Polopřevody aut mohou připravit tisíce řidičů o povinné ručení

 

Nedořešené polopřevody aut z minulosti představují tikající časovanou bombu. Kdo nestihne polopřevod dokončit do 30. června, riskuje pokutu a zároveň jízdu s nepojištěným autem. Jenže mnoho řidičů o hrozbě vůbec neví.

dopravní nehodaPokuta za jízdu v nepojištěném voze dosahuje až 40 tisíc korun. 

Proč najednou hrozí ztráta povinného ručení tisícům českých řidičů? Na přelomu letošního roku totiž došlo ke změně zákona o registracích vozidel.

Co je polopřevod?

Poslanci od ledna 2015 zakázali tzv. polopřevody vozidel. Jde o situaci, kdy se při prodeji odhlásil původní majitel vozidla, ale nový vlastník se ještě nepřihlásil.

Často si řidiči sjednají povinné ručení, ale občas zapomenou na technickou kontrolu nebo na zaplacení ekologické daně, která se týká některých vozidel. Tato auta proto zůstávají ve statutu neúplného přepisu, tedy polopřevodu. To znamená, že ve velkém technickém průkazu ještě nenajdeme jméno aktuálního vlastníka.

Při úředním zániku vozidla ztratíte i pojištění

Nyní už k podobné situaci dojít nemůže, ale po českých silnicích stále jezdí auta, která se nachází v polopřevodu již z dřívějška. Podle informací Ministerstva dopravy jich může být dokonce několik desítek tisíc. Na dokončení registrace jim zbývají poslední tři měsíce, do 30. června.

V opačném případě dojde 1. července 2015 k úřednímu „zániku vozidla“, což zároveň vymaže i povinné ručení, přestože ho motorista poctivě zaplatil.

Chcete mít výhodnější povinné ručení? Zjistit ceny na trhu

Řidiči, kteří o této novince nemají ani potuchy, tak budou od druhé poloviny roku brázdit silnice v nepojištěném voze. Za to jim hrozí pokuta v rozmezí od 5 do 40 tisíc korun. Pokud se připletou do dopravní nehody, může je navíc pronásledovat i zaplacení miliónových škod.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1