S ručitelem si půjčíte více peněz, ale jako ručitel hodně riskujete

 

Kolik peněz vám v bance nebo jinde půjčí bez ručitele? S ručitelem zpravidla dosáhnete na vyšší úvěr. Pokud vás někdo z rodiny nebo vašich přátel o ručení k půjčce požádá, dobře zvažte, jestli se neženete do jámy dluhové. Poradíme vám také, jak postupovat, když už za někoho ručíte, a ten otálí se zaplacením svých dluhům, které jsou v podstatě i vaše.

stisk ruky ilustraceS ručitelem nebo bez? Před rozhodnutím vše dobře zvažte. 

V případě, že vás žádá o ručení k hypotéčnímu úvěru vlastní potomek, asi nemáte mnoho důvodů, abyste nesouhlasili s tím, že budete figurovat v žádosti o půjčku jako spolužadatel. Vylepšíte tak synovi nebo dceři bonitu žadatele, takže dosáhne na hypotéku s lepšími podmínkami (vyšší hodnota úvěru, lepší úroková sazba apod.).

Při úvěru s ručitelem zaplatíte bance méně

Pokud vás o ručení k půjčce bude prosit kamarád, o kterém toho vlastně ani moc nevíte, nebo partner či partnerka, které znáte sotva pár měsíců, dvakrát ale klidně i dvacetkrát všechno zvažte, než se jednou upíšete k ručitelskému závazku. Uváděnými příklady se samozřejmě neřiďte, pokud váš potomek vášnivě hraje na automatech, nebo má problémy s drogami. Naopak pokud se krátce znáte třeba s dalajlámou, klidně se za něj můžete zaručit. 

Výhody a nevýhody půjčky s ručitelem:

Z pohledu dlužníka
 • + vyšší dosažitelný úvěr
 • + zlepšení bonity žadatelů a možnost získat výhodnější úrokovou sazbu
 • + vhodný způsob, jak získat výhodnější hypotéční úvěr pro mladé s podporou rodičů
Z pohledu ručitele
 • + možnost vyvázat se z ručení po určité době bezproblémového splácení dlužníka
 • + možnost zajistit se proti nesplácení směnkou
 • - riziko při finančních problémech dlužníka
 • - zhoršení bonity při žádosti o vlastní úvěr
 • - náklady na právníka v případě eventuálních problémů
 • - ohrožení vztahu s dlužníkem kvůli finančnímu břemenu

Kolik si můžete půjčit i bez ručitele?

Zatímco u některých úvěrů může být ručitel vyžadován, zejména krátkodobé půjčky nebo úvěry do půl milionu u banky vám poskytnou i bez ručitele. U které banky si bez ručitele můžete půjčit až 700 tisíc Kč? U nebankovního poskytovatele úvěrů Cetelem dokonce bez ručitele dosáhnete i na vyšší půjčku.

podmínky půjčky bez ručitele 

Zdroj: weby a ceníky poskytovatelů úvěrů k září 2014

Zjistěte, kde vám půjčí i bez ručitele. Srovnat půjčky

Práva a povinnosti ručitele: Jak neskončit v dluhové pasti?

 • Miluješ mě? Tak se podepiš jako můj ručitel.
 • V nouzi poznáš přítele, a my se přece známe od dětství!
 • Tvoji synovci potřebují každý svůj pokoj a bez ručitele nám hypotéku na nový dům nedají.

Na takové prosby neberte v žádném případě ohled. Když vás někdo prosí, abyste se stali jeho ručitelem, uvažujte racionálně. Nenechte se citově vydírat, ale zvažte, jestli daná osoba má stálý a dostatečně vysoký příjem, nebo jestli by ji pomohl někdo další kromě vás, kdyby třeba ztratila práci atd. Pokud opravdu uvažujete o tom, že se upíšete jako ručitel, nebo už jste se jím stali, přinášíme vám několik rad, jak se nedostat do finančních problémů. Pokud dlužník přestane splácet svůj dluh, automaticky přechází jeho povinnost platit na vás.

Nepřeplácejte zbytečně. Najděte si během pár minut tu nejvýhodnější půjčku!
 

8 rad pro ručitele 

 1. Zůstaňte v kontaktu s dlužníkem.
 2. Teď vám žadatel o půjčku slibuje hory, doly, ale realita za pár let může být zcela jiná. Pro váš klid doporučujeme zajistit se třeba sepsáním směnky, i když vás o ručení žádá člen rodiny.
 3. Pokud se dlužník dostal do insolvenčního řízení (např. osobní bankrot) a vy jste již zaplatili část jeho dluhu, přihlaste svou pohledávku vůči dlužníkovi do insolvenčního řízení. Jinak vaše pohledávka zůstane nevymahatelná.
 4. Po dlužníkovi můžete soudně vymáhat peníze, které jste za něj zaplatili jako ručitelé.
 5. V případě, že dlužník několik let bez problému splácí úvěr, máte možnost požádat banku o vyvázání se z ručitelského závazku. Takovou situaci posuzují banky individuálně, takže není možné s touto možnosti na 100 % počítat. Další možností, jak se zbavit ručitelského závazku, je najít jiného ručitele. Se změnou osoby ručitele ale musí souhlasit i věřitel (tedy banka nebo nebankovní finanční instituce.
 6. Když komunikace s dlužníkem vázne, můžete požádat o sdělení výše dluhu věřitele. Máte nárok i na opakovanou odpověď.
 7. Pokud dojde ke změně osoby dlužníka, musí se tak stát se souhlasem ručitele. Při změně dlužníka bez souhlasu ručitele totiž ručitelský závazek zaniká.
 8. Pokud dostanete výzvu k zaplacení dluhu za dlužníka, bez otálení tak učiňte, nebo kontaktujte věřitele za účelem sjednání splátkového kalendáře. Zamezíte tak narůstání penále a úroku z prodlení.
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0