Rozdíly v cenách tarifů: Vyplatí se fixovat cenu elektřiny?

 

Ceny elektřiny jsou jako živý organismus a neustále se mění. Jejich vývoj se těžko odhaduje. Vyplatí se zafixovat si cenu na několik let dopředu?

ceny energií se měníCeny energií se neustále mění. Jestli budou příští rok růst, se zatím nedá předpovědět. 

Fixované tarify mají dopředu stanovenou cenu silové elektřiny pro celé období trvání smlouvy. Počítejte ovšem s tím, že poplatky dodavateli tvoří pouze menší část z vyúčtování. Až 60 % z koncové ceny elektřiny neovlivníte. Jedná se o poplatky za údržbu distribuční sítě, příspěvky na obnovitelné zdroje, měsíční plat za příkon hlavního jističe a daně. Aktuální sazba DPH je 21 %.

Pevné ceny a dlouhé smlouvy

Fixace znamená, že dodavatel elektřiny garantuje na určitý čas neměnnou cenu energií. Obvykle se jedná o dobu jednoho roku až dvou let, ale například Bohemia Energy nabízí produktovou řadu FIX 16 na 36 měsíců. Ruku v ruce s fixací jde smlouva na dobu určitou. Jedná se o dlouhodobé dohody na několik let dopředu, které se velmi obtížně vypovídají. Za předčasné ukončení se platí citelné pokuty. Těží z toho hlavně dodavatelé, protože mají jistotu, že nezamíříte ke konkurenci.

Další problém vězí v prolongování smluv, což znamená jejich automatické prodloužení. Když si nepohlídáte termín vypršení smlouvy a neukončíte ji, opět se prodlouží na stejné časové období, aniž byste něco podepsali.

Klady a zápory fixace

  • Nemusíte se starat o ceny elektřiny. Nemění se po celou dobu fixace.
  • Přesně víte, kolik budete za energie platit.
  • Nemůžete ukončit smlouvu a jít k levnějšímu dodavateli, kdykoli vás napadne.
  • Pokud smlouvu nevypovíte včas, automaticky se prodlužuje na stejné časové období.
  • Fixujete pouze část ceny. Až 60 % z celkového vyúčtování nemůžete ovlivnit.

 

TIP

Co zohlednit při výběru dodavatele energií kromě ceny

Nemá smysl si nic nalhávat, lidé slyší hlavně na cenu energií. Pokud si vybíráte nového dodavatele, zaměřte se i na další okolnosti. Důkladně vybírejte typ smlouvy, porovnejte kvalitu služeb a informujte se o důvěryhodnosti dodavatele. Poradíme vám, na co si dát pozor.

 

Svoboda s flexibilními tarify

Základem všech nabídek jsou flexibilní tarify. Cena za kilowatthodinu se může měnit jak směrem nahoru, tak i dolu. Jak často se tak bude dít, záleží na obchodních podmínkách. Flexibilní tarify se pojí se smlouvami na dobu neurčitou. Ty můžete kdykoli vypovědět. Stačí počkat, než uběhne tříměsíční výpovědní lhůta a jste volní.

Jak se mění ceny elektřiny u flexibilních tarifů

Vývoj cen se nedá jednoduše předpovídat. Většina dodavatelů neprovozuje vlastní elektrárny, ale elektrickou energii nakupují s dlouhým předstihem dopředu. Většina obchodů se odehrává na burze Power Exchange Central Europe (PXE). Konečná cena je tedy dílem nabídky a poptávky, proto se neustále mění, a to několikrát do roka.

Najděte si levného dodavatele elektřiny Porovnat ceny

Existují tarify, které vývoj cen kopírují. Například ČEZ nabízí produktové řady Měsíc a Kvartál, které se pružně přizpůsobují každý měsíc, respektive čtvrt rok. Většinou se však výše poplatků upravuje jednou ročně. Třeba dodavatel Yello garantuje neměnné ceny na 12 měsíců u všech svých produktů.

Fixovat či nefixovat

Fixace se může vyplatit, pokud se skokově zvýší ceny elektřiny. V posledních měsících ale poplatky za tuto komoditu stagnují. Jaký bude další vývoj, se zatím obtížně předpovídá. Abychom vám rozhodování usnadnili, můžete si vše dopodrobna spočítat v kalkulačce cen elektřiny. Najdete tam jak standardní tarify, tak i ty s pevně danou cenou a smlouvou na dobu určitou.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1