Proč se nebát hypotéky? Vyvracíme 5 nejčastějších mýtů

 

Hypoteční úvěry uzavíráme na poměrně dlouhou dobu. Mnozí z nás mohou mít z takového dlouhodobého závazku strach. K obavám ale často není žádný opodstatněný důvod, protože i hypotéky dávají svému majiteli značnou flexibilitu. Podívejte se na 5 nejčastějších mýtů, které vás možná zbytečně odrazují od rozhodnutí pořídit si hypotéku.

mýty o hypotékáchMinulý rok si v ČR sjednalo hypotéku 92 608 lidí, letos to bude nejspíš ještě více. 

Nevíte, co bude za pár let? Můžete ztratit práci, rozejít se současným partnerem, možná se budete chtít přestěhovat, a proto se radši chcete vyhnout hypotéce. Přece jenom hypotéka je dlouhodobý závazek. Ani zmíněné situace ale nejsou neřešitelné, i když „máte na krku“ hypoteční úvěr. Zjistěte, jaké omyly ohledně hypoték se rozšířily mezi lidmi a proč právě hypoteční úvěr patří mezi jednu z nejlepších investic pro vaši budoucnost.

5 rozšířených mýtů, které nás matou při výběru hypotéky

1. omyl: Nájemné vyjde levněji než pořízení hypotéky

Zatímco platba nájemného je v podstatě spotřební výdaj jako každý jiný, hypoteční úvěr znamená prakticky nerizikovou investici. Jakmile hypotéku splatíte, držíte v ruce nemovitost s vysokou hodnotou.

2. omyl: Hypotéku nemůžu předčasně splatit

V době změny fixace můžete obvykle splatit celou hypotéku nebo její část bez jakýchkoli poplatků. Pokud se vám zrovna nepovede strefit do konce fixačního období, můžete bez sankce splatit určitou část hypotečního úvěru. Často můžete předčasně splatit 10 % z nesplacené jistiny. Tuto možnost máte například u Hypoteční banky nebo ČSOB.

3. omyl: Při refinancování hypotéky zaplatím vždy vysokou pokutu

Refinancování hypotéky znamená splacení předchozího závazku od jiných bank a převedení hypotéky k nové bance, která nabízí výhodnější podmínky. Některé banky si mohou účtovat vysokou pokutu, když je opouštíte předčasně, ale obvykle se této pokutě vyhnete, když refinancování hypotéky provedete na konci fixačního období.

Kolik můžete ušetřit refinancováním hypotéky?Srovnat nabídky na trhu

Navíc pokud jde o hypotéku do částky 1 880 000 Kč, jde prakticky o spotřebitelský úvěr, kde poplatek za předčasné splacení může činit maximálně 1 % z hodnoty úvěru. Předčasně hypotéku splatí v podstatě nová banka, u které zákazník svou hypotéku refinancuje.

4. omyl: Hypotéky s delší dobou fixace mají vyšší úrok, a proto jsou dražší

Při delším období fixace obvykle budete platit vyšší úroky. Jenže nic není černobílé. V současné době jsou úrokové sazby hypoték prakticky na dně. Proto delší doba fixace i o něco málo vyššího úroku může ušetřit peníze, protože dříve či později se budou úrokové sazby zvedat. Lidé s kratší dobou fixace, tak potom dostanou novou vyšší sazbu, zatímco ti s delší dobou fixaci si budou moci stále užívat rekordně nízkých úroků. Navíc peníze se časem znehodnocují, takže lehce vyšší úrok u dlouhodobé fixace nutně neznamená, že za hypotéku zaplatíte více.

5. omyl: Když nebudu mít na splácení hypotéky, o nemovitost přijdu

Nikdo nedokáže předvídat budoucnost. Stát se může cokoli, a vy najednou nebudete mít dostatek financí na zaplacení měsíční splátky hypotečního úvěru. To ale neznamená, že se zakrátko ocitnete na ulici. Stačí informovat o svých problémech banku, a ta se bude snažit najít možné řešení, ani pro ni totiž není rychlé „utnutí“ hypotéky výhodné. Pravděpodobně vám banka nabídne odklad splátek, dočasné splácení jenom úroků, snížení splátek nebo prodloužení doby splatnostiNavíc aktuálně vám mnoho bank při sjednání hypotéky nabídne pojištění pro případ neschopnosti splácet, které vám svízelnou situaci ulehčí.

Jak řeší banky problémy klientů se splácením hypotéky?

Jeden příklad vydá za tisíc slov, proto se podívejte, jak vám s problémy při splácení umí pomoci v Hypoteční bance.

Sjednejte si hypotéku u odborníků.  U Hypoteční banky
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 9