Poslední varování: Na dokončení polopřevodu auta zbývá jen pár dní

 

720 722 autům hrozí, že je na začátku července už nikdy nevpustí na české silnice. Pokud motoristé nedokončí jejich registraci do 30. června, vozy administrativně zaniknou. Jak snadno zjistíte, jestli se váš plechový miláček nachází ve „smrtelném“ nebezpečí, tedy ve stavu polopřevodu vozidla?

autoZkontrolujte, jestli se i vaše auto neocitlo na šikmé ploše. 

Pokud nemáte ve svém osvědčení o registraci vozidla (malém technickém průkazu) uvedeno své jméno, zbystřete. Život vašeho autíčka je v ohrožení. Jak ho zachráníte?

Unikněte z pasti polopřevodu vozidla a spěchejte na úřad

U vozidel, která jsou v Centrálním registru vozidel pouze odhlášena předchozím provozovatelem, musíte do 30. června 2015 podat žádost o zápis vlastníka a provozovatele do registru silničních vozidel. Pokud žádost nepodáte, vozidlo administrativně zanikne a už nepůjde přihlásit.

Co budete potřebovat k záchraně vašeho auta?

Samotné dokončení registrace na úřadě obce s rozšířenou působností v bydlišti majitele a provozovatele vozidla je jednoduché.

K žádosti o dokončení polopřevodu vozidla se dokládá:

  • občanský průkaz či jiný doklad totožnosti
  • doklady k vozidlu (technický průkaz + osvědčení o registraci vozidla)
  • doklad o pojištění (tzv. zelená karta)
  • protokol o evidenční kontrole
  • doklad o platné technické prohlídce
  • plnou moc s ověřeným podpisem pokud se neúčastníte vyřizování osobně

Novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, která platí od 1. ledna letošního roku, ukončila praxi takzvaných polopřevodů. Při registraci vozidla již nově není možné, aby někdo auto odhlásil, aniž by nový vlastník vozidlo zároveň nezaregistroval na sebe.

TIP

Ověřte si, jestli se vaše auto nachází stále v polopřevodu!

  • Ministerstvo dopravy zprovoznilo web, kde se snadno a rychle online přesvědčíte, jestli má vaše auto již dokončenou registraci. Stačí zadat číslo malého technického průkazu a hned víte, na čem jste.
  • Chci vědět, jestli je mé auto stále v polopřevodu vozidla.
 

Motoristé, kteří vozidlo s nedokončenou registrací provozovali, porušovali už dřívější zákon. U těch vozidel, která se už před začátkem letošního roku nacházela v kategorii v převodu, dostali lidé půl roku navíc, aby mohli vozidlo přihlásit, pokud ho skutečně chtějí provozovat. Toto přechodné období končí již 30. června.

Úředníci vyřknou ortel nad nezaregistrovanými auty

Po 30. červnu bude vozidlům, u nichž nikdo nepožádal o dokončení registrace, vyznačen v registru administrativní zánik. Ten vyznačuje příslušný dopravní odbor obce s rozšířenou působností. V registru vozidel budou mít úřady k dispozici seznam aut v převodu.

O polopřevod auta už je postaráno. A co povinné ručení? Srovnat aktuální ceny

Prověří, u kterých z těchto aut byla ještě žádost podána a běží správní řízení, u ostatních postupně vyznačí zánik. U vozidel, u nichž bude otevřené správní řízení, úřady musí nejprve toto řízení uzavřít. 

TIP

O koupi auta teprve přemýšlíte?

  • Prozkoumejte, jaké se vám nabízejí možnosti, pokud máte zájem o auto na úvěr.
 
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 4