Elektřina zdražuje. Kolik si v roce 2018 připlatíme?

 

Dne 24. listopadu pětičlenná rada Energetického regulačního úřadu (ERÚ) v čele s Vladimírem Outratou oznámila zvýšení regulované složky elektřiny o 2,5 %. Ta tvoří zhruba polovinu z ceny, kterou zaplatí koncoví odběratelé. Druhou polovinu mají pod palcem dodavatelé. Právě z toho důvodu jsme čekali, jak na letošní cenové rozhodnutí ERÚ zareagují. Nyní už jsou první ceníky 2018 venku a pro spotřebitele to úplně slibně nevypadá. Například E.ON zdražil o celých 6 %. Co ostatní dodavatelé? Co můžete dělat, když se vám zvyšování cen nelíbí? A bude zdražovací trend v budoucnu i nadále pokračovat? Pojďme se tomu podívat pod pokličku >>

Elektřina zdražuje 

Elektřina Cenové rozhodnutí pro oblast elektroenergetiky oznamuje ERÚ vždy na sklonku kroku. Jakmile je zveřejněno, začíná dodavatelům běžet zákonem daná 30denní lhůta, ve které musí zareagovat a upravit poplatky za distribuci ve svých cenících. Při té příležitosti většinou mění i výši neregulované složky. A letos to rozhodně nebude směrem dolů. To už víme s naprostou jistotou.    

E.ON oznámil zdražení už v listopadu, co jeho konkurenti?

Ke zdražení elektřiny v roce 2018 přistoupili větší i menší hráči na trhu. Například společnost E.ON svým odběratelům oznámila, že v příštím roce stoupne cena elektřiny o 6 %. Odůvodnila to tím, že letos raketově vzrostla cena elektrické energie na energetické burze, a to o více než 30 %. Pokud s tím odběratelé nejsou spokojeni, mohou od E.ON odejít do 10 dnů před zvýšením cen. Stačí odeslat odstoupení od smlouvy do 22. prosince. Zákazníci PRE se naopak zdražení obávat nemusí, dodavatel se jasně vyjádřil, že svou cenovou politiku v příštím roce měnit nehodlá. 

Elektřina  „Vážený zákazníku, možná jste už v médiích také zaznamenali zprávy o růstu ceny elektřiny na světových trzích. Ke dnešnímu dni je to více než 30% a růst se pravděpodobně hned tak nezastaví. I když nás to netěší, musíme i my reagovat na zvýšení cen. V ceníku Elektřina, který nyní využíváte, proto od 1. ledna 2018 zvýšíme cenu za megawatthodinu dodávky elektřiny o 6 %. pro Vaši představu je to navýšení v řádu několika málo desetikorun měsíčně.“

– Dopis zákazníkům E.ON

A co váš dodavatel elektřiny? Ještě vás o nových cenách elektřiny neinformoval? V tom případě patříte mezi těch pár vybraných šťastlivců, kteří jsou prozatím za vodou. Do 1. ledna 2018 už vám je totiž zvednout nestihne. Riskoval by totiž, že budete moci odstoupit od smlouvy z důvodu zvýšení cen ještě 3 měsíce po této cenové změně. Stejně to funguje i při změně obchodních podmínek.

Výše neregulovaných složek se může změnit i v průběhu roku

Nové ceníky k 1. lednu jsou pouze zvyklostí, kterých se nikdo nemusí nutně držet. Oslavné tanečky a juchání a ostatní projevy radosti jsou proto předčasné. Valná většina prodejců elektřiny si prozatím nechává všechna esa v rukávu. Ceny mohou změnit například až k 1. 2. 2018 nebo i později. Vyčkávací strategii letos patrně zvolil také jeden z největších dodavatelů elektřiny u nás, ČEZ.  

Tip TIP: Vaše účty nemusí růst jen vlivem zvyšování cen. Zjistěte, jestli se vám doma neschovávají, v rychlovarných konvicích, lednicích či vaflovačích, energetičtí žrouti, kteří vám nepozorovaně vykrádají peněženku.

Hlavním důvodem může být i to, že cenový skok na energetické burze se začne projevovat až někdy v průběhu července a významněji spíš až od srpna. Navíc dodavatelé kupují elektřinu většinou několik měsíců až rok dopředu. 

Tip  „Prudce rostoucí cena elektřiny na energetické burze se do cen dodavatelů promítne. Ať už dříve nebo později. Aby domácnosti zabránily dalšímu zvyšování nákladů na energie v příštích letech, doporučujeme jim co nejdříve uzavřít smlouvy s fixní cenou na dobu určitou, obvykle dva roky. Případné zdražení energií se jich pak nebude týkat.“  

– Analytička Markéta Witoszová z Ušetřeno.cz

Na vašich účtech se samozřejmě podepisuje i spotřeba 

Než začnete nadávat na stát, Babiše a drahé máslo, zamyslete se, jestli vám peníze neutíkají kvůli nadměrné spotřebě. Například máte dobře nastavenou teplotu v lednici? Je dobře umístěná? Jaké je energetické třídy? Chladnička je totiž odjakživa královnou všech žroutů energie, spotřebuje zhruba 15 % až 20 % z celkového objemu spotřeby domácnosti. Ale neukazujme prstem jen na ni. Pořádat elektřinu ve velkém mohou i relativně malé stroje, do kterých byste to ani v nejmenším neřekli. Jsou to například varná konvice a kávovar. 

Elektřina zdražuje 

Zkuste si spočítat, za co utrácíce pomocí praktické online kalkulačky na webu Elektřina.cz. Stačí si vybrat všechny spotřebiče, které máte v domácnosti, nebo pouze ty, jejichž spotřeba vás zajímá. Druhou možností je zvolit modelový výpočet. Ten pracuje s předvýběrem spotřebičů, které si návštěvníci nejčastěji vybírají do srovnání. Nicméně i tento výběr se dá následně editovat.

Ušetřit můžete změnou dodavatele

Udělejte si takový malý průzkum trhu. Zjistěte, jak si stojí konkurenti vašeho dodavatele. Online srovnání zabere jen několik málo minut a zvládnete to z pohodlí domova. Navíc v případě, že váš dodavatel zdražil, nebo je vlastně celou dobu dražší, můžete ihned reagovat a přejít k levnějšímu. Změnou lidé průměrně ušetří 13 200 Kč jen během prvních dvou let. Samotný převod je navíc zcela zdarma a hlavu si nemusíte dělat ani s papírováním. Veškeré formality za vás vyřídí energetičtí odborníci.

  „Průměrná výše úspor se ale může podstatně lišit od konkrétních úspor dané domácnosti. Pokud domácnost například používá elektřinu i k vytápění, nejen ke svícení a ohřevu vody, náklady na spotřebu elektřiny výrazně vzrostou. Tím vzroste i výše možné úspory, na kterou lze změnou dodavatele dosáhnout, a to i nad hranici 10 000 Kč ročně.”

– Markéta Witoszová

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 8