Kdo si nově připlatí za povinné ručení?

 

Během roku 2018 došlo k nárůstu cen povinných ručení o 3 % a zdá se, že trend zdražování vydrží i během příštího roku. Přibývá nehod, přičemž auta a škody na nich jsou dražší a dražší. Pojišťovny s hrůzou sledují, jak se náklady na opravy neúprosně zvyšují, což povinná ručení na aktuální úrovni nestíhají pokrývat. Logicky tudíž přistupují ke změnám, co mají tento problém vyřešit. Mezi ně patří i zvyšování cen. S novinkami přišla i Česká kancelář pojistníků (ČKP). Chce si posvítit na nepojištěná auta a zajistit transparentnější jednání s viníky nehod.   

povinné ručení 2019 

Každá pojišťovna přistupuje k výpočtu povinného ručení trochu jinak, což má za následek velkou rozdílnost mezi nabídkami. Zatímco prozatím hrál největší roli objem válce, nyní se pojišťovací subjekty více zaměřují na lepší analýzu trhu a identifikaci rizikových řidičů a osob s větší pravděpodobností, že se stanou účastníky nějaké nehody.

Neplatíte moc za povinné ručení?Kalkulačka pojištění

Faktory ovlivňující cenu povinného ručení

  • Styl řízení, minulá nehodovost řidiče

Jestliže patříte mezi řidiče, na které se v jednom kuse lepí smůla, tak se připravte na další. U některých pojišťoven si nyní připlatíte klidně až o 80 % víc než ti, co se nehodám vyhýbají úspěšněji, záleží na systému bonusů a malusů dané pojišťovny. Zároveň bude přihlíženo k využívání auta, neboli čím více najezdíte kilometrů, tím pravděpodobněji se vám podle pojišťoven stane nějaká nehoda.

  • Věk řidiče

Podle statistik pojišťoven totiž za většinou nehod stojí osoby do 26 let a od 65 let výše.

  • Bydliště

Vliv má velikost města, ve kterém se nachází řidičovo trvalé bydliště. Zároveň je přihlíženo k počtům nehod v okolí.

  • Model auta

Oprava stroje něco stojí. Rostoucí mzdy techniků a složitost součástek, co jsou často specifické pro daný typ auta, se budou nyní také odrážet na ceně povinného ručení. 

  • Bezpečností mechanika, senzory

Všechny vymoženosti a udělátka budou nově také hrát svou roli. Kromě prostorových senzorů se pro výpočet předpokládá také využití dodatečných informacích o tom, jak se s autem zachází, získaných ze speciálních mobilních aplikací.

  • Rodinný stav

Zvažovaným faktorem je dále rodinný stav řidiče. Pojišťovny totiž vychází z úvahy, že osoby s malými dětmi budou řídit opatrněji. 

  • Výkon motoru, hmotnost vozidla

Od hodnocení na základě objemu válce se bude pravděpodobně postupně upouštět a nahradí ho výkon motoru a hmotnost vozidla.

Raději ručení než platit ČKP

Ti, co nejsou pojištění, mají povinnost platit České kanceláři pojistníků měsíční poplatek vyšší, než jaký je v případě ručení. Má se tak zajistit proplácení nehod zaviněných právě řidiči bez povinného ručení. Vymáhat může ČKP po neplatiči poplatky za posledních 12 měsíců, nebo až jednu třetinu celkové škody, ale nesmí se jednat o částku nad 300 tisíc Kč.

 
Víte, že klienti Wüstenrot mají nárok na jejich povinné ručení s 10% slevou?
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2