Splňujete podmínky hypotéky?

 

Přemýšlíte o vlastním bydlení a chtěli byste ho financovat pomocí hypotéky? Nejste si však jisti, zda splňujete základní podmínky pro její poskytnutí? Ačkoliv se banky od sebe snaží odlišit pestrou nabídkou různých hypotečních produktů, základní požadavky se obvykle shodují.

Jak moc je složitá cesta k vysněnému domovu? 

Jaké podmínky musíte splňovat?

Jste moc mladí nebo naopak moc staří? Hypotéku nedostanete

Kromě minimálního je většinou stanoven i věk maximální, který bývá 70 let. U některých bank, jako například u České spořitelny je horní věková hranice ještě nižší, a to 65 let. To ovšem neznamená, že v tomto věku ještě hypotéku dostanete. Do tohoto věku jste podle banky schopní hypotéku splácet. Pokud byste se tedy chtěli uvázat třeba na 30 let. Musíte o úvěr zažádat už ve 40 letech.

Splňte si sen o vlastním bydleníSpočítat hypotéku

Také státní příslušnost může být problémem

Co je v domě není pro mě? U hypoték to platí spíš mimo domov. Valná většina bank totiž poskytuje hypotéky pouze občanům s trvalým pobytem na území České nebo Slovenské republiky. Jen výjimečně akceptují žadatele i z jiných států. Stejně tak to platí pro lokalitu samotné nemovitosti, kde se opět převážné množství hypoték vztahuje pouze na nemovitosti v ČR. Kupříkladu Raiffeisenbank však nabízí i možnost financování koupě nemovitosti v zahraničí.

V hlavní roli: příjmy

Vaše výdělky, výdaje a dluhy utajíte možná před drahou polovičkou, ale banka ta si vás řádně proklepne. Vyštrachá všechny kostlivce ve skříni, jako jsou nevyrovnané kontokorenty a dluhy na kreditkách. Prozkoumá všechny vaše příjmy ze závislé činnosti i podnikání. Každá drobnost může hrát při žádání o úvěr roli.

TIP

Co byste měli vědět o hypotékách:

 

Dům do zástavy 

Nemáte čím ručit? O hypotéce si asi budete muset nechat zdát, pokud teda nemáte v záloze nějaké velkomožné kamarády, kteří vás založí. Většina bank totiž vyžaduje nemovitost do zástavy, peníze se jim tak vrátí v každém případě. Dalším požadavkem může být povinnost zřídit si běžný účet u dané instituce, ze kterého budete hypotéku následně splácet. Banky chtějí mít zkrátka oči všude.

Srovnejte si dostupné hypotéky na trhu a zjistěte, která banka vám nabídne nejnižší úrok a RPSN
 

Na vyšší částky dosáhnete se spolužadatelem

Váš příjem se nezdá bance dostatečný, aby vám byla ochotná zapůjčit částku, kterou potřebujete? Máte jedinou šanci. Žádejte o ůvěr se spolužadatelem. Může jím být partner nebo třeba rodinný příslušník. Celkový počet spolužadatelů ve většině případů nesmí překročit čtyři osoby. Vaše příjmy se budou počítat dohromady a máte tak poměrně vysokou šanci dostat mnohonásobně vyšší částku.

  • Pokud zvažujete, že si vezmete hypotéku, neměli byste se rozhodovat pouze podle údajů, které vám vypočítá kalkulačka. Vždy je také zapotřebí důkladně prostudovat parametry dané hypotéky, a zda vůbec splňujete podmínky pro její získání. Nejlevnější neznamená vždy nejvýhodnější.
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2