Zima za volantem - povinné ručení a pojištění

 

Zimní období přináší majitelům osobních automobilů řadu starostí. Chcete se dozvědět, jak se vyhnout problémům s plněním povinného ručení nebo co dělat, skončíte-li se svým vozidlem v závěji?

Nehoda není náhoda

Riziko nehody při v zimním období stoupá, a to obzvláště pro řidiče, kteří s vidinou ušetření nepřezují své automobily na zimní pneumatiky. Ne vždy se podobné jednání vyplatí. Způsobíte-li s takovým vozem nehodu v zimě za špatného počasí či na úseku označeném značkou "Zimní výbava", postoj pojišťovny k proplacení škody z Vašeho povinného ručení závisí na několika okolnostech.

auto v zime 
  • Způsobíte-li nehodu menšího rozsahu, ke které nebude přivolána policie, stačí sepsat záznam o dopravní nehodě. Není v něm uvedeno, na jakých pneumatikách jezdíte. Potíže se Vám proto s největší pravděpodobností vyhnou.
  • Jiná situace je, pokud způsobíte nehodu většího rozsahu a Policie ČR prokáže souvislost mezi nepoužitím zimních pneumatik a nehodou.

V případě druhé možnosti může pojišťovna po viníkovi nehody vymáhat škodu v částečné nebo dokonce v plné výši. Viníkovi povinné ručení pojišťovna pravděpodobně zdraží, případně i vypoví.

Sjednejte si povinné ručení online Sjednat povinné ručení 

Přes zimu nejezdíte? Povinné ručení přesto musíte platit

Řada řidičů zaparkuje své auto na zimu do garáže a na silnice vyrazí znovu až s prvními sněženkami. Je důležité připomenout, že každý majitel automobilu s přidělenou registrační značkou (dříve SPZ) má zákonnou povinnost mít uzavřené povinné ručení. Alternativní možností je tzv. dočasné vyřazení vozidla z provozu. Na evidenci vozidel stačí donést technický průkaz, osvědčení o registraci a registrační značky a zaplatit poplatek 100 Kč. V případě, že máte platnou technickou prohlídku, doklad o měření emisí a uzavřené povinné ručení, můžete si na jaře své značky opět vyzvednout.

Pokud jste uvízli, pojišťovna může pomoct

Součástí většiny smluv o povinném ručení je i možnost využití asistenční služby. Mezi nejčastější formy pomoci patří odtažení do servisu, vyproštění vozidla či jeho oprava. Konkrétní podmínky Vám ochotně sdělí Vaše pojišťovna.

V každém případě nezapomeňte přezout, zkontrolovat vzorek na svých pneumatikách či dolít nemrznoucí kapalinu do ostřikovačů. Důležitá je však hlavně bezpečná, pomalejší jízda a dodržování větších rozestupů než v letním období.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0