Operativní leasing: Komu se vyplatí a jak funguje?

 

Rádi byste vyjeli na dovolenou v luxusním fáru či prostě potřebujete čtyři kola na dojíždění do práce? Zkrátka sháníte nové auto, ale nevíte, jak ho nejlépe zafinancovat? Mnohé společnosti vám budou podsouvat operativní leasing. V čem se liší od finančního leasingu či půjčky na auto? Jaká jsou jeho rizika?

operativní leasing 

Operativní leasing, finanční leasing nebo půjčka na auto?

Nemůžete-li či nechcete-li si koupit auto z vlastní kapsy, nezbyde vám, než se zamyslet, zda se vám hodí půjčka na auto, finanční či operativní leasing. Jaký je mezi nimi rozdíl? 

Půjčka na auto

Získat půjčku na auto není zrovna ta nejlehčí disciplína. Banka si vás řádně proklepne, bude chtít znát váš příjem a nakoukne vám samozřejmě do registrů. Mnohdy musíte ručit dalším majetkem. V případě úvěru však neexistuje nutnost platit akontaci, která vás čeká minimálně u finančního leasingu. Jestliže si vezmete na auto půjčku, okamžitě se také stáváte jeho majitelem a pouze splácíte úvěr. Auto můžete kdykoliv zapůjčit či prodat a následně půjčku předčasně splatit. Povinné ručení a havarijní pojištění si samozřejmě platíte sami.

Finanční leasing

I leasingová společnost si vás proklepne. Nebudou si však na vás najímat soukromé detektivy. V případě finančního leasingu musíte z pravidla zaplatit nejdříve akontaci. Jedná se o tzv. nultou či zvýšenou splátku, což už samo o sobě funguje trochu jako prověrka, zda si leasing můžete dovolit. Dále platíte měsíčně splátky a čekáte, až se stanete majitelem vozu. Co to znamená? Po dobu splácení máte nárok auto využívat, nemůžete ho však prodat či zapůjčit kamarádovi a až po poslední splátce přechází plechový sluha konečně do vašeho vlastnictví. 

Aby bylo auto už od prvního okamžiku jen vaše >>>Půjčky na auto


Operativní leasing

Vedle finančního leasingu pak existuje tzv. "operák". Operativní leasing je vlastně pouhopouhý pronájem auta. Nastavíte si, jak dlouho chcete vůz pronajímat, kolik v něm plánujete najezdit, zda k němu chcete i plný servis a do pár hodin jezdíte. Není zvykem žádat akontaci, takže můžete za volant usednout, i když nemáte našetřenou ani korunu. Ve fungl novém autě klidně jezdíte několik let. Jakmile vaše lhůta vyprší, vrátíte ho zpět leasingové společnosti a rovnou si můžete pronajmout model, co právě sjel z výrobní linky.

 
Zvažujete operativní leasing? Nezapomeňte si spočítat, jak velkou částku za pronájem dohromady zaplatíte. Není neobvyklé, že za dva roky jízdy dáte přes polovinu ceny daného vozu. Vyplatí se vám to?

Některým lidem vyhovuje, že se nemusí starat o auto, které se s přibývajícími roky stává větší a větší zátěží. Líbí se jim možnost jezdit luxusním fárem, aniž by si na něj museli našetřit a přitom za rok stejně budou toužit po jiném vytuněném miláčkovi. Zároveň si lze dokoupit luxusní servis a výměnu pneumatik, jejichž cena vám bude rozložena do měsíčních splátek. Nemusíte řešit ani povinné ručení či havarijní pojištění. Pokud však nemáte zaplacený veškerý servis, péči o vůz platíte z vlastní kapsy. Leasingová společnost přitom nesvěří fáro do rukou vašeho kamaráda, co by vám jinak auto opravil za babku. Budete muset do autorizovaného servisu, což se může značně prodražit. Hlavně v případě, že auto již od začátku výpůjčky není v nejlepším stavu.

Operák má však několik obrovských nevýhod. Pro mnohé se zdá nepochopitelné platit roky nájem a nic z toho ve finále nemít, když mohou splácet o něco víc na půjčce či finančním leasingu a ve výsledku mít vlastní auto. Největší noční můrou je však možnost, že při vracení několik let používaného auta bude leasingová společnost vyžadovat náhrady škody za každý flíček na čalounění a škrábaneček na blatníku. Po internetu dokonce kolují hrůzostrašné historky, jak pár ďůlků na střeše vozu vyjdou na desítky tisíc. Pokuty chodí rovnou na leasingovou společnost, která zpravidla s policií nevyjednává. Vše vyřídí za vás a následně vám vystaví fakturu. Nemusíte tedy na policii, zároveň však nemáte šanci se proti pokutě odvolat.  

Komu se tedy vyplatí auto na operativní leasing? Hodí se, pokud chcete jezdit hned a bez nutnosti platit velkou částku předem, přejete si slušné auto, kde za vás vše vyřeší leasingová společnost a nevadí vám, že vůz nakonec vrátíte cizím do garáže. Pokud přesně víte, kolik najezdíte a netrápí vás rizika důkladné prověrky při vracení vozu. 

Výhody a nevýhody operativního leasingu

  • Nemusíte mít našetřenou ani korunu.
  • Můžete si vybrat nové auto.
  • Povinné ručení a havarijní pojištění za vás řeší leasingová společnost.
  • Po uplynutí lhůty vrátíte auto a nemusíte řešit, co s ním bude dál.
  • Platíte si pouze nájem. Auto nevlastníte, nemůžete ho tudíž zapůjčit či prodat.
  • Vůz musí opravovat autorizovaný servis.
  • Nemáte-li plnou verzi leasingu, musíte si platit výměnu pneumatik, garanční prohlídky atd.
  • Obavy z vyčíslení škod při vracení vozu.
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 7