Srovnání různých typů žárovek a vliv na úsporu

 

Vynálezce Thomas Alva Edison se obrací v hrobě. S klasickými žárovkami je konec a na jejich místo nastoupila celá řada druhů úsporných variant. Každá se ale hodí pro jinou příležitost. Které osvětlení vybrat?

Srovnání typů žárovekÚsporná žárovka má spotřebu elektřiny až o 90 % menší než klasická.  Vláknová žárovka

První vláknová žárovka spatřila světlo světa již v roce 1879. Princip fungování se po celou dobu nezměnil. Jednoduchá konstrukce, okamžitý start a ustálení světla udělalo ze žárovky přelomový vynález, který osvětloval obydlí po celé jedno století. Jedinou markantní nevýhodou byla jejich nízká účinnost. Většina dodané elektrické energie se proměnila na teplo. Pouze 7 až 10 % šlo na svícení. Tato skutečnost stála za důvodem omezení prodeje. Evropská unie klasické vláknové žárovky nadobro zakázala v roce 2002.

Halogenová žárovka

 

Zapomeňte na watty

Při výběru nových typů žárovek je nutné porovnávat údaj o světelném toku. Udává se v Lumenech. Čím větší je hodnota, tím více světla žárovka vyzařuje.

 

Jedná se o nejbližšího příbuzného populární staré žárovky. Světlo vzniká na stejném principu žhavení vlákna. Větší účinnosti se dosáhne ionizováním plynu, který vlákno obklopuje. Díky tomu je halogenová žárovka až o třetinu úspornější. Záleží na kvalitě výrobku. Halogenky mají bělejší světlo a delší životnost. Okamžité stoprocentní rozsvícení a nízká pořizovací cena předurčuje tento typ osvětlení do míst, kde se často rozsvěcí a zhasíná nebo svítí nárazově. Jedná se například o koupelnu, toaletu, chodbu nebo spíž.  

Kompaktní zářivky (úsporky)

Při slovu zářivka se mnozí křižují. Doby, kdy zářivky svítily nepřirozeným světlem, jsou pryč. Můžete si vybrat z celé řady odstínů. Dnešní moderní světla nemají podobu pouze dlouhé trubice. Vyrábějí se v různých tvarech. Některé napodobují klasické žárovky, jiné zase tvar svítidla. Jedná se o velmi úsporný zdroj světla a jednoduchou metodu jak snížit náklady za elektřinu. Oproti klasickým žárovkám mají přibližně o 80 % menší spotřebu. Životnost se pohybuje mezi 6 000 až 16 000 hodinami. Nevýhodou je jejich pomalejší náběh na plný výkon. Úplného jasu dosáhnout do dvou minut.

Kompaktní zářivky najdou uplatnění například jako centrální svítidlo v obývacím pokoji, ložnici nebo kuchyni. Zkrátka tam kde dlouhodobě svítíte. Nejsou vhodné do místností, kde se často rozsvěcí a zhasíná. Jejich start spotřebuje poměrně dost energie.

Srovnání typů žárovek LED žárovky

Technologie LED osvětlení je o mílový krok za kompaktními zářivkami. Předčí je svou životností, která je až 50 000 hodin. Nevadí jim časté zapínaní a vypínání. Jsou odolnější proti otřesům i výkyvům teplot. Na rozdíl od kompaktních zářivek se okamžitě naplno rozsvítí. Jsou ještě šetrnější. Oproti klasickým žárovkám spotřebují zhruba o 85 % až 95 % méně elektrické energie. Všechny tyto pozitiva jsou vykoupena vysokou pořizovací cenou.

LED žárovky se hodí jak do lustru, tak i jako doplňkový zdroj světla. Zajímavou variantou, která dokáže proměnit byt, jsou LED pásy. Jedná se o pruh s LED diodami, který přilepíte tam, kde potřebujete světlo, třeba pod kuchyňskou linkou nebo za televizi.  

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 6