Nový trh s energiemi? Jak funguje dynamické určování cen?

 

V letošním květnu Rada Evropské unie přijala balíček o přehlednějším energetickém trhu. Najdete zde nová opatření, co mají trh s energiemi přeměnit na přívětivější a přehlednější prostor pro spotřebitele. Na co všechno se můžeme těšit? Odběratelé budou moci získat inteligentní elektroměry, nechat si účtovat dynamickou cenu elektřiny a přejít k jinému dodavateli téměř okamžitě.  

dynamické určování ceny elektřiny 

Inteligentní elektroměry

Podle nových směrnic mají státy postupně zavádět inteligentní elektroměry či alespoň podporovat jejich distribuci. Inteligentní elektroměr prozradí celkovou i okamžitou spotřebu energie. Může navíc ukazovat i historii a veškeré informace posílat přímo spotřebiteli. Odběratel tak získává lepší přehled o vlastních nákladech a může během dne jednoduše regulovat svou spotřebu, aby ušetřil. Nejvíce se však vyplatí těm, co si na střeše pěstují solární panely a v garáži jim sedí elektromobil či baterie. Inteligentní měřič sám vyhodnotí, kam je nejlepší zrovna energii nacpat. Chytrý elektroměr je zároveň skvělý doplněk k produktu s dynamickou cenou odebírané energie. 

Dynamická cena energie

Dodavatelé, kteří mají minimálně 200 tisíc odběrných míst, budou nově muset nabízet ve svém portfoliu také produkty s dynamickým určováním cen energií. Ceny budou vždy odvozeny od aktuálních hodnot na velkoobchodním trhu, ke kterým bude přičtena pevná sazba dodavatele. Takový produkt již nabízí například Bohemia Energy pod názvem Energie A++. 

„Spotřebitelé mají férové ceny, které přesně kopírují ceny na trhu, tedy nejenom zvýšení, ale i poklesy. Dlouhodobě tak mají jedny z nejvýhodnějších cen a absolutně bez starostí.“ 

- Libor Holub, obchodní ředitel Bohemia Energy

Pokud produkt zkombinuje klient s inteligentním elektroměrem, bude mít neustále přehled o tom, kolik ho v jakýkoliv daný okamžik stojí provoz domácnosti. Snadno si následně nastaví výši záloh a nebude se muset stresovat, že mu přijde vysoký nedoplatek. Zda má skutečně cenu kopírující tu na velkoobchodním trhu si může jednoduše ověřit na internetu. 

Za kolik se prodávají energie na burze?Zjisti víc

 

Změna dodavatele a přehlednější vyúčtování

Jak již bylo řečeno, díky dynamickým cenám a inteligentním elektroměrům budou mít zákazníci vždy dokonalý přehled o své spotřebě a ceně za kWh. Podle nových směrnic má však dojít i k zpřehlednění vyúčtování. Klient by měl vždy být schopný bez problémů vyčíst, jak byla vypočtena jeho konečná cena či nedoplatek. Zároveň by v budoucnosti mělo vyúčtování chodit pravidelně několikrát za rok, aby měl zákazník přehled o výši svých přeplatků či nedoplatků průběžně během roku. Spotřebitelé by na základě nové legislativy měli navíc získat možnost bezplatně změnit dodavatele v rámci třítýdenní lhůty od podání žádosti. Od roku 2026 by se lhůta pro změnu dodavatele měla zkrátit dokonce na 24 hodin. To by mělo podpořit větší aktivitu a zájem o situaci na trhu ze strany domácností.

Ušetřete za elektřinu v průměru 1 850 Kč ročně

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé