10/19/2022, Michaela Šámalová, Ušetřeno.cz

Sberbank v ČR končí: Odpovědi na nejčastější otázky

Co bude s mými penězi?   

Pokud vaše vklady u Sberbank CZ nepřesahovaly 100 000 euro, tedy přibližně 2 499 500 Kč podle kurzu ke dni 28. 2. 2022, pak o peníze nepřijdete. Limit 100 000 eur platí vždy pro jednoho klienta. 

Vklady všech bank a kampeliček jsou v Česku pojištěné do této částky prostřednictvím Garančního systému finančního trhu (GSFT). Při vybraných životních situacích můžete získat zpět i 200 000 euro. 

Kdy svoje peníze dostanu? 

GSTF vám nejpozději do 8. března měl zaslat dopis, ve kterém najdete potřebné informace –⁠ kdy začnou náhrady vyplácet a jakým způsobem. V dopise také najdete informaci o tom, jaká výše náhrady vám náleží. 

Vyberte si nový běžný účet

Kde mám o svoje peníze požádat?  

Peníze vám vyplatí Komerční banka. Nemusíte vyplňovat žádné složité formuláře. Stačí, když se na vybrané pobočce této banky prokážete svým průkazem totožnosti. 

Pokud vám náhodou informační dopis od GSFT nepřijde, zamiřte hned 9. března na jednu z poboček Komerční banky. Na vyzvednutí svých peněz máte celkem 3 roky. 

Přijdu o úroky?

Nepřijdete. Vyplaceny vám budou úroky, které vám banka stihla připsat do data, kdy jí byla odebrána licence.

Hledáte nový spořicí účet?

Dostanu se nyní u Sberbank alespoň k nějakým penězům? 

Ano. Sberbank dočasně umožnuje platby kartou. Denně tak můžete zaplatit maximálně 1 000 Kč. Pobočky zůstávají zavřené, nefunguje ani internetové bankovnictví.

Mám u Sberbank úvěr. Co mám dělat?

Závazek vám nijak nezaniká. Dále ho proto splácejte. Pokud máte nastavené inkaso, musí vám banka navrhnout jiný způsob platby. 

Pokud dojde k prodlení platby úvěru ze strany Sberbank, pak za to nejste nijak odpovědní. Jedná se o oficiální vyjádření České národní banky. 

Proč Sberbank přišla v Česku o licenci?

Důvodem je aktuální geopolitická situace. Především válka Ruska s Ukrajinou, která odstartovala masivní výběry peněz vkladatelů. Banka uvedla, že z bezpečnostních důvodů uzavřela své pobočky. Klientům následně přestalo fungovat internetové bankovnictví a platby kartou. 

„Likviditní krize Sberbank CZ byla způsobena externím, geopolitickým vývojem. Jedná se tak o izolovaný a specifický problém banky, která není významná z hlediska tuzemského bankovního sektoru. Ten tak i nadále zůstává jedním z nejrobustnějších a nejstabilnějších v Evropě. Česká národní banka nastalou situaci ve Sberbank CZ od počátku intenzivně řeší a činí vše pro to, aby byl dopad problémů banky na její klienty co nejmenší."– Jiří Rusnok, guvernér České národní banky

Zdroje: 

1) ČNB zahájila kroky k odejmutí licence Sberbank CZ. Česká národní banka [online]. Praha: Fišerová, 2022 [cit. 2022-02-28]. Dostupné z: https://www.cnb.cz/cs/cnb-news/tiskove-zpravy/CNB-zahajila-kroky-k-odejmuti-licence-Sberbank-CZ/

 2) GARANČNÍ SYSTÉM FINANČNÍHO TRHU OBDRŽEL OZNÁMENÍ ČESKÉ NÁRODNÍ BANKY O NESCHOPNOSTI SBERBANK CZ, A.S. DOSTÁT ZÁVAZKŮM VŮČI OPRÁVNĚNÝM OSOBÁM. DO SEDMI PRACOVNÍCH DNÍ BUDE ZAHÁJENA VÝPLATA NÁHRAD VKLADŮ. Garanční systém finančního trhu [online]. Praha: GSFT, 2022 [cit. 2022-02-28]. Dostupné z: https://www.garancnisystem.cz/oznameni-CNB-o-neschopnosti-Sberbank-dostat-zavazkum

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.