Hledáte nejlevnější povinné ručení? Přinášíme 7 tipů, jak ho získat

 

Kolik lze maximálně ušetřit za beznehodovou jízdu při placení povinného ručení? Musí být provozovatel či majitel vozu stejná osoba jako ten, kdo sjednává povinné pojištění auta s pojišťovnou? Udělejte si jasno a podívejte se na 7 tipů, jak svému plechovému miláčkovi sehnat to nejlevnější povinné ručení.

žena v automobilu - povinné ručeníSlevu na povinném ručení můžete získat také, když se zavážete ke spoluúčasti na poj. plnění. 

Trh s povinným ručení se v minulém roce dostal do rekordní ztráty, proto letos většina pojišťoven sáhla ke zvyšování cen pojištění pro auta. Povinné ručení v roce 2014 meziročně zdražilo dokonce o více než 10 procent. Každého řidiče bude proto zajímat, jak může na pořízení povinného ručení ušetřit.

7 tipů, jak ušetřit na povinném ručení

1. Porovnejte všechny nabídky na trhu a nebojte se změny

Sjednat si povinné ručení u jedné pojišťovny na věčné časy je sice pohodlné, ale ne zrovna dvakrát ekonomické. Ceny pojištění pro auta se mění, a proto se vyplatí sledovat aktuální nabídky konkurenčních firem, které vám mohou nabídnout nižší cenu. Porovnání produktů povinného ručení zvládnete během chvilku s využitím některého z internetových srovnávačů.

Chcete mít výhodnější povinné ručení? Porovnat ceny na trhu

Když automaticky prodlužujete smlouvu se stejnou pojišťovnou, okrádáte se tak o možnost poskytnutí retenční nabídky. To znamená, že pojišťovna vám radši něco sleví z pojištění než, aby ztratila zákazníka.

2. Najděte si ideálního pojistníka

České zákony dovolují, aby pojistník (tedy osoba, která uzavřela s pojišťovnou pojistnou smlouvu a zavázala se platit pojistné) nemusí být stejná jako provozovatel či majitel vozu. Zatímco za volant může zasednout mladý řidič s bydlištěm ve velkém městě (nejrizikovější skupina), povinné ručení by měl sjednat ideálně řidič, kterému už bylo 55 let a bydlí v malém městě nebo vesnici, protože takoví lidé obvykle dostanou levnější pojištění pro auto. Tyto čachry můžete provést například v rodině, kdy se pojistníkem stane rodič, ale vozidlo bude řídit syn nebo dcera.

3. Jezděte bezpečně a bez nehod

Určitě to také znáte. Kromě učitelek na základní škole za nevhodné chování školáků nebo úvěrových registrů při zpoždění dlužníků se splácením dělají černé puntíky svým zákazníkům také pojišťovny. U povinného ručení jde o malusy, které vám pak zvyšují cenu pojistného za auto. Naopak, podle zákona „poslušní“ řidiči, kteří jezdí bez nehod, dostávají podle zákona od pojišťoven slevu.

Maximálně může sleva dosáhnout až 60 % z povinného ručení. Záleží na počtu měsíců bez nehody. Běžnou praxí je, že pojišťovna snižuje cenu povinného ručení o 5 % za každých 12 měsíců, kdy se řidiči podařilo „nepřiplést se“ do automobilové nehody.

4. Peníze posílejte pojišťovně jednou za rok

Některé pojišťovny poskytují slevu za roční frekvenci placení, jiné vám naopak naúčtují přirážku za pololetní nebo čtvrtletní splátky. Proto se podívejte na pojistné podmínky vaší vybrané pojišťovny.

5. Převeďte si bonus i na další vozidlo

V minulosti lákaly pojišťovny sdílení bonusů nejlepšího řidiče v rodině i jeho dalšími rodinnými příslušníky. Syn tak mohl získat řidičský bonus svého otce. Letos ale české zákony zpřísnily podmínky pro převádění bonusů. Jaká je tedy situace na trhu? Některé pojišťovny umožňují převádění bonusu mezi manželi (např. Allianz nebo Generali).

Mnoho pojišťoven vám také dovolí převést bonus na další koupené auto, nicméně nemusí to platit u každé pojišťovny. S převedením bonusu pochodíte například u pojišťoven Allianz, AXA, Generali, Slavia, Kooperativa, Uniqa nebo u České pojišťovny či u ČSOB pojišťovny.

6. Sjednejte si povinné ručení přes internet

Můžete svým novým modelem Porsche nebo BMW samozřejmě dojet k pojišťovně a povinné ručení si sjednat přímo na pobočce. Ale kromě toho že svým vozem okouzlíte pracovníky pojišťovny, další výhody už nezískáte. Mnoho pojišťoven totiž nabízí slevu ve výši kolem 10 %, pokud si povinné ručení vyberete online. Například u České pojišťovny získáte při sjednání pojištění na auto slevu 10 až 40 % v závislosti na věku pojistníka.

Sjednejte si levnější povinné ručení onlineLevnější povinné ručení

7. Zřiďte si více druhů pojištění u jedné společnosti

Kombinace více druhů pojistných produktů vám může přinést další slevy. Balíčky pojištění se budou u různých pojišťoven lišit. Například Wüstenrot pojišťovna nabízí pro své stávající klienty 10% slevu při pořízení povinného ručení.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 4