dodavatelem podepsanou smlouvu na dobu určitou, která končí ke konkrétnímu datu, je zapotřebí závazek u dodavatele dodržet. V opačném případě by vám mohl dodavatel naúčtovat sankci. Výpověď tedy zašlete až ve smlouvou dané výpovědní době (když je výpovědní doba 1 měsíc, musíte podat výpověď nejpozději 1 měsíc před koncem závazku). Pokud byste to nestihli, smlouva se vám automaticky prodlouží.

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.