Povinné ručení letos meziročně zdražilo o více než 10 %

 

Kvůli novému občanskému zákoníku přistoupily pojišťovny na přelomu roku k plošnému navýšení cen povinného ručení v průměru o 10 %. Aktuálně vyhodnocují, jestli dražší povinné ručení pokryje dodatečné náklady nové legislativy. Nevylučují ani další zdražování v průběhu letošního a příštího roku. Kterých řidičů se zvýšení cen dotkne nejvíce?

dopravní nehoda - povinné ručeníTrh povinného ručení skončil v roce 2013 v rekordní ztrátě. 

Změny v novém občanském zákoníku zrušily tabulkové výměry pro odškodnění újmy na zdraví při dopravních nehodách. Zatímco dříve měl lidský život zmařený při bouračce podle tabulek „hodnotu“ 250 tisíc korun, dnes záleží na argumentaci právníka poškozené strany. Odškodnění se tedy může vyšplhat i do miliónových částek. Vyšší odškodnění vytlačilo nahoru i ceny povinného ručení v roce 2014, kdy začal nový zákoník platit.

Kromě této novinky se od letoška do ceny povinného ručení promítlo i zavedení 3% daně pro motoristy na povinné poplatky hasičům.

Pojišťovny loni na povinném ručení prodělaly

V roce 2013 celkové náklady škody dosáhly 87 % předepsaného pojistného a celý trh s povinným ručení tak skončil v rekordní ztrátě 5 %. Na povinné ručení tedy pojišťovny doplácely a ztrátu vyrovnávaly zisky z jiných finančních produktů. Proto sáhly pojišťovny ke zdražování cen povinného ručení, které v průměru dosáhlo více než 10 %.

Kdo zaplatí na povinném ručení nejvíce?

Ceny nestoupaly ale stejnoměrně všem řidičům. Víc zaplatí hlavně mladí řidiči do 30 let a lidé s vozidlem ve větších městech. Takoví motoristé totiž mají u pojišťoven nálepku rizikových řidičů. V zahraničí dokonce některé pojišťovny přihlížejí k barvě auta, protože například bílá auta mají menší nehodovost než červená nebo žlutá vozidla. Tento postup ale české pojišťovny zatím neaplikují.

Chcete mít výhodnější povinné ručení? Zjistit ceny na trhu

Vlna zdražování nejspíš neskončila

Zvýšení ceny povinného ručení si zákazník nemusí nechat líbit. Pojišťovny mají povinnost ohlásit klientovi plánované zvyšování cen dva měsíce před splatností pojistného a ten si pak může vybrat, jestli si najde levnější nabídku u konkurence a smlouvu se stávající pojišťovnou vypoví, nebo zůstane. Možností vypovědět smlouvu o povinném ručení bude pravděpodobně ještě dost, protože podle první výsledků pojišťoven zvýšení cen nebylo dostatečné a řidiči mohou v boudcnu očekávat další nárůst cen.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0