Nejlevnější dodavatel elektřiny

 

Každý odběratel si může svobodně vybrat společnost, která mu bude dodávat elektřinu. Správnou volbou lze ovlivnit pouze část faktury. Proč tomu, tak je? Víme, jak hledat nejlevnějšího dodavatele.

 Průměrná spotřeba elektřiny v domácnosti za poslední dvě desetiletí stoupla o téměř tisíc kilowatt hodin. Ruku v ruce s tímto faktem rostou také ceny energií, které se zněkolikanásobily. Proto je více než aktuální otázka, který dodavatel elektřiny je nejlevnější? Odpověď není jednoznačná. V každém kraji jsou ceny nastaveny rozdílně. Ačkoliv zákazník platí jednu fakturu, konečná cena se skládá z několika položek.

Kdo je nejlevnější

Rozřešení otázky, který dodavatel je nejvýhodnější nelze paušalizovat pro celou Českou republiku. Co jiný kraj, to jiné ceny. Obecně se dá říct, že ceny se odvíjejí od nabídky dominantního obchodníka s elektřinou. Tedy společnosti, která zabezpečuje svými dodávkami nejvíce zákazníků. O poznání levnější obvykle bývají menší hráči na trhu s energiemi. Někteří alternativní dodavatelé mají oproti energetickým korporacím daleko menší náklady na provoz. To se projevuje například na tom, že neprovozují zákaznická kontaktní centra. Komunikace tak probíhá prostřednictvím telefonu či internetu, což mnozí mohou vnímat jako velkou překážku.

Sjednejte si levnou elektřinu      onlineSpočítat levnější elektřinu

Změna dodavatele ano, ale…

Podlehnout dojmu, že malý dodavatel je automaticky ten nejlevnější se nevyplácí. Každá společnost má jinou obchodní politiku. Ceny silové elektřiny dodávané do domácností se neustále mění. Proto je na místě, provést před každou změnou důkladné porovnání cen energií. Jen za rok 2012 přešlo k jinému dodavateli více než 470 tisíc odběratelů. Většinu změn tvořily domácnosti. Ne všechny jsou však se tímto krokem spokojeny, protože podlehly planým slibům. Mezi neférové praktiky patří například zamlčení poplatků za distribuci, které se podílí na finální ceně z nezanedbatelné části.

Co zákazník neovlivní

Tržní prostředí a konkurenční boj dodavatelů ovlivňuje pouze tzv. neregulovanou složku ceny elektřiny. Zbylou část vyúčtování tvoří regulované poplatky, které určuje stát prostřednictvím Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Spadají sem například platby distributorovi energie, které se odvíjí od místa připojení. Odběratelé jsou připojeni do elektrizační soustavy prostřednictvím regionálních distribučních společností E.ON (jižní Čechy a jižní Morava) PRE (Praha a okolí) ČEZ (zbytek republiky). Distributora si tedy nelze vybrat.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0