Zorientujte se: Tarify a sazby elektřiny

 

Narazili jste na to, že se vůbec nevyznáte v nabídkách dodavatelů elektřiny? Proč ceníky jednou mluví o tarifech a podruhé o sazbách a co z toho byste si měli vybrat? Následující článek Vám pomůže se v tom všem vyznat.

elektrické vedení 

Nabídky dodavatelů elektřiny jsou plné všemožných sazeb, tarifů a produktů, které společnosti komplikují tím, že jim navíc dávají vlastní produktové názvy. Zákazník se tak ocitá v džungli pojmů jako tarif KomfortKlasik 24 (PRE), tarif D Standard (ČEZ) nebo tarif ElektřinaKlasik (E.ON), které ve skutečnosti označují jednu a tu samou sazbu. První důležitou informací proto je, že sazba a tarif jsou dvě odlišné věci.

Tarif vs. sazba - co je co

Tarif a sazba neznamená, že si volíte jedno nebo druhé. Volíte si obojí, protože každý klient nejprve spadá do určité sazby a v rámci té si následně vybírá konkrétní tarif odběru.

 

Změna sazby

Pokud máte pocit, že jste přiřazeni do nevýhodné sazby elektřiny, sjednejte si schůzku se svým dodavatelem a pokuste se zjistit možnosti zařazení do jiné sazby. Můžete tak ušetřit velkou část ze svých nákladů. Pozor ale, standardně sazbu můžete změnit pouze 1 x za 12 měsíců.

 

Sazba elektřiny je přidělena na základě způsobu využívání elektřiny a jejím odebraném množství, takže volba sazby na klientovi nezávisí. Rozdíly v sazbách jsou dány především způsobem vytápění a způsobem ohřevu vody v domácnosti. Standardní odběr je v případě, že elektrickou energií v domácnosti pouze svítíte a napájíte elektrospotřebiče. Do jiné sazby ale budete spadat v případě, že například navíc vytápíte domácnost tepelným čerpadlem nebo elektrickými přímotopy. Existuje i speciální sazba pro chaty a objekty, které nejsou v provozu celoročně.

Tarif elektřiny pak představuje jednotlivé nabídky, které dodavatelé nabízejí v rámci přidělené sazby. Zatímco sazbu budete mít u všech dodavatelů stejnou, tarif si budete volit až podle konkrétní nabídky Vámi zvoleného dodavatele. Rozdíly v tarifech obvykle spočívají v ceně za odebranou elektřinu, v nabídce doprovodných služeb nebo v možnostech speciálních nabídek a zvýhodněných akcí. 

Ušetřete za elektřinu v průměru 1 795 Kč ročně
 

Jednotarifové a dvoutarifové sazby

V rámci sazby se ještě rozlišuje, zda je sazba tzv. jednotarifová, což znamená, že cena elektřiny je po celý den stejná, nebo dvoutarifová, kdy se cena energie mění podle toho, jestli odběr probíhá ve vysokém nebo nízkém tarifu (označují se zkratkami VT a NT). Vysoký a nízký tarif je určen denní dobou, kdy je délka nízkého tarifu vždy limitována určitým počtem hodin během jednoho dne. Dvoutarifovou sazbu si nemůže zvolit úplně každý klient, jelikož vyžaduje splnění určitých podmínek.

 

Přehled sazeb elektřiny

Jednotarifové

  • D01d – svícení a provoz spotřebičů, domácnost s nízkou spotřebou
  • D02d – svícení a provoz spotřebičů, domácnost s vyšší spotřebou

Dvoutarifové

  • D25d – akumulační ohřev vody (bojler), domácnost s nižší spotřebou, NT = 8 hodin/den
  • D26d – akumulační ohřev vody a/nebo akumulační vytápění, domácnost s vyšší spotřebou, NT = 8 hodin/den
  • D35d – tzv. hybridní elektrické vytápění (pomocí akumulačního vytápění a přímotopu), NT = 16 hodin/den
  • D45d – vytápění přímotopy, NT = 20 hodin denně
  • D55d – vytápění tepelným čerpadlem instalovaným před 31. 3. 2005, NT = 22 hodin/den
  • D56d – vytápění tepelným čerpadlem instalovaným po 1. 4. 2005, NT = 22 hodin/den
  • D61d – chaty a chalupy, NT = Pá 12:00 - Ne 22:00
 
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 13