Energetické štítky: K čemu slouží a kolik pomohou ušetřit?

 

Přemýšlíte, zda se vyplatí investovat do dražších, ale energeticky úspornějších spotřebičů? A jaký je vlastně mezi energetickými třídami rozdíl?

pračky v prádelněTyto pračky určitě nemají energetickou třídu A+++. 

To, že elektřina něco stojí, víme všichni. Není divu, že hledáme neustále způsoby, jak na ní ušetřit. A o tom, že je v domácnosti na čem šetřit, vypovídá i množství spotřebičů, které vlastníme. Chladnička, pračka, myčka, trouba či světlo – to všechno může zvyšovat cenu elektřiny. A to hlavně díky vysoké spotřebě! Jednotlivé spotřebičce se totiž mezi sebou značně liší.

Právě od toho byly zavedeny tzv. energetické štítky. Dnes jsou podle směrnic EU povinnou součástí celé řady elektrospotřebičů od pračky až po televizi. Energetické štítky velmi srozumitelně označují energetickou náročnost daného spotřebiče a pomáhají tak snadno srovnat spotřebu vybraných modelů. Díky těmto nálepkám, které musí být ze zákona na viditelném místě (nejčastěji je najdete na přední či vrchní straně výrobku), jasně vidíte, který spotřebič je nejúčinnější. A kvůli tomu ani nemusíte chodit do kamenného obchodu, energetický štítek je povinné uvádět i v e-shopech i v zásilkovém a katalogovém prodeji.

Energetické štítky najdete na těchto spotřebičích: chladničky, mrazničky a jejich kombinace, pračky, sušičky a jejich kombinace, elektrické trouby, myčky nádobí, žárovky a zářivky, klimatizace, bojlery a televize. Energetické štítky například sušiček najdete podrobněji rozebrané v testu sušiček, a stejně tak i štítky dalších druhů spotřebičů.

TIP

Starý spotřebič slouží? Ale možná draze!

I přesto, že vaše stará kombinovaná chladnička stále funguje, její spotřeba vás může vyjít až o stovky korun měsíčně dráž oproti modelům spadajícím do energetické třídy A až A++. A to dokonce o 70 %!

 
.

Co najdete na energetickém štítku?

Hlavním ukazatelem na energetickém štítku, na který padne náš zrak, je energetická třída. Bývá rozdělena do 7 kategorií podle úspornosti provozu. Známé jsou třídy A – G. Asi není třeba předesílat, že nejvyšší kategorie (A až A+++) jsou také nejúspornější. I přesto, že energeticky „horší“ spotřebiče možná ve své domácnosti najdete, v obchodech se po nich téměř slehla zem. Evropská unie totiž zakázala prodej spotřebičů kategorie A a nižší.

Kromě této energetické kategorie vám pomohou ke správnému rozhodnutí také další povinné parametry, jako je třeba údaj o roční spotřebě, doba ohřevu vody či praní, nebo informace o hlučnosti.  

A výhodného dodavatele elektřiny máte?Zjistit více

Kolik ušetříte s úspornějším spotřebičem?

Úspory mezi jednotlivými třídami jsou znatelné. Nové chladničky z kategorie A++ musí mít deklarovanou spotřebu energie minimálně o 70 % nižší oproti kategorii D, do které možná vaše starší chladnička zapadá. A tyto procentuální podmínky nelze obejít. Aby se výrobky mohly ocitnout v určité energetické třídě, musí splnit náročné testy v laboratorních podmínkách, které následně ještě prověřuje Státní energetická inspekce spolu s Českou obchodní komorou. Můžete si tak být skutečně jistí, že co je psáno, to je dáno.

A citelné rozdíly najdete dokonce v A třídě! Podle směrnic EU musí být chladnička v kategorii A+ o 25 % úspornější než její "kolegyně" z kategorie A. Pokud kategorii A porovnáme s A+++, může se rozdíl vyšplhat až na 70 %!

Příklad úspory u kombinované ledničky

Pojďme se společně podívat, kolik by mohla běžná rodina ze Středočeského kraje ušetřit koupí nové kombinované ledničky. Předpokládejme, že nyní má kombinovanou ledničku s mrazničkou třídy A a přemýšlí nad modelem energetické třídy A+++. Kolik může ušetřit?

Energetická třída Výdaje za roční spotřebu kombinované ledničky s mrazničkou
   RWE Standard ČEZ Comfort Yello Single
A 1 543 Kč 1553 Kč 1 497 Kč
A+ 1273 Kč 1281 Kč 1 235 Kč
A++ 998 Kč 1 005 Kč 968 Kč
A+++ 820 Kč 825 Kč 795 Kč

Jak je názorně vidět, nákupem nové kombinované ledničky by mohla rodina skutečně ušetřit, a to přibližně 47 % nákladů ročně oproti stávajícímu modelu. Můžete si také všimnout, že i ceny mezi jednotlivými dodavateli elektřiny se liší a mohou představovat další způsob, jak ušetřit na elektřině.

Příklad úspory u pračky s horním plněním

Rozdíl pocítí i rodina z Moravskoslezského kraje, která přemýšlí nad novou pračkou. V současné době vlastní pračku energetické třídy A s horním plněním, která se využívá 4x týdně. Uvažuje o úspornější variantě. Vyplatí se?

Energetická třída Výdaje za roční spotřebu pračky s horním plněním
  ČEZ Comfort Centropol Optimum Yello Single
A 1 198 Kč 1 178 Kč 1 155 Kč
A+ 989 Kč 973 Kč 954 Kč
A++ 885 Kč 871 Kč 853 Kč
A+++ 729 Kč 717 Kč 703 Kč

Koupí nové pračky třídy A+++ by mohla rodinná spotřeba za čisté a voňavé prádlo klesnout přibližně o 40 % ročně. Takže odpověď na otázku, zda se energeticky úspornější spotřebič vyplatí, zní: Ano, jednoznačně!

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2