7/19/2024, Jana Skálová, Ušetřeno.cz
Zařízení chytré domácnosti: Jaké máte možnosti?
Chytrá domácnost vám může usnadnit život, zvýšit zabezpečení domu, ušetřit peníze a zefektivnit běžné úkony. Díky propojení jednotlivých spotřebičů a elektroniky s pomocí internetu můžete mnoho z nich ovládat třeba skrze svůj chytrý telefon. Jak na zařízení chytré domácnosti a co k tomu budete potřebovat?
Co je chytrá domácnost?
Chytrá domácnost na první pohled vypadá jako každá jiná. Kouzlo tkví v tom, že její jednotlivé prvky dokážou vzájemně komunikovat, můžete je ovládat na dálku a mnoho z nich je možné zautomatizovat. Vám se tím doslova uvolní ruce.
Všechny spotřebiče i elektroniku ve své inteligentní domácnosti si naprogramujete podle svého, propojíte je s ostatními díky internetu a pak už vše můžete řídit jen s pomocí chytrého telefonu nebo tabletu.
Přitom chytrá domácnost nezahrnuje zdaleka jen dálkové ovládání topení nebo světel – její součástí jsou i různá čidla, senzory nebo osobní pomocníci včetně robotických vysavačů nebo chytrých zubních kartáčků.
K tomu, abyste z „hloupé“ domácnosti vytvořili chytrou, stačí jen málo – rychlé připojení k internetu (nejlepší je v současnosti 5G síť) a spotřebiče a elektronika schopné napojení na tuto síť. Pak už si jen pozvete odborníka, který vše naprogramuje podle vašich představ, a je to.
A abyste za internet zbytečně nepřepláceli, můžete si nabídky jednotlivých poskytovatelů porovnat přímo na Ušetřeno.cz.
Srovnání poskytovatelů internetu
Co je chytrý dům?
Někdy se kromě chytré domácnosti mluví také o tzv. chytrém domě. Pokud si někdo pořídí do domácnosti spotřebiče a elektroniku, které můžete propojit přes internet, neznamená to, že má chytrý dům. Jde pouze o chytrou domácnost.
Chytrý dům je taková stavba, kterou jakožto „inteligentní“ navrhne už projektant a podle plánů se tak postaví.
Chytré domy se vyznačují:
- odlišně instalovanými inženýrskými sítěmi (zejména elektroinstalací),
- důrazem na energeticky úsporná řešení,
- často také solárními panely, fotovoltaickými panely nebo tepelnými čerpadly,
- čidly, senzory, kamerami.
Všechny součásti stavby do sebe musejí dokonale zapadnout, aby spolu byly schopny komunikovat a bylo možné různě je přenastavovat. Prvky, které se používají v chytré domácnosti, jsou pouze doplňkem chytrých staveb.
Pokud byste po chytrém domě toužili, ale žijete ve starší nemovitosti, je možné nechat ji předělat na chytrou, ale je to velmi (finančně) náročné.
Ani tady se neobejdete bez rychlého internetu, tzv. internetu věcí, který vám umožní chytrý dům využívat naplno. Ne každý poskytovatel ale takové připojení nabízí, a proto se nejprve ujistěte, že vámi zvolený pevný internet odpovídá požadavkům vaší stavby.
Co všechno může do chytré domácnosti patřit?
Chytrá domácnost může obsahovat nejrůznější spotřebiče, elektroniku, senzory a čidla. V každé najdeme něco jiného a každý touží po jiných prvcích. Proto si můžete svou chytrou domácnost sestavit přesně podle sebe.
Podívejme na to, co bývá typickou součástí chytrých domácností:
- Zabezpečovací prvky
- senzor na dveře
- chytrý zámek
- detektor kouře
- detektor úniku plynu
- detektor zvuku
- detektor pohybu
- detektor zaplavení
- senzor úniku vody
- senzor oxidu uhelnatého
- venkovní kamera
- videotelefony/videozvonky
- Energetická řešení
- ventilátor
- hlavice na termostat
- zvlhčovač vzduchu
- ventil na radiátor
- senzor teploty
- monitor kvality vzduchu
- chytrá zásuvka
- meteostanice
- Osvětlení
- chytrá žárovka
- LED pásky
- lampička
- Spotřebiče
- fritéza
- rychlovarná konvice
- mixér
- sušička ovoce
- automatické krmítko pro psy/kočky
- lednice
- trouba
- Domácí/osobní pomocníci
- robotický vysavač
- chytrá láhev
- projektor
- osobní váha
- vysoušeč vlasů
- elektrický zubní kartáček
- chytré květináče
Najděte si rychlejší internet
Jak chytrá domácnost funguje?
Aby mohla začít vaše chytrá domácnost fungovat, nestačí jen pořídit si spotřebiče umožňující propojení pomocí internetu. Mozkem chytré domácnosti je centrální jednotka, pomocí níž se všechny prvky propojí. Odborně se jí říká „hub“. Právě díky ní pak můžete všechno možné ovládat pouze s pomocí svého chytrého telefonu nebo tabletu.
Aby mohla centrální jednotka začít fungovat, musíte ji propojit s routerem. Takže postup po zakoupení hubu a různých chytrých spotřebičů a elektroniky by měl být následující:
- Najdete nejvýhodnějšího poskytovatele pevného internetu – například prostřednictvím Ušetřeno.cz.
- Ujistíte se, že nabízí dostatečně stabilní a rychlé připojení k internetu (nejlepší je 5G síť).
- Objednáte si pevný internet a počkáte, až vám ho technik přijde nainstalovat.
- Pak si zakoupíte router s modemem (modem musí router buď obsahovat, nebo si ho musíte pořídit zvlášť).
- Router připojíte k modemu, do síťové zásuvky a pak ho s pomocí stolního počítače nebo notebooku nastavíte.
- Když router nainstalujete, vznikne ve vaší domácnosti privátní internetová Wi-Fi síť. K ní připojíte centrální jednotku chytré domácnosti.
- K centrální jednotce začnete připojovat jednotlivá chytrá zařízení.
Pokud se už teď děsíte, jak budete vše instalovat, děsit se nemusíte – můžete si pozvat odborníka, který vám celou chytrou domácnost propojí a nastaví přesně podle vašich představ. A pak už můžete vše jednoduše ovládat přes aplikaci, případně můžete využívat hlasové asistenty.
K nejčastějším aplikacím pro chytrou domácnost patří:
- Amazon Alexa
- Google Home
- Apple HomeKit
Poté už může začít chytrá domácnost naplno fungovat a jen s pomocí mobilu a internetu můžete:
- zamykat/odemykat dveře,
- roztahovat/zatahovat žaluzie,
- zhasínat/rozsvěcet,
- regulovat teplotu,
- řídit termostat,
- zapnout spotřebiče (rychlovarnou konvici, troubu, mikrovlnnou troubu),
- ovládat zásuvky,
- pouštět/vypínat/ovládat hudbu,
- ohlídat si nutnost zalévání květin,
- spouštět robotické pomocníky (například vysavač),
- ohlídat vlhkost vzduchu v domácnosti.
Svou chytrou domácnost si samozřejmě nezapomeňte správně pojistit. Pro srovnání pojištění domácnosti vám poslouží online kalkulačka na Top-Pojištění.cz.
Chytrá domácnost Google
Pokud máte mobil nebo tablet s operačním systémem Android, hodit se vám bude hlasový asistent od Google, čímž vám de facto vznikne chytrá domácnost od Google – ta se nazývá Google Home.
Google Home používá pokyny podobně jako hlasový asistent v telefonech. Stačí tedy jasně sdělit požadavek. Můžete tedy hlasem regulovat vytápění nebo například měnit osvětlení.
Stejně tak je díky napojení na Google možné zeptat se hlasového asistenta na cokoliv, co vás zajímá, jeho prostřednictvím poslat e-mail nebo pustit hudbu.
Chytrá domácnost Apple
Majitelům chytrých mobilů, tabletů nebo notebooků od Apple se zase bude hodit spíš hlasový asistent této společnosti. Apple chytrá domácnost komunikuje s iPhony, iPady, MacBooky a dalšími zařízeními s iOS.
Stačí si stáhnout aplikaci Apple HomeKit a díky ní pak už snadno můžete ovládat všechna svá chytrá zařízení v domě. Nechybí v ní ani ovládání hlasem s hlasovým asistentem Siri.
V Apple HomeKit si můžete předpřipravit celé scénáře různých situací. Když například ráno vstanete, už jen odkliknete, co se má postupně stát – roztáhnout žaluzie, rozsvítit světla, zvýšit teplotu, spustit rychlovarnou konvici.
Podobný scénář si pak můžete připravit pro každou opakující se situaci a pak ho jediným kliknutím spustit, nebo se v určitý čas spustí sám.
Apple také prodává různá zařízení vhodná do inteligentní domácnosti – od alarmů přes kamery a snímače až po světla.
Chytrá domácnost Xiaomi
Majitelé chytrých telefonů Xiaomi mohou využít buď Google Home, nebo přímo chytrou domácnost Xiaomi.
Tento výrobce chytrých telefonů totiž (podobně jako Apple) prodává různá zařízení do chytré domácnosti, takže si můžete zařídit kompletní chytrou domácnost od Xiaomi. Její výhodou je, že díky stejnému výrobci spolu budou jednotlivá zařízení bezvadně komunikovat.
Nakoupit si přitom můžete všechno možné, od osobní elektroniky přes spotřebiče a senzory až po kamery a senzory.
Pak už stačí jen využít připojení k internetu a vše propojit. Pokud zjistíte, že je váš internet moc pomalý, podívejte se na nabídky poskytovatelů internetu na Ušetřeno.cz a vyberte si tam rychlé a stabilní připojení, které je pro funkčnost vaší chytré domácnosti nezbytné.
Chytrá domácnost O2
Se zařízením chytré domácnosti vám mohou napomoci i mobilní operátoři. Například chytrá domácnost od O2 se specializuje na zabezpečení domácnosti s pomocí kamer, čidel a senzorů.
Mobilní operátor O2 za tím účelem nabízí svým zákazníkům dva různé balíčky:
- senzor na dveře + venkovní kamera + detektor pohybu za 100 Kč/měsíc
- senzor na dveře + domácí kamera + detektor plynu + za 100 Kč/měsíc
Zdroj: O2.cz, nejedná se o obchodní nabídku.
Například Vodafone ve svém e-shopu nabízí různá zařízení do chytré domácnosti, ale přímo balíček v nabídce nemá. Stejné je to i u T-Mobile.
I v tomto případě nezapomeňte na to, že k fungování inteligentní domácnosti potřebujete hlavně připojení k internetu. Buď si ho můžete objednat přímo od O2, nebo třeba zvolit internet od T-Mobile, případně internet od Vodafone. Nabídky dalších poskytovatelů si můžete porovnat na Ušetřeno.cz.
Jaké jsou výhody chytré domácnosti?
Největší výhodou chytré domácnosti je samozřejmě pohodlnost. Už nemusíte chodit zhasínat a rozsvěcet k vypínači, nemusíte sami roztahovat žaluzie a nemusíte třeba ani vysávat. Inteligentní domácnost vám dá více času, usnadní život a zbaví mnoha starostí.
Výhod má ale ještě víc:
- Úspora energie – díky automatickému zhasínání světel a vhodné regulaci teploty můžete ušetřit spoustu peněz za energie (a zbytečně tak nebudete přeplácet za plyn, elektřinu ani vodu).
- Bezpečnost – prvky chytré domácnosti ohlídají váš domov proti zlodějům; chytré kamery mohou vše neustále zaznamenávat a posílat vám notifikace o tom, co se u vás doma děje. Některé prvky zabezpečení mohou také mít pozitivní vliv na cenu pojištění domácnosti.
- Ochrana členů domácnosti – různé typy senzorů včas nahlásí možný únik plynu, vody, kouře nebo oxidu uhelnatého.
- Přednastavené scénáře – své každodenní zvyky můžete zautomatizovat a spustit všechny kroky jedním kliknutím (pro odchod z domu například nastavíte zhasnutí světel-snížení teploty-zamknutí dveří; pro příchod nastavíte zase opačný postup).
Jaké jsou nevýhody chytré domácnosti?
Vše má své plusy i minusy. U chytré domácnosti je hlavním negativem především vysoká pořizovací cena.
- Pokud máte úplně obyčejné spotřebiče i světla, bude pro vás finančně velmi náročné všechny je vyměnit a zařídit si chytrou domácnost. Cena se přitom bude lišit podle toho, co všechno budete chtít a jestli to například bude vyžadovat i rozsáhlejší rekonstrukci a přeměnu na chytrý dům.
- Další nevýhodou chytré domácnosti je nutnost rychlého internetu. Pokud žijete ve městě, nebude to problém. Na samotě u lesa ale možná nebude signál pro internet dost silný, a tak se vyplatí podívat se na mapu pokrytí internetem a zjistit, jestli je u vás dostupný 5G internet (tzv. internet věcí musí mít stabilní a hodně rychlé připojení).
- Minusem je také to, že si pravděpodobně nezvládnete nainstalovat chytrou domácnost sami a budete muset zaplatit odborníkovi, aby vám vše naprogramoval a připravil k použití.
- Počítejte také s tím, že někteří hlasoví asistenti nekomunikují česky – proto je potřeba vybrat si takový, který má českou lokalizaci a porozumí vašim příkazům.
- Dále počítejte s nutností servisů, úprav a oprav, které se u chytré domácnosti mohou hodně prodražit.
- Rizikem je i odstávka elektřiny, nemluvě o black-outu, což vyřadí z provozu internetovou síť.
- A nakonec je tu nebezpečí hacknutí – jelikož máte celou domácnost napojenou na internet, je hodně zranitelná vůči útokům zvenčí a je nutné ji zabezpečit. Hacker může třeba i přes vaši chytrou lednici zjistit heslo k vaší Wi-Fi síti a pak vám ukrást citlivé informace.
Cena chytré domácnosti
Na kolik vás vyjde chytrá domácnost? To nelze tak snadno říct. Mohou to být desítky tisíc, stejně jako stovky tisíc korun. Záleží na vašich konkrétních požadavcích.
Pokud byste se kvůli chytré domácnosti rozhodli předělat například celou elektroinstalaci a vytvořit si tím chytrý dům, počítejte i se stovkami tisíc až miliony korun.
Další peníze pak musíte dát programátorovi, který vše připraví a propojí. Počáteční investice je tedy vysoká.
Podívejme se na několik příkladů cen chytrých domácností, které se budou lišit svou náročností i tím, co vám mohou nabídnout:
Chytrá domácnost O2
Typ zařízení | Cena |
---|---|
Senzor na dveře | 1 499 Kč |
Venkovní kamera | 3 499 Kč |
Detektor pohybu | 1 999 Kč |
O2 Smart Box | 5 940 Kč |
Balíček pro dům (senzor na dveře+kamera+detektor pohybu) | 100 Kč/měsíc |
Balíček pro byt (senzor na dveře+vnitřní kamera+detektor kouře) | 100 Kč/měsíc |
Zdroj: o2.cz. Cenu počítáme pro základní sestavu chytré domácnosti. Nejedná se o obchodní nabídku. Aktuální k 20. 5. 2024.
Chytrá domácnost Apple
Typ zařízení | Cena |
---|---|
Bezpečnostní kamera s podporou Apple HomeKit | 4 799 Kč |
Chytrá trojzásuvka | 2 699 Kč |
Chytrý ventil na radiátor | 2 250 Kč |
Sada 2 žárovek Philips s příslušenstvím | 4 090 Kč |
Pohybový senzor | 1 190 Kč |
Senzor na okna/dveře | 1 190 Kč |
Monitor kvality vzduchu v interiéru | 2 990 Kč |
Senzor úniku vody | 2 990 Kč |
Zdroj: apple.com. Cenu počítáme pro základní sestavu chytré domácnosti. Nejedná se o obchodní nabídku. Aktuální k 20. 5. 2024.
Chytrá domácnost Xiaomi
Typ zařízení | Cena |
---|---|
Xiaomi čistička vzduchu | 2 290 Kč |
Xiaomi venkovní kamera | 1 299 Kč |
Xiaomi robotický vysavač | od 2 499 Kč |
Senzor pohybu | od 299 Kč |
Xiaomi LED pásek | 290 Kč |
Xiaomi multifunkční svítilna | 999 Kč |
Xiaomi přímotop | 1 999 Kč |
Zdroj: xiaomicesko.cz. Cenu počítáme pro základní sestavu chytré domácnosti. Nejedná se o obchodní nabídku. Aktuální k 20. 5. 2024.
Najděte si rychlý pevný internet