Telekomunikační pravěk: 7 věcí, které jste možná nevěděli o telefonních budkách

 

Jedinci, kteří v dnešní době nekomunikují prostřednictvím mobilního telefonu, jsou téměř přírodním úkazem. Mobily se ale fenoménem staly až v posledních letech, před jejich nástupem museli lidé spoléhat na pevné linky a v terénu na telefonní budky. Druhým jmenovaným ale pomalu zvoní umíráček. No schválně, kdy jste naposledy volali z budky? A co všechno o veřejných telefonních automatech vlastně víte?

Blíží se záznik telefonních budek?Telefonní budky zažívají úpadek. 

O tom, že mobilní telefon v Česku vlastní téměř každý, svědčí i údaje Českého telekomunikačního úřadu, který u nás eviduje 14,5 milionu aktivních SIM karet. To je na zemi s 10,5 miliony obyvatel slušné číslo, které ovšem zahrnuje například i služební telefony.

 

Telefon slaví výročí

10. března uplynulo 140 let od prvního telefonického hovoru. Ten se v roce 1876 odehrál mezi Alexanderem Grahamem Bellem a jeho asistentem Watsonem v Bostonu.

 

Telefonní automaty v ulicích zatím zejí prázdnotou – lidé je sice stále využívají, ale dochází k tomu v mizivé míře. Málokdo z budky volá pravidelně, častěji se jedná spíše o jedince, kterým se kupříkladu vybil mobil

Mobilní operátoři zahrnují veřejnost mnoha nabídkami, z nichž si každý může vybrat tu, která mu nejlépe sedne. Někomu vyhovuje předplacená karta, jiný využije neomezený tarif.

Na volání z veřejného automatu si však, dokud nejde do tuhého, vzpomene jen málokdo. Pojďte proto s kapkou nostalgie zjistit, co jste možná o telefonních budkách nevěděli:

1. První budka se na českém území objevila v roce 1911

V ulicích zahraničních metropolí se telefonní budky začaly objevovat již v posledním dvacetiletí 19. století. Češi si však na první veřejný telefonní automat museli počkat, první budky byly v Praze vybudovány až v roce 1911. První z nich stála v samém srdci metropole – na Staroměstském náměstí.

2. Telefonní automaty jako inzertní plocha

Během období první republiky se telefonní budky staly běžnou součástí města. Zajímavé je, že už tehdy byly často využívány k vylepování nejrůznějších letáčku a reklam. Historie se opakuje, neboť dnešní situace je podobná – telefonní budky si na svou existenci vydělávají právě tím, že pro inzerenty představují ideální reklamní plochu.

Ze starých telefonních budek se stávají čítárny.Projekt KnihoBudka přeměňuje vyřazené telefonní budky v pouliční čítárny. Zdroj: www.facebook.com/Knihobudka 

3. Budky neslouží jen k soukromým hovorům

Telefonní budka je nepřesné a spíše hovorové označení toho, čemu bychom správně měli říkat veřejný telefonní automat (VTA). Síť telefonních budek neslouží pouze k realizování soukromých hovorů kolemjdoucích, ale hraje důležitou úlohu v případech tísňového volání a ohlašování mimořádných událostí, kdy svědek či účastník jakékoliv nehody či jiné mezní situace nemůže použít mobilní telefon.

4. Češi se bohužel neinspirovali Británií

V českém prostředí se pro veřejné telefonní automaty nezažil jednotný vzhled, jejich design se v průběhu let měnil v souladu s aktuálními architektonickými trendy. Po mnoho let tvořily budky prosklené konstrukce ze dřeva a po roce 1989 začaly postupně získávat modernější podobu.  Jiná situace panuje ve Velké Británii, kde se tradiční červené telefonní budky staly takřka národním symbolem.

Červená telefonní budka je jedním ze symbolů Spojeného království.Britskou telefonní budku poznáte na první pohled. 

5. Vrchol v roce 2001

Pokud jde o počet, zažily telefonní budky vrchol slávy v roce 2001, kdy jich na území Česka bylo celkem
30 200. Poté ale vlivem nástupu mobilního volání začaly veřejné telefonní automaty z českých měst a obcí postupně mizet. Klesající trend trvá dodnes a pravděpodobně bude i nadále pokračovat.

6. V Evropě co do počtu budek stále dominujeme

Telefonní budky na území České republiky provozuje společnost O2, aktuálně jich spravuje kolem 15 000. Vzhledem k počtu obyvatel je takové číslo v rámci Evropy stále relativně vysoké. Přibližně třetinu veřejných telefonních automatů dotuje v souladu s legislativními požadavky stát – telefonní budka musí povinně stát v každé obci, která má méně než 1 500 obyvatel.

7. Z budky můžete poslat i e-mail

Před masivním rozmachem mobilního volání byla telefonní karta umožňující volání z budky součástí každé druhé peněženky. I dnes můžete pro volání z budky využít speciální kartu O2 Trick, díky níž lze z telefonního automatu odeslat například i e-mail. Pokud si ale potřebujete nenadále a nárazově zavolat, oceníte spíše automaty na mince. Některé budky kromě českých mincí akceptují také eura.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 4
 

 
Oblíbení mobilní operátoři