3/15/2023, Sandra Skorkovská, Ušetřeno.cz

Šetříme doma: Jak nastavit topení? Máme účinné tipy

Většina domácností používá k regulaci teploty v místnosti buď termostatické ventily s hlavicemi, nebo termostaty. Díky nim lze snadno předcházet přetápění prostoru, které vám zbytečně navyšuje účty. Stačí snížit teplotu v místnosti o 1 °C a účty vám poklesnou přibližně o 6 %.

Termostatické hlavice: Stačí jen otáčet správným směrem

Stále oblíbeným a asi nejčastějším řešením regulace vytápění je termostatická hlavice, která bývá nainstalovaná na termostatický ventil radiátoru. Při vhodném využívání dokáže snížit náklady na vytápění místnosti až o 20 %.

Co takhle ušetřit na vytápění?

Na trhu jsou jednoduché manuální termostatické hlavice i moderní digitalizované typy, díky kterým si můžete přesně nastavit teplotu v místnosti a určit i časový harmonogram vytápění.  Některé hlavice lze navíc regulovat dálkovým ovládáním.

 Stupeň na termostatické hlavici Orientační hodnoty
Stupeň 114 až 16 °C
Stupeň 216 až 20 °C 
Stupeň 320 až 23 °C
Stupeň 423 až 25 °C 
Stupeň 526 až 29 °C 

Samotná hlavice obvykle mívá stupnici s čísly od 1 do 5. Přibližně odpovídá rozmezí teplot 14–29 °C. Jednoduchým otáčením hlavice tak máte spotřebu za vytápění ve svých rukou. S digitalizovanými typy je regulace ještě jednodušší.

Zbytečně nepřetápějte. Pokud delší dobu větráte, snižte stupeň hlavice na minimum a po zavření okna ho vraťte do původní podoby. Některé moderní termostatické hlavice mají speciální funkci „otevřené okno“, která se pro tyto chvíle využívá. 

Pokud jste dlouhodobě mimo byt, vyberte symbol hvězdičky (bývá i vločka). Radiátor v takovém případě netopí až do té chvíle, kdy klesne teplota v místnosti přibližně pod 7 °C. Zcela vypnuté topení nejenže těžce nesou pokojové kytky, navíc by vám při velkých mrazech mohla zamrznout voda v potrubí a způsobit velké škody.

TIP: Jak odvzdušnit topení? Máme podrobný návod

Nezapomeňte připravit topení na zimu. Zavzdušněné radiátory zvyšují spotřebu tepla až o 25 %. Naštěstí víme, co s tím. Přečtěte si náš článek, jak odvzdušnit topení.

Prostorový termostat: Naplánujte si, kdy chcete topit

V případě, že využíváte k regulaci topení prostorový termostat, přizpůsobte jeho nastavení chodu vaší domácnosti. Moderní digitální přístroje umožňují plánovat odlišné teploty v místnosti na základě času. Můžete tak snadno načasovat vytápění zvlášť na pracovní dny a na víkend. K dobru je i denní a noční režim vytápění. Večer se obecně doporučuje snížit teploty až o 3 °C, bude se vám lépe spát.

Sami se zamyslete, kdy obvykle vstáváte nebo kdy se děti vrací ze školy a vy z práce. Je vhodné udržovat místnosti temperované a teplotu zvýšit až chvíli před obvyklým příchodem. Samozřejmě svou roli hraje i typ místnosti. V obývacím pokoji se hodí 22 °C, naopak v ložnici můžete teplotu o pár stupňů snížit. Pokoje, které neobýváte, se vyplatí jen temperovat.

Jak funguje termostat?

Termostat zapne vytápění, když teplota v místnosti klesne pod stanovenou teplotu. A naopak ho vypne, když ji překročí.

Víte, jaká je ideální teplota v jednotlivých místnostech?

  • Obývací pokoj: 20–22 °C
  • Ložnice:  18–22 °C
  • Kuchyně: 18 °C
  • Koupelna: 24 °C
  • Chodby, schodiště: 10–15 °C

Najděte si výhodného dodavatele plynu

Moderní termostaty můžete řídit na dálku

Některé moderní termostaty můžete jednoduše ovládat pomocí telefonu. Stačí si například odeslat SMS zprávu a zapnete topení třeba na chalupě, případně můžete dostat informaci o aktuální teplotě v místnosti a podle toho se rozhodnout, jestli ještě přitopit. Existují i speciální aplikace v chytrých telefonech, které vám umožní držet ochrannou ruku nad teplem rodinného krbu.

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2023 Ušetřeno.cz s.r.o.