Nebankovní konsolidace půjček bez registru

Se škraloupem v registru dlužníků budete nejspíš muset zapomenout na klasickou bankovní konsolidaci půjček. Jednou z možností je návštěva nebankovní společnosti, která nenahlíží do registru. Je to dobrý krok, nebo zbytečný risk?

POKRAČOVAT DO KALKULAČKY

Výhody a nevýhody konsolidace

Hned na začátek si každý musí ujasnit, jestli konsolidaci (sloučení půjček do jedné) opravdu potřebuje. Jedná o velmi efektivní nástroj, jak snížit měsíční splátky a zpřehlednit splácení svých závazků v případě, kdy máte několik půjček a jejich hrazení přestáváte zvládat. Sloučení půjček vám tuto situaci hezky zpřehlední a zjednoduší. K novému úvěru si také můžete sjednat i pojištění neschopnosti splácet a další užitečné produkty, které se vám mohou hodit.

Nebankovní konsolidace

Konsolidace má ale i své nevýhody. Nižší měsíční splátky jsou často vykoupeny delší dobou splácení a to může vést k vyššímu celkovému přeplatku. Výhodou ovšem je, že banky nabízí i sloučení nebankovních půjček (na kterých si často připlatíte na úrocích, poplatcích atd.), takže v tomto případě si zase lze o něco polepšit. 

Dávejte si také pozor na sankce pojící se s předčasným splacením úvěrů, které chcete sloučit. Někdy mohou být opravdu vysoké a tím pádem se sloučení půjček vyplatit opravdu nemusí.

Přistoupit ke konsolidaci půjček se vám tedy obvykle vyplatí v případě, že většina vašich peněz míří na pokrytí splátek a nezbývají vám volné finance na běžný život a každodenní výdaje.

Konsolidace půjček pro dlužníky

Sloučení půjček poskytují vybrané banky i nebankovní společnosti. Každopádně konsolidace půjček se záznamem v registru může být obtížná. Pokud tedy opravdu hledáte konsolidaci bez registru, budete muset zamířit jinam než do banky. Ty si totiž své klienty vždy důkladně prověřují. 

Zevrubně zkoumají, jestli zákazník v minulosti splácel své závazky včas, i jaký je jeho stabilní měsíční příjem. Pokud jsou vaše pravidelné příjmy nízké, nejspíš bankovní kritéria pro sloučení půjček nesplníte. Banky zkrátka nerady riskují. 

Dlužníci, kteří touží po konsolidaci a mají finanční škraloup, musí zkrátka zamířit k jiným finančním institucím. Ovšem je nutné si uvědomit všechna rizika, která s sebou tato volba nese. Hledejte především nebankovní konsolidaci bez zástavy. Tedy bez nutnosti dávat všanc váš majetek (například vlastní byt či dům).

Co je to registr dlužníků?

Registr dlužníků je databáze všech půjček a závazků, ve které je uvedeno, kdo si půjčku vzal a jak svědomitě ji splácí. Do registrů mohou obvykle nahlížet banky, úvěrové společnosti a stavební spořitelny. K informacím v některých registrech se ale dostanou i telefonní operátoři nebo energetické společnosti. Největší databázi má registr dlužníků SOLUS.

Když banka zamítne konsolidaci

Existuje celá řada nebankovních institucí, které poskytují refinancování nebankovních půjček a nemusí nutně nahlížet do registru. Každopádně u slučování úvěrů je na místě větší obezřetnost, takže s tím spíše počítejte.

Společnosti, které nezajímají vaše hříchy z minulosti ani současný příjem, vám nabídnou velmi nestandardní podmínky. Důvod je nasnadě. Takové nebankovní společnosti mají celou řadu potenciálně rizikových zákazníků, proto musí nabízet dražší služby. Kdo chce konsolidovat bez registru, bude si muset připlatit. Velmi zřídka se v tomto případě také setkáte s konsolidací půjček se záznamem v registru bez zastávky. 

Ručení vlastním majetkem, velmi často nemovitostí, je tak jednou ze základních podmínek.

Porovnat konsolidace

Jak konsolidace půjček funguje?

Můžete slučovat: 

Dávejte si však pozor na to, že například u hypoték nebo studentských půjček, kde jsou nízké úrokové sazby, by se vám mohla konsolidace naopak prodražit. Čím vyšší úroková sazba a poplatky na vašem úvěrovém produktu máte, tím spíše se vám konsolidace vyplatí.

Banky jsou nejčastěji ochotné sloučit závazky do výše 600 000 Kč, některé jsou schopné pomoct i se závazky do 1 000 000 Kč. Vše ale záleží na dalších okolnostech, za kterých chcete půjčky sloučit. Každý poskytovatel konsolidace si také určuje vlastní podmínky ohledně množství půjček, které je možné sloučit do jedné.

Chcete si spočítat a porovnat konsolidace? Využijte naši kalkulačku konsolidací, díky které budete zase o něco chytřejší. 

Co je potřeba k vyřízení nebankovní konsolidace bez registru?

Ke zdárnému vyřízení konsolidace bez nahlížení do registru dlužníků de facto nepotřebujete nic, ale přitom velmi mnoho. Nemusíte dokládat příjem, výpis z běžného účtu ani potvrzení od zaměstnavatele o výši měsíčního příjmu. 

Na druhou stranu se jedná o nabídku často významně dražší a rizikovější. Pokud je konsolidovaná částka už poměrně vysoká, některé úvěrové společnosti vyžadují navíc ještě ručení nemovitostí. V případě, že nebudete schopni splácet, tak o dům, byt či pozemek nenávratně přijdete. 

Opravdu si pořádně rozmyslete, jestli se vám tento risk vyplatí. Pečlivě se také seznamte se všemi podmínkami, protože i ta nejlepší nebankovní konsolidace v sobě může mít umně skrytý háček – například v poznámkách pod čarou psaných drobným písmem.

Porovnat konsolidace

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Konsolidace je sloučení či spojení půjček do jedné. Funguje v podstatě tak, že banka nebo nebankovní instituce, u které o sloučení půjček žádáte, spočítá a následně vyplatí všechny vaše závazky vůči jiným společnostem a poskytne vám půjčku novou. Její výše se rovná součtu všech vašich původních půjček. Místo několika smluv už tedy máte pouze jednu a měsíčně platíte pouze jednu měsíční splátku.

7 důvodů, proč využít konsolidaci půjček:

  • Splácení pro vás bude jednodušší a přehlednější.   
  • Ubydou vám transakční náklady (poplatek za vedení více úvěrů).     
  • Získáte nižší splátku, než je součet splátek vašich současných úvěrů.   
  • Můžete si určit datum splatnosti, které vám bude vyhovovat.  
  • Úvěr si můžete ještě navýšit, tím získáte další finanční prostředky.   
  • Máte možnost si znovu nastavit délku splácení dle potřeby (až 120 měsíců).  
  • Můžete si sjednat pojištění proti neschopnosti splácet nebo k němu získat lepší podmínky.

Pro někoho může být konsolidace skvělým řešením, ale také existují případy, kdy sloučení půjček končí fiaskem. Proto, než si vyberete banku a sjednáte vybraný produkt, je vhodné se zamyslet nad těmito 5 věcmi:

Sankce za předčasné splacení  

Ačkoliv novela zákona o spotřebitelském úvěru přinesla omezení výše sankcí za předčasné splacení úvěru, změny se týkají jen smluv uzavřených od 1. prosince 2016. Pokud tedy chcete konsolidovat starší půjčky, je možné, že se nevyhnete vysokým sankcím.

Související povinnosti  

Některé smlouvy o konsolidaci mohou obsahovat podmínku vedení běžného účtu nebo například založení dalšího souvisejícího produktu, což s sebou může nést další náklady v podobě poplatků. Ve finále pak, i když je samotná konsolidace zdarma, může pro vás z hlediska měsíčních nákladů být velmi nevýhodná.

Prodloužení doby splatnosti  

Snížení splátek vždy neznamená, že ve výsledku zaplatíte méně. Jde o vychytralý „optický“ klam. Většina bank vám úměrně snížení splátky prodlouží dobu splácení. Proto je důležité pozorně pročítat smluvní podmínky a volit jen to, co je opravdu výhodné.

Akční nabídky

V některých případech se jedná pouze o nafouklou marketingovou bublinu. Proto je dobré se při výběru neukvapovat a neskočit hned po první nabídce, která se vám zdá výhodná, ale prostudovat si veškeré parametry zvolené konsolidace.

Ne všechny druhy půjček je výhodné konsolidovat

Typicky se slučování nevyplatí u velkých úvěrů v případě, že máte nemovitost k zastavení. V tu chvíli je pro vás vhodnějším řešením americká hypotéka. Dalším příkladem jsou studentské půjčky, které mají zpravidla velmi nízkou úrokovou sazbu, v případě sloučení s dalšími úvěry se pak jejich úrok rapidně zvýší.

Banky vám sloučí nejen klasické úvěry, ale i drahé půjčky z kreditních karet či minusové hodnoty na kontokorentním účtu. Obzvlášť u karet a kontokorentů, které mají standardně vysoké úroky, můžete ušetřit zajímavé částky.  

Nezáleží ani na množství závazků, které chcete konsolidovat, důležitá je pouze jejich celková hodnota. Banky obvykle slučují úvěry do částky 1 000 000 Kč. 

Refinancovat můžete jen jeden úvěr (půjčku, hypotéku). Zpravidla tak získáte výhodnější úrokovou sazbu a podmínky.  

Konsolidace půjček je v podstatě sloučení více úvěrů v jeden. To vám pomůže, pokud nechcete platit měsíčně několik splátek, ale jen jednu, nebo chcete splácet méně. V některých případech vám banka dokonce sníží úrokovou sazbu.

Konsolidace dluhů se vyplatí všem, kteří splácí více úvěrů najednou a chtějí mít lepší přehled o svých platbách nebo potřebují ulevit rodinnému rozpočtu. Své měsíční výdaje můžete snížit o několik tisíc korun, a navíc ušetříte i za bankovní poplatky.

Ano, naopak, v této situaci je konsolidace tím nejvhodnějším řešením, které vám pomůže k tomu, abyste zvládali své dluhy bez problémů splácet.

Jen 2 základní. Musíte být plnoletí a mít trvalý pobyt v České republice. K žádosti pak většině bank stačí doložit jen průkaz vaší totožnosti, doklad o příjmu a smlouvy o vzniku úvěrů nebo aktuální zůstatek vašich současných úvěrů (např. výpis z internetového bankovnictví).

Jednoduše, využijte naše online srovnání konsolidací. Všechny nabídky konsolidací půjček si porovnáte na jednom místě a do 2 minut zjistíte, která banka vám nabídne nejvýhodnější řešení. Zároveň se dozvíte, o kolik korun vám klesne pravidelná měsíční splátka.

Snadno, využijte naši chytrou kalkulačku. Do 2 minut zjistíte, ve které bance vám nabídnou nejvýhodnější podmínky. Také se dozvíte, o kolik nižší by byla vaše měsíční splátka.

V momentě, kdy zjistíte, že by vám jiná banka nabídla nižší úrokovou sazbu nebo lepší podmínky. Nová banka za vás úvěr splatí a nabídne vám nový za lepších podmínek. Ty si ale můžete zkusit domluvit i u původní banky a refinancovat úvěr tam.

To se může lišit. Vyplnění žádosti vám zabere pár minut a spousta bank, jako Equa bank, Hello bank!, Zonky, Air bank nebo ČSOB, umožňují vyplnit žádost online. V takovém případě to může zabrat jen pár hodin nebo dnů. Jiné banky budou chtít, abyste žádost vyřídili na jejich pobočce nebo ji poslali poštou.

Tuto možnost nabízí nyní téměř každá banka. Než ji ale využijete, dobře si rozmyslete, jestli finanční prostředky navíc opravdu potřebujete. Navýšení půjčky pro vás bude vždy znamenat vyšší splátky nebo delší splácení.

Ano, to není problém. Společnost Cofidis například nabízí přímo partnerskou konsolidaci. Díky ní můžete dosáhnout na úrok až o 2 % nižší než v případě, kdybyste u stejného poskytovatele žádali o standardní konsolidaci sami jako jednotlivci. Ke schválení partnerské konsolidace jsou zapotřebí dva lidé, kteří žijí ve společné domácnosti. Konsolidovat lze úvěry obou partnerů najednou.

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.