S ručitelem si půjčíte více peněz, ale jako ručitel hodně riskujete

Kolik peněz vám v bance nebo jinde půjčí bez ručitele? S ručitelem zpravidla dosáhnete na vyšší úvěr. Pokud vás někdo z rodiny nebo vašich přátel o ručení k půjčce požádá, dobře zvažte, jestli se neženete do jámy dluhové. Poradíme vám také, jak postupovat, když už za někoho ručíte, a ten otálí se zaplacením svých dluhům, které jsou v podstatě i vaše.

Přejít do kalkulačky hypoték

S ručitelem, nebo bez? Před rozhodnutím vše dobře zvažte

V případě, že vás požádá o ručení k hypotečnímu úvěru vlastní potomek, pravděpodobně nebudete mít důvod nesouhlasit, a budete figurovat v žádosti o půjčku jako spolužadatel. Vylepšíte tak synovi nebo dceři bonitu žadatele, takže dosáhne na hypotéku s lepšími podmínkami (vyšší hodnota úvěru, lepší úroková sazba apod.).

Prohlédnout možnosti půjček

Při úvěru s ručitelem zaplatíte bance méně

Pokud vás o ručení k půjčce bude prosit kamarád, o kterém toho vlastně ani moc nevíte, nebo partner či partnerka, které znáte sotva pár měsíců, dvakrát, ale klidně i dvacetkrát, všechno zvažte, než se jednou upíšete k ručitelskému závazku. Nemuselo by se vám to vyplatit.

Výhody a nevýhody půjčky s ručitelem

Z pohledu dlužníka:

+ vyšší dosažitelný úvěr

+ zlepšení bonity žadatelů a možnost získat výhodnější úrokovou sazbu

+ vhodný způsob, jak získat výhodnější hypoteční úvěr pro mladé s podporou rodičů

Z pohledu ručitele:

+ možnost vyvázat se z ručení po určité době bezproblémového splácení dlužníka

+ možnost zajistit se proti nesplácení směnkou

- riziko při finančních problémech dlužníka

- zhoršení bonity při žádosti o vlastní úvěr

- náklady na právníka v případě eventuálních problémů

- ohrožení vztahu s dlužníkem kvůli finančnímu břemenu

Přejít na půjčky na bydlení

Práva a povinnosti ručitele: Jak neskončit v dluhové pasti?

  • Miluješ mě? Tak se podepiš jako můj ručitel.
  • V nouzi poznáš přítele, a my se přece známe od dětství!
  • Tvoji synovci potřebují každý svůj pokoj a bez ručitele nám hypotéku na nový dům nedají.

Na takové prosby neberte v žádném případě ohled. Když vás někdo prosí, abyste se stali jeho ručitelem, uvažujte racionálně. Nenechte se citově vydírat, ale zvažte, jestli daná osoba má stálý a dostatečně vysoký příjem, nebo jestli má někoho jiného, kdo by jí se splátkami pomohl například při ztrátě zaměstnání atd. 

Pokud opravdu uvažujete o tom, že se upíšete jako ručitel, nebo už jste se jím stali, přinášíme vám několik rad, jak se nedostat do finančních problémů. Pokud dlužník přestane splácet svůj dluh, automaticky přechází jeho povinnost platit na vás.

Nepřeplácejte zbytečně. Najděte si během pár minut tu nejvýhodnější půjčku!

8 rad pro ručitele

  1. Zůstaňte v kontaktu s dlužníkem.
  2. Teď vám žadatel o půjčku slibuje hory, doly, ale realita za pár let může být zcela jiná. Pro váš klid doporučujeme zajistit se třeba sepsáním směnky, i když vás o ručení žádá člen rodiny.
  3. Pokud se dlužník dostal do insolvenčního řízení (např. osobní bankrot) a vy jste již zaplatili část jeho dluhu, přihlaste svou pohledávku vůči dlužníkovi do insolvenčního řízení. Jinak vaše pohledávka zůstane nevymahatelná.
  4. Po dlužníkovi můžete soudně vymáhat peníze, které jste za něj zaplatili jako ručitelé.
  5. V případě, že dlužník několik let bez problému splácí úvěr, máte možnost požádat banku o vyvázání se z ručitelského závazku. Takovou situaci posuzují banky individuálně, takže není možné s touto možností na 100 % počítat. Další možností, jak se zbavit ručitelského závazku, je najít jiného ručitele. Se změnou osoby ručitele ale musí souhlasit i věřitel (tedy banka nebo nebankovní finanční instituce).
  6. Když komunikace s dlužníkem vázne, můžete požádat o sdělení výše dluhu věřitele. Máte nárok i na opakovanou odpověď.
  7. Pokud dojde ke změně osoby dlužníka, musí se tak stát se souhlasem ručitele. Při změně dlužníka bez souhlasu ručitele totiž ručitelský závazek zaniká.
  8. Pokud dostanete výzvu k zaplacení dluhu za dlužníka, bez otálení tak učiňte, nebo kontaktujte věřitele za účelem sjednání splátkového kalendáře. Zamezíte tak narůstání penále a úroku z prodlení.
Informace o oddlužení

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Úvěr si můžete sjednat jednoduše online. Pokud vámi vybraná banka umožňuje sjednání online, přesměrujeme vás na webové stránky partnera, kde můžete o půjčku zažádat. V opačném případě vám zavolá jeden z našich specialistů a společně se domluvíte na dalším postupu.

Online sjednání půjčky nabízí už většina našich bank. Některé společnosti vám dokonce žádost o úvěr online i schválí. Díky tomu nemusíte chodit na pobočku a peníze můžete mít na účtu už během pár dní.

Většina půjček se splácí převodem z bankovního účtu. Nejčastěji přímo z toho, na který vám banka peníze zaslala. Stačí si tedy nastavit trvalý příkaz k úhradě a máte vystaráno. 

Existují ale i výjimky, různé rychlé hotovostní půjčky, které můžete splácet pouze hotově přímo na ruku obchodnímu zástupci.  

V obou případech se ale s danou společností před uzavřením smlouvy dohodněte na přesném datu splatnosti. Krátkodobé půjčky se zpravidla splácí jednorázově, dlouhodobé 1× měsíčně po předem stanovenou dobu.

Vždy záleží na tom, kolik si chcete půjčit a na jak dlouho. Tyto parametry si jednoduše nastavíte v naší online kalkulačce. Na základě vyplněných parametrů vám kalkulačka porovná dostupné půjčky a vy pak snadno najdete tu nejlevnější.

Nevybírejte si ale jen podle úrokové sazby a výše splátky. Sledujte také roční procentní sazbu nákladů (tzv. RPSN). Ta představuje nejen úrok, ale i veškeré poplatky spojené s půjčkou. Čím nižší je RPSN, tím bude úvěr výhodnější.

To záleží na výši a typu půjčky a také instituci, kde o půjčku žádáte. V případě bankovních půjček standardně potřebujete dva doklady totožnosti, potvrzení o místě bydliště, potvrzení o výši příjmu a další dokumenty

U nebankovních půjček to bývá trochu volnější. Často si vystačíte jen s průkazem totožnosti a orientační výší vašeho příjmu.  

Všechny informace o tom, jaké doklady a další dokumenty potřebujete k žádosti o půjčku, najdete v našem srovnání v detailu produktu nebo na jednotlivých webových stránkách bank.

Registr dlužníků je databáze fyzických osob, které dluží nebo někdy v minulosti dlužily peníze. Při posuzování žádosti o půjčku do něj nahlíží všechny banky

Nejznámější registry dlužníků:

  • Bankovní registr klientských informací (BRKI)
  • Společnost Czech Banking Credit Bureau, a. s. (CBCB)
  • Nebankovní registr klientských informací (NRKI)
  • Sdružení na ochranu leasingu a úvěrů spotřebitelům (SOLUS)

Některé nebankovní instituce lákají své klienty na to, že do registrů dlužníků nenahlížejí. Riziko, které jim taková půjčka přináší, si ale kompenzují vyššími úroky.

Většinou ne. Banka vám peníze zašle na stávající bankovní účet. Účet ale musí být na vaše jméno. 

Někdy může být výhodné mít účet u stejné banky, u které žádáte o půjčku. Nebudete muset například dokládat tolik dokumentů a jako dlouholetý klient můžete získat i výhodnější podmínky.

Pořízení automobilu na leasing s sebou nese celou řadu nevýhod. Tou hlavní je, že vozidlo nevlastníte. Až do konce splacení leasingu jste pouze nájemce, nikoliv majitel automobilu. Mohou vás čekat také vysoké poplatky za uzavření smlouvy a většinou musíte zaplatit část ceny automobilu předem – tzv. akontaci. Velkým problémem může být i fakt, že při krachu leasingové společnosti bude vaše vozidlo zabaveno na umoření dluhu.

Na rozdíl od leasingu je auto na úvěr ihned vaše. Půjčka bývá zpravidla levnější než leasing a navíc si můžete libovolně nastavit optimální délku splácení. Výhodou také je, že v případě zadlužení můžete vůz bez velkých problémů odprodat.

Půjčka na bydlení neboli úvěr na vybavení domácnosti se řadí mezi účelové spotřebitelské úvěry. To znamená, že je třeba bance zpětně doložit, na co jste vypůjčené peníze využili. Za uvedení účelu od banky na oplátku dostanete výhodnější úrokovou sazbu, než jakou obvykle mívají neúčelové půjčky, které můžete využít na cokoliv.

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.