Revize plynu: Nutnost, která se vyplatí

Věděli jste, že revize plynu a kontrola plynového zařízení není to samé? Poradíme vám, jak často se musí provádět prohlídky. Pravidelnou údržbu se rozhodně nevyplatí podceňovat. Kromě menší účinnosti otopné soustavy může dojít k nehodě. 

Srovnat ceny plynu

Jaký je rozdíl mezi kontrolou a revizí plynu?

Provádět pravidelnou údržbu plynových rozvodů je v zájmu jak nájemníků, tak i majitelů bytových domů. Navíc to nakazují zákony. Pravidelná prohlídka se netýká pouze hlavního uzávěru plynu (HUP) a rozvodů. Prohlédnout se musí kotelna, jednotlivé domácí kotle a další plynové spotřebiče.

Kontrolu zvládnete sami

Zákony rozlišují kontroly a revize. Kontrolu plynového kotle a rozvodů si může udělat každý sám. Stačí pouze čich a oči. Důležité je ověřit těsnost všech ventilů, jestli neuniká plyn a celá soustava bezproblémově funguje. Majitel objektu by měl uskutečnit kontrolu pravidelně jednou ročně. Neprovádí se pouze v roce, kdy se uskuteční revize plynu.

Revizi musí udělat profesionál

Certifikovaný technik je potřeba, když se uvádí zařízení do provozu. V takovém případě se hovoří o výchozí revizi plynu. Nezbytná je projektová dokumentace, stavební deník a záznam o revizi kouřové cesty. Technici na tento krok často zapomínají. Dodavatelská společnost, která vám instaluje nebo znovu napojuje přístroj, musí vystavit revizní zprávu. Kdyby došlo k pojistné události, pojišťovna ji po vás bude vyžadovat.  

Následně se periodicky provádí tzv. provozní revize. Od poslední návštěvy plynaře nesmí uplynout doba delší než 3 roky. Provádí se také v případě, že zařízení bylo více než 6 měsíců mimo provoz nebo po generální opravě.

Revizní zpráva

Provedenou revizi plynové soustavy je potřeba úředně posvětit. Technik musí vypracovat finální dokumentaci. Nezbytností jsou údaje o provedeném měření. Pokud byly objeveny nějaké závady, musí být popsána jejich nebezpečnost a stanoveny lhůty na jejich odstranění. Zpráva o revizi samozřejmě obsahuje datum provedené prohlídky, jméno a příjmení technika a číslo jeho osvědčení.

Přejít do kalkulačky plynu

Kdy revizi nechat provést?

Léto je ideální čas na údržbu plynových kotlů. Během topné sezony jsou plynová zařízení extrémně namáhaná a se soustavou se může přihodit ledacos. Než nastane zima, měla by proběhnout kontrola nebo revize. Vyplatí se investovat i do servisní prohlídky plynového kotle. Servisní technik zajistí, jeho seřízení a vyčištění. Tím zabrání snížení účinnosti.

Kolik stojí revize plynu?

Cena revize se odvíjí od velikosti bytu, respektive domu. Ovlivňuje ji také počet spotřebičů v domácnosti. Služby technika stojí obvykle v rozmezí od 500 do 2 000 korun. Záleží také na regionu. Více si připlatí například obyvatelé Prahy. Cena je tedy zhruba stejná jako u revize elektroinstalace.

Prozkoumat aktuální ceny plynu

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Cena plynu se totiž skládá ze dvou částí:

  • Regulovanou část tvoří poplatky distributora a operátora trhu. Její výši vždy na sklonku roku, obvykle v listopadu, určuje Energetický regulační úřad (ERÚ). Ve svých cenících ji musí zohlednit všichni dodavatelé. Tady žádný prostor pro úsporu není.
  • Výši neregulované části, která obsahuje cenu za každou spotřebovanou kilowatthodinu a stálé měsíční poplatky, si ovšem určují sami dodavatelé. Díky tomu se ceny za plyn u jednotlivých společností výrazně liší. Správnou volbou dodavatele proto můžete ušetřit i několik tisíc korun ročně.

Cena plynu se v jednotlivých krajích mírně liší podle toho, jaký v místě působí distributor. A protože my vám chceme spočítat úsporu co nejpřesněji, hodně nám pomůže vědět, kde se vaše odběrné místo nachází.

Distributor plynu má na starosti přepravu energie a údržbu potrubí. Nemůžete si ho vybrat, pro každé území je pouze jeden. Dodavatelé jsou obchodníci, od kterých si plyn kupujete. Na trhu je jich několik desítek. Je jen na vás, kterého si vyberete.

V České republice působí 3 distributoři plynu:

V naší kalkulačce cen plynu najdete skutečně téměř celý trh. Vše navíc neustále aktualizujeme a přidáváme nové produkty a společnosti. Pokud vám v kalkulačce něco chybí, ozvěte se nám přes kontaktní formulář, zavolejte na telefonní číslo 226 289 029 nebo napište e-mail na zmeny@usetreno.cz.

Stačí vyplnit kalkulačku srovnání plynu, díky které budete mít perfektní přehled, s jakým dodavatelem ušetříte nejvíce. Až si vyberete, se změnou vám pomůžeme.

Těsně před ukončením výpovědní lhůty je vhodné stávajícího dodavatele plynu informovat o aktuálním stavu vašeho plynoměru. Na základě tohoto samoodečtu vám vystaví závěrečné vyúčtování plynu. Jakmile uhradíte případné nedoplatky nebo obdržíte nazpět přeplatky, dojde k řádnému ukončení závazků.  O samotný plynoměr se rozhodně bát nemusíte, zůstává vám. Změna dodavatele plynu je pouze administrativní. Pocítíte ji pouze na faktuře, nikoli na měřidlech.

Pokud chcete připojit nové odběrné místo, kde ještě není plynoměr, musíte nejdříve zažádat o připojení k distribuční soustavě příslušného distributora. Přehledný návod, jak na to, a další užitečné informace týkající se zřízení plynové přípojky si můžete přečíst v našem magazínu.

Ano, je to samozřejmě možné. Není podmínkou přepsat si plyn u dodavatele, u kterého měl smlouvu podepsanou původní majitel nemovitosti či nájemník.

Dobrá zpráva je, že při přepisu odběrného místa není třeba dodržet závazek, který je na daném odběrném místě sjednaný. S přepisem energií vám samozřejmě rádi pomůžeme, stačí, když si v našem srovnání cen plynu vyberte dodavatele, a my se vám ozveme.

Pokud se chystáte přejít k levnějšímu dodavateli, je zapotřebí zjistit, kdy vám končí smlouva se současným dodavatelem. 

Smlouva na dobu neurčitou

V případě, že jste podepsali smlouvu na dobu neurčitou, můžete podat výpověď prakticky kdykoli. Jedinou podmínkou je dodržet zákonem danou výpovědní lhůtu 3 měsíce. Výpovědní lhůta se počítá od prvního dne následujícího měsíce od podání výpovědi. Po tuto dobu budete ještě odebírat dodávky od původního dodavatele.

Smlouva na dobu určitou

Pokud ovšem máte s dodavatelem podepsanou smlouvu na dobu určitou, která končí ke konkrétnímu datu, je zapotřebí závazek u dodavatele dodržet. V opačném případě by vám mohl dodavatel naúčtovat sankci. Výpověď tedy zašlete až ve smlouvou dané výpovědní době (když je výpovědní doba 1 měsíc, musíte podat výpověď nejpozději 1 měsíc před koncem závazku). Pokud byste to nestihli, smlouva se vám automaticky prodlouží.

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.