Splňujete podmínky pro získání hypotéky?

Přemýšlíte o vlastním bydlení a chtěli byste ho financovat pomocí hypotéky? Nejste si však jisti, zda splňujete základní podmínky pro její poskytnutí? Ačkoliv se banky od sebe snaží odlišit pestrou nabídkou různých hypotečních produktů, základní požadavky se obvykle shodují. Ukážeme vám, co všechno musíte splňovat.

Porovnat ceny hypoték

Jaké podmínky musíte splňovat?

1. Věk

Kdy je nejlepší věk na hypotéku? To záleží. Pokud jste moc mladí, banka bude mít obavy, že jste nezkušení, nemáte ještě zcela stabilní příjem a v budoucnosti můžete chtít založit rodinu či odcestovat za lepší prací do ciziny. Ideální je tedy být starší 25 let a mít už vybudované nějaké zázemí. Zároveň byste ale neměli mít těsně před vstupem do středního věku. Hypotéku totiž musíte doplatit nejpozději v 70 letech. Pokud byste se tedy chtěli uvázat třeba na 30 let, musíte o úvěr zažádat už ve 40 letech. Na stará kolena si ale chce většina lidí užívat důchodu ve vlastním domečku. Kdy tedy chcete nejpozději splatit úvěr vy?

2. Státní příslušnost

Valná většina bank poskytuje hypotéky pouze občanům s trvalým pobytem na území České nebo Slovenské republiky. Jen výjimečně akceptují žadatele i z jiných států. 

Stejně tak to platí pro lokalitu samotné nemovitosti, kde se opět převážné množství hypoték vztahuje pouze na nemovitosti v ČR. Toužíte-li po domku na jihu Francie, budete muset s bankou vyjednávat a nakonec vždy budete nuceni zastavit nemovitost odpovídající hodnoty v ČR.

3. Příjmy 

Co se týče vašich financí, banka si vás nejprve řádně prověří. Najde všechny nevyrovnané kontokorenty, pozdní platby operátorům a dluhy na kreditních kartách. Prozkoumá všechny vaše příjmy ze závislé činnosti i podnikání. 

Každá drobnost může hrát při žádání o úvěr roli. Proto než si vás pod mikroskop vezme banka, udělejte to sami. Nechte si zaslat výpisy z registrů dlužníků, zrušte zbytečné služby, co vám ukusují po drobcích z příjmů, a prozkoumejte další způsoby financování. Nevztahuje se na vás například nějaká dotace?

4. Ručení

Nemáte čím ručit? Pokud nemáte v záloze někoho, kdo vás založí, na hypotéku nedosáhnete. Banka bude totiž vyžadovat nemovitost do zástavy, peníze se jim tak vrátí v každém případě. Dalším požadavkem může být povinnost zřídit si běžný účet u dané instituce, ze kterého budete hypotéku následně splácet a na který vám bude chodit výplata. Nemine vás ani pojištění schopnosti splácet a pojištění nemovitosti. Banky chtějí mít zkrátka oči všude a záda na 100 % pokrytá.

Na vyšší částky dosáhnete se spolužadatelem

Váš příjem se nezdá bance dostatečný, aby vám byla ochotná zapůjčit částku, kterou potřebujete? Máte jedinou šanci. Žádejte o úvěr se spolužadatelem. Může jím být partner nebo třeba rodinný příslušník. Celkový počet spolužadatelů ve většině případů nesmí překročit čtyři osoby. Vaše příjmy se budou počítat dohromady a máte tak poměrně vysokou šanci dostat mnohonásobně vyšší částku. Počítá se dokonce i důchod a mateřská. Dejte si však pozor. Hypotéka je závazek i na desítky let. Spolužadatele proto vybírejte pečlivě.

Pokud zvažujete, že si vezmete hypotéku, neměli byste se rozhodovat pouze podle údajů, které vám vypočítá kalkulačka. Vždy je také zapotřebí důkladně prostudovat parametry dané hypotéky a zda vůbec splňujete podmínky pro její získání. Nejlevnější neznamená vždy nejvýhodnější. Nechte si poradit od specialisty. Můžete ušetřit i desetitisíce.

Srovnat ceny hypoték

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Je to jednoduché.

Stačí, když splníte základní podmínky. Nejdůležitější jsou tyto čtyři:

  1. Využijete online srovnání hypoték na našem webu Ušetřeno.cz.
  2. Vaše kontaktní údaje následně předáme některému z poradců pořadatele akce.
  3. Sjednáte si hypotéku nebo refinancování v minimální výši 3 500 000 Kč. 
  4. Smlouva vám bude schválena a vy ji následně uzavřete.

Poplatek na katastru nemovitostí za vás zaplatí přímo váš poradce. Vy tak nemusíte vůbec nic řešit.

Banku budou zajímat hlavně vaše pravidelné příjmy. Ty budete muset řádně doložit. Někdy pro vás ale může být doložení příjmů téměř bez práce. Když o hypotéku žádáte u banky, do které vám chodí každý měsíc výplata, většinou nemusíte už příjmy složitě dokazovat.

Stejně tak jsou důležité i vaše výdaje, a to včetně dosavadních závazků (půjček, kreditních karet, kontokorentů aj.). Aby si banka ověřila, že nemáte problémy se splácením, nahlédne také do registrů úvěrů – BRKI, NRKI a SOLUS.

Banky vždy vyžadují doklad totožnosti, nejčastěji občanský průkaz. Cizinci se prokazují cestovním pasem.

Dále po vás mohou požadovat:

  • vyplněnou žádost o hypoteční úvěr,
  • dokumenty o příjmech a majetkových poměrech (podnikatelé daňové přiznání),
  • výpis z běžného účtu a výplatní pásky,
  • list vlastnictví, snímek katastrální mapy a další dokumenty vztahující se k zastavené nemovitosti,
  • kupní či darovací smlouvu k nemovitosti,
  • pojistnou smlouvu k nemovitosti,
  • veškeré informace o vašich dalších půjčkách a závazcích,
  • případné rozhodnutí soudu o stanovení výživného,
  • smlouvy o stavebním spoření, nájemní smlouvy, potvrzení o sociálních dávkách a smlouvy o životní pojistce,
  • ručitelská prohlášení.

V současné době je možné si vzít hypotéku maximálně do výše 90 % LTV z odhadní ceny zastavené nemovitosti. Je tedy potřeba, abyste měli nějaké vlastní úspory, nebo další nemovitost, kterou poskytnete bance jako další zástavu.

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.