Operativní leasing

Sháníte nové auto, ale nevíte, jak ho nejlépe zafinancovat? Mnohé společnosti vám budou nabízet operativní leasing. V čem se liší od finančního leasingu nebo půjčky na auto? Jaká jsou jeho rizika?

Srovnat půjčky na auto

Půjčka na auto

Získat půjčku na auto není tak snadné. Banka si vás řádně prověří, bude chtít znát váš příjem a nakoukne vám do registrů. Mnohdy musíte ručit dalším majetkem. V případě půjčky ale neexistuje nutnost platit akontaci, která vás čeká minimálně u finančního leasingu. Jestliže si vezmete na auto půjčku, okamžitě se také stáváte jeho majitelem a pouze splácíte půjčku. Auto můžete kdykoliv zapůjčit nebo prodat a následně půjčku předčasně splatit. Povinné ručení a havarijní pojištění si samozřejmě platíte sami.

Finanční leasing

I leasingová společnost si vás prověří. V případě finančního leasingu musíte zpravidla zaplatit nejdříve akontaci. Jedná se o tzv. nultou nebo zvýšenou splátku, což už samo o sobě funguje trochu jako prověrka, jestli si leasing můžete dovolit. Dále platíte měsíčně splátky a čekáte, až se stanete majitelem vozu. Co to znamená? Po dobu splácení máte nárok auto využívat, nemůžete ho ale prodat nebo zapůjčit kamarádovi, a až po poslední splátce přechází auto konečně do vašeho vlastnictví. 

Operativní leasing

Operativní leasing je vlastně pouhý pronájem auta. Nastavíte si, jak dlouho chcete vůz pronajímat, kolik v něm plánujete najezdit, jestli k němu chcete i plný servis, a do pár hodin jezdíte. Není zvykem žádat akontaci, takže můžete za volant usednout, i když nemáte našetřenou ani korunu. V úplně novém autě klidně jezdíte několik let. Jakmile vaše lhůta vyprší, vrátíte ho zpět leasingové společnosti a rovnou si můžete pronajmout nový model.

Zároveň si lze dokoupit luxusní servis a výměnu pneumatik, jejichž cena vám bude rozložena do měsíčních splátek. Nemusíte řešit ani povinné ručení nebo havarijní pojištění. Pokud ale nemáte zaplacený veškerý servis, péči o vůz platíte z vlastní kapsy. Leasingová společnost přitom nesvěří auto do rukou jen tak někomu. Budete muset do autorizovaného servisu, což se může značně prodražit. Hlavně v případě, když auto už od začátku výpůjčky není v nejlepším stavu.

Operativní leasing má ale několik nevýhod. Pro mnohé se zdá nepochopitelné platit roky nájem a nic z toho ve finále nemít, když mohou splácet o něco víc na půjčce nebo finančním leasingu a ve výsledku mít vlastní auto. Největší noční můrou je ale možnost, že při vracení několik let používaného auta bude leasingová společnost vyžadovat náhrady škody za každý škrábanec. Pokuty chodí rovnou na leasingovou společnost, která zpravidla s policií nevyjednává. Vše vyřídí za vás a následně vám vystaví fakturu. Nemusíte tedy na policii, zároveň ale nemáte šanci se proti pokutě odvolat.  

Komu se tedy vyplatí auto na operativní leasing? Hodí se, pokud chcete jezdit hned a bez nutnosti platit velkou částku předem, přejete si slušné auto, kde za vás vše vyřeší leasingová společnost, a nevadí vám, že vůz nakonec vrátíte cizím do garáže. Nebo pokud přesně víte, kolik najezdíte, a netrápí vás rizika důkladné prověrky při vracení vozu.  

Výhody a nevýhody operativního leasingu

Výhody

  • Nemusíte mít našetřenou ani korunu.
  • Můžete si vybrat nové auto.
  • Povinné ručení a havarijní pojištění za vás řeší leasingová společnost.
  • Po uplynutí lhůty vrátíte auto a nemusíte řešit, co s ním bude dál.

Nevýhody

  • Platíte si pouze nájem. Auto nevlastníte, nemůžete ho tudíž zapůjčit nebo prodat.
  • Vůz musí opravovat autorizovaný servis.
  • Nemáte-li plnou verzi leasingu, musíte si platit výměnu pneumatik, garanční prohlídky atd.
  • Obavy z vyčíslení škod při vracení vozu.
Srovnat půjčky na auto

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Operativní leasing je dostupný pro firmy, OSVČ i fyzické osoby. 

Pořízení automobilu na leasing s sebou nese celou řadu nevýhod. Tou hlavní je, že vozidlo nevlastníte. Až do konce splacení leasingu jste pouze nájemce, nikoliv majitel automobilu. Mohou vás čekat také vysoké poplatky za uzavření smlouvy a většinou musíte zaplatit část ceny automobilu předem – tzv. akontaci. Velkým problémem může být i fakt, že při krachu leasingové společnosti bude vaše vozidlo zabaveno na umoření dluhu.

Na rozdíl od leasingu je auto na úvěr ihned vaše. Půjčka bývá zpravidla levnější než leasing a navíc si můžete libovolně nastavit optimální délku splácení. Výhodou také je, že v případě zadlužení můžete vůz bez velkých problémů odprodat.

Abyste zjistili, která půjčka je nejvýhodnější, nemusíte obcházet jednu banku za druhou a ručně porovnávat jednotlivé nabídky. Od toho je tu pro vás naše srovnání autopůjček, kde se všechny informace dozvíte na jednom místě.

Naše kalkulačka půjček vám individuálně vypočítá výši úroku, RPSN i přesnou částku, kterou budete každý měsíc splácet. Máte tak možnost porovnat nabídky autopůjček přesně na základě vašich konkrétních představ.

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.