Jak nenaletět při návrhu fotovoltaiky?

 

V pořadu Černé ovce od České televize jsme mohli vidět majitele rodinného domu, který si nechal nainstalovat fotovoltaickou elektrárnu za půl milionu korun a po nějaké době provozu zjistil, že má návratnost nějakých 150 let. Jak je to možné? Je fotovoltaika podvod?

účtování po fázích 

Není. Fotovoltaika je spolehlivá technologie, která umí přinášet znatelné finanční úspory. Proč to v tomto případě neplatí? Na vině je kombinace dvou faktorů:

  • 1. českého specifika zvaného účtování po fázích,
  • 2. nedbalost instalační firmy.

Pojďme se na ně podívat blíže.

Účtování po fázích

Účtování po fázích zavedla vláda v roce 2011, jako jednu z reakcí na nezvládnutou podporu obnovitelných zdrojů energie. Fotovoltaika tehdy rychle zlevnila, ale vláda včas nesnížila podporu. Výsledkem byl boom fotovoltaických elektráren se štědrou státní podporou. Reakcí státu na tuto situaci bylo zastavit všechny další instalace fotovoltaiky. Do té doby se spotřeba elektřiny v domě měřila součtově, jako jinde na světě.

Součtové měření znamená, že se při měření spotřeby odečítá spotřeba a výroba na všech třech fázích zároveň, zatímco při měření po fázích se odečítá každá fáze zvlášť. Běžná domácnost nebo firma si této změny ani nevšimne, problém však nastává u odběratelů, kteří si zároveň vyrábějí vlastní elektřinu z fotovoltaiky. Ti potřebují správný návrh systému, aby se jim fotovoltaika vyplatila a zjevně se najdou firmy, které tuto věc zanedbávají.

Nedbalost instalační firmy

Při jednoduché instalaci, kdy instalační firma nezohlední účtování po fázích, se použije jednoduchý – symetrický střídač. Jedná se o standardní a tedy levnější řešení, které se používá všude na světě. Ten při výrobě fotovoltaiky rozdělí celý výkon rovnoměrně do třech fází. Když spotřeba na některé fázi překročí výkon přidělený střídačem, chybějící elektřina se dokoupí ze sítě, i když je jí ve zbylých dvou fázích přebytek. Zákazník tedy nakupuje elektřinu i tehdy, když má své elektřiny dost. Jak tomu předejít?

Aby se v ČR vyplatila domácí fotovoltaika, je nutné, aby instalační firma při návrhu systému vzala v potaz účtování po fázích. Jaká technická opatření to obnáší? Dozvíte se na TZB-info.cz, největším českém portálu o úsporách energií, stavebnictví a technických zařízení budov.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0