Splňujete podmínky hypotéky?

 

Přemýšlíte o vlastním bydlení a chtěli byste ho financovat pomocí hypotéky? Nejste si však jisti, zda splňujete základní podmínky pro její poskytnutí? Ačkoliv se banky od sebe snaží odlišit pestrou nabídkou různých hypotečních produktů, základní požadavky se obvykle shodují.

podmínky hypotéky 

Jaké podmínky musíte splňovat?

Jste moc mladí nebo naopak moc staří? Hypotéku nedostanete

Kdy je nejlepší věk na hypotéku? To záleží. Pokud jste moc mladí, banka bude mít obavy, že jste nezkušení, nemáte ještě zcela stabilní příjem a v budoucnosti můžete chtít založit rodinu či odcestovat za lepší prací do ciziny. Ideální je tedy být starší 25 let a již mít vybudované nějaké zázemí. Zároveň byste ale neměli mít těsně před krizí středního věku. Hypotéku totiž musíte doplatit nejpozději v 70 letech. Pokud byste se tedy chtěli uvázat třeba na 30 let. Musíte o úvěr zažádat už ve 40 letech. Na stará kolena si ale chce většina lidí užívat důchodu ve vlastním domečku. Kdy tedy chcete nejpozději splatit úvěr vy?

Splňte si sen o vlastním bydleníSpočítat hypotéku

Také státní příslušnost může být problémem

Co je v domě není pro mě? U hypoték to platí spíš mimo domov. Valná většina bank totiž poskytuje hypotéky pouze občanům s trvalým pobytem na území České nebo Slovenské republiky. Jen výjimečně akceptují žadatele i z jiných států. Například Wüstenrot nabízí hypotéku pro cizince na 70 % z kupní ceny zastavené nemovitosti, aniž by musel cizinec dokazovat trvalý pobyt v ČR. Úrok ovšem není zrovna nízký.

Stejně tak to platí pro lokalitu samotné nemovitosti, kde se opět převážné množství hypoték vztahuje pouze na nemovitosti v ČR. Toužíte-li po domku na jihu Francie, budete muset s bankou vyjednávat a nakonec vždy budete nuceni zastavit nemovitost odpovídající hodnoty v ČR.

V hlavní roli: příjmy

Vaše výdělky, výdaje a dluhy utajíte možná před drahou polovičkou, ale banka si vás řádně proklepne. Vyštrachá všechny kostlivce ve skříni, jako jsou nevyrovnané kontokorenty, pozdní platby operátorům a dluhy na kreditkách. Prozkoumá všechny vaše příjmy ze závislé činnosti i podnikání. Pokud již víte, jak velkou částku si chcete půjčit, vypočítejte si, jestli splňujete aktuální podmínky pro získání hypotéky od ČNB.

Každá drobnost může hrát při žádání o úvěr roli. Proto, než si vás pod mikroskop vezme banka, udělejte to sami. Nechte si zaslat výpisy z registrů dlužníků, zrušte zbytečné služby, co vám ukusují po drobcích z příjmů a prozkoumejte další způsoby financování. Nevztahuje se na vás například nějaká dotace?

TIP

Co byste měli vědět o hypotékách:

 

Dům do zástavy, běžný účet atd. 

Nemáte čím ručit? O hypotéce si asi budete muset nechat zdát, pokud teda nemáte v záloze nějaké velkomožné kamarády či příbuzné, kteří vás založí. Banka bude totiž vyžadovat nemovitost do zástavy, peníze se jim tak vrátí v každém případě. Dalším požadavkem může být povinnost zřídit si běžný účet u dané instituce, ze kterého budete hypotéku následně splácet a na který vám bude chodit výplata. Nemine vás ani pojištění schopnosti splácet a pojištění nemovitosti. Banky chtějí mít zkrátka oči všude a záda na 100 % pokrytá.

Srovnejte si dostupné hypotéky na trhu a zjistěte, která banka vám nabídne nejnižší úrok a RPSN
 

Na vyšší částky dosáhnete se spolužadatelem

Váš příjem se nezdá bance dostatečný, aby vám byla ochotná zapůjčit částku, kterou potřebujete? Máte jedinou šanci. Žádejte o úvěr se spolužadatelem. Může jím být partner nebo třeba rodinný příslušník. Celkový počet spolužadatelů ve většině případů nesmí překročit čtyři osoby. Vaše příjmy se budou počítat dohromady a máte tak poměrně vysokou šanci dostat mnohonásobně vyšší částku. Počítá se dokonce i důchod a mateřská. Dejte si však pozor. Hypotéka je závazek i na desítky let. Spolužadatele proto vybírejte pečlivě.

  • Pokud zvažujete, že si vezmete hypotéku, neměli byste se rozhodovat pouze podle údajů, které vám vypočítá kalkulačka. Vždy je také zapotřebí důkladně prostudovat parametry dané hypotéky, a zda vůbec splňujete podmínky pro její získání. Nejlevnější neznamená vždy nejvýhodnější. Nechte si poradit od specialisty. Můžete ušetřit i desetitisíce.
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 5