7 tipů, jak šetřit v domácnosti energie

 

Zvyšování ceny energií přineslo v posledních letech do českých domácností nové téma – jak snížit spotřebu energie a ušetřit? Odborníci a média nejčastěji radí vyměnit spotřebiče nebo jinak investovat do úsporných technologií. Ušetřit energie je ale možné také změnou každodenních návyků.

kniha ilustrační foto 

Jak ušetřit energie bez dodatečných nákladů na koupi nové ledničky nebo pračky? Možná budete překvapeni, jak významně lze snížit účet za energie pouhým dodržováním několika základních pravidel. Vše, co k jejich realizaci potřebujete, je vlastní vůle – a také spolupráce ostatních členů domácnosti.

1. Světelné zdroje

Zkuste si osvojit jednoduché pravidlo – zhasínejte vždy při odchodu z místností v bytě nebo domě. Svícení sice není největší položkou na účtu za energie, je ale jedním z návyků, který si s rodinou osvojíte nejrychleji. Doporučujeme také postupně přecházet na úsporné světelné zdroje, jako jsou LED žárovky.

2. Kuchyně

Šetření elektřinou či plynem v kuchyni je vlastně rutinní záležitostí – vše zajistí správný způsob vaření a používání vhodného nádobí. Používání pokličky při vaření dokáže snížit spotřebu až 4x oproti nezakrytému hrnci. Pamatujte i na další pravidlo – malý hrnec nepatří na velkou plotýnku a obráceně.

Při ohřívání vody dbejte na to, abyste ohřívali jen takové množství, které opravdu potřebujete. Je také úspornější ji ohřívat v rychlovarné konvici než na sporáku.

3. Vytápění

Snížením teploty v místnosti o jeden stupeň můžete podle výpočtu odborníků ušetřit až 2 100 Kč za topnou sezonu. Jeden stupeň přitom prakticky nepoznáte. Uvědomte si také, že snížení teploty nepřímo ovlivňuje ostatní elektrické spotřebiče. Týká se to například chladničky, u které každý stupeň teploty navíc znamená zvýšení výkonu o 6 %.

Pokud chcete vytápět efektivně, držte se také dalších rad. Udržujte volný prostor kolem radiátorů, které nesmíte mít zakryté. Větrat je potřeba krátce a intenzivně, pomalé větrání totiž sníží teplotu zdí i předmětů v místnosti, což znamená větší spotřebu tepla na jejich opětovné vyhřátí.

4. Koupelna

V koupelně se zaměřte především na úsporu teplé vody (na její ohřátí je přece také potřebná energie). Například sprchováním oproti koupání ušetříte až 400 litrů vody týdně na osobu. Pokud máte sprchu s ventilem, který umožňuje zastavit vodu v okamžiku, kdy ji nepotřebujete, používejte ho. Stejné je to třeba při čištění zubů.

Další zajímavou volbou mohou být chytré bojlery, které ohřívají vodu tehdy, kdy ji skutečně potřebujete. Vše přitom funguje automatizovaně – bojler v provozu sám zjistí, kdy teplou vodu doma využíváte a kdy nikoliv. Díky tomu jí zbytečně neohřívá například dopoledne ve všední dny, kdy jsou všichni členové domácnosti v práci. Popřemýšlejte také u využití šedé vody například pro splachování.

5. Spící spotřebiče

Pohotovostní režim spotřebičů, například televizorů, monitorů nebo počítačů, není zadarmo. Pokud to výrobce výslovně nezakazuje, spotřebiče vypínejte. To stejné platí pro nabíječky a napájecí kabely. Takže vypínejte, vytahujte ze zásuvky nebo si pořiďte prodlužovací šňůru s vypínačem.

6. Chladnička a mrazák

Nenechávejte chladničku dlouho otevřenou. Přestože jsou moderní chladničky energeticky úsporné, veškeré úspory zmizí v okamžiku, kdy si obsah ledničky prohlížíte příliš často. Postavte také ledničku mimo dosah topení nebo slunečního záření a nedávejte do ní horké nebo teplé pokrmy. Vše zvyšuje spotřebu energie. A hlavně – pravidelně odstraňujte námrazu. Ta dokáže zvýšit spotřebu až o 30 %.

7. Pračka a sušička

Neperte 2 ručníky. Pro ekonomické parní je potřeba, aby byla pračka plná. Dobré je také prát na nižší teplotu, což současné pračky a prací prostředky umožňují. Do sušičky vždy dávejte jen dobře odstředěné prádlo, jinak se doba sušení (a tím i spotřeba energie) zvyšuje.

Pokud to s úsporami energií myslíte vážně, máme pro vás také další tipy – podívejte se na projekty z letošního, ale i minulých ročníků soutěže E.ON Energy Globe Award ČR. Mnohé z nich nabízí zajímavé nápady, jak šetřit energie i životní prostředí.

Tip: Víte, že můžete do soutěže přihlásit i svůj projekt? Zkuste to na stránkách E.ON Energy Globe Award.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé