Cesta za vlastním bydlení bývá dlouhá a plná překážek. V dnešní době naštěstí nemusíte v podstatě vytáhnout paty z domu. Tu nejlepší hypotéku si můžete najít jednoduše na internetu.
Ještě než si začnete hledat tu pravou hypotéku pro vás, potřebujete znát pár vstupních údajů, bez kterých se neobejdete.
Cena nemovitosti
Odhad ceny nemovitosti je pro hypotéku zásadní. Z ní totiž banky vychází při stanovení výše hypotéky. Mohou vám půjčit maximálně 90 % zástavní hodnoty nemovitosti – a právě s tím jim pomůže tržní odhad ceny nemovitosti.
Doba splácení hypotéky
Dobu splácení může ovlivnit váš věk (a věk spolužadatele, pokud nějakého máte). Myslete na to, že čím kratší dobu splácení si zvolíte, tím zpravidla větší měsíční splátku dostanete. Delší doba má nižší splátky, ale obvykle vyšší přeplatek hypotéky.
Výše hypotéky
Výše hypotéky souvisí s cenou nemovitosti, ale i třeba s tím, jak jste bonitní. Anebo jestli o hypotéku žádáte sami, nebo v páru. Už dávno neplatí, že na získání hypotéky nemusíte mít ani korunu. Výše hypotéky neboli LTV (loan to value) vyjadřuje poměr mezi výší hypotéky a hodnotou nemovitosti – ta se u bank pohybuje okolo 70 % až 90 %. Pokud budete chtít půjčit vyšší částku, budete muset zastavit druhou nemovitost.
Doba fixace
Fixace úroku je období, po které budete mít pořád stejný úrok. Banka vám ho nemůže zvýšit, ani naopak snížit. Díky fixaci předem víte, kolik budete měsíčně splácet. Čím kratší fixace, tím zpravidla menší úrok.
Ideální doba fixace neexistuje – každému vyhovuje něco jiného. Pokud si myslíte, že úrokové sazby porostou, uvažujte o delší době fixace. Pokud naopak čekáte klesání úroků, zafixujte si hypotéku na kratší období.
Účel hypotéky
Věděli jste, že existuje účelová a neúčelová hypotéka? Účelová hypotéka (tedy ta klasická) slouží pro investice spojené s bydlením. Využijete je tedy při koupi nemovitosti, rekonstrukci, ale i při zpětném proplacení nákladů.
U neúčelové hypotéky (neboli u americké hypotéky) si můžete se zapůjčenými penězi dělat, co chcete. Bance nemusíte nic dokládat. Hodí se tak například pro investiční nemovitosti, nebo pro bydlení v zahraničí, kde by bylo složité dokládat všechny dokumenty.